Author photoAdrian Gubčo 02.10.2024 16:18

Luxusné bývanie v Podunajských Biskupiciach? Bytový dom Podunajská je unikátom, ašpiruje na prestížnu cenu

Podunajské Biskupice sa väčšinou nespájajú s predstavou nadštandardného bývania, zvlášť v prípade bytových domov. Pomerne odľahlá časť mesta patrí zároveň k finančne najdostupnejším, preto tu investori realizujú menej náročné projekty. Ako blesk z jasného neba pôsobí v tomto kontexte Bytový dom Podunajská, ktorý je vo viacerých ohľadoch výnimočný.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Netradičné rozhodnutie investora

Mestská časť Podunajské Biskupice patrí k odľahlejším bratislavským štvrtiam. Od centra je oddelená pásmi nezastavanej krajiny a závislá je na niekoľkých cestných spojeniach. Tradične išlo o menej lákavú lokalitu pre bývanie, čo je dané vyššou koncentráciou sociopatogénnych javov na sídlisku Medzijarky na hranici s Vrakuňou. Z tohto dôvodu sa tu nové zámery realizujú skôr v podobe finančne dostupnejších projektov.

Vstúpiť do tohto prostredia s nadštandardným bytovým domom od renomovaných a oceňovaných architektov sa preto javí ako nereálne. Napriek tomu sa práve pre takýto krok rozhodla spoločnosť Proxin s.r.o., blízka developerovi projektov Novanta v Petržalke alebo Športhotelu na Ráztočnej vo Vrakuni. Dlhodobo spolupracuje s kanceláriou Kuklica Smerek Architekti a osloviť sa ich rozhodla aj v tomto prípade.

Najnovšia dokončená realizácia firmy sa nachádza na Podunajskej ulici, neďaleko križovatky s Vrakunskou. Okolie je tvorené heterogénnou zástavbou bytoviek, rodinných domov i administratívnych objektov. „Na začiatku bol pozemok, pre ktorý vznikol určitý koncept objemu, ktorý prepracovali architekti Kuklica so Smerekom. Držali sme sa toho, lebo sa nám to páčilo,“ vysvetľuje počiatok príbehu projektu Peter Šlachta, spoločník v Proxin s.r.o.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Podľa Bajana sa rozhodli projekt spraviť „poriadne“. V praxi to znamenalo vybudovanie domu, tvoreného dvomi hmotami – vyššou päťpodlažnou („komínom“) a nižšou štvorpodlažnou („boxom“). Budova je tak opticky menšia. Výrazná úzka predná fasáda vyššej z hmôt zároveň zadefinovala celý projekt a stala sa jeho najvýraznejším prvkom. Okrem netypickej hmoty sa však na jej výraze zásadne podieľa aj materiálové riešenie fasády v podobe obloženia plechom.

V rámci developmentu vznikol mix dvoj- a trojizbových (resp. dvaapolizbových) bytov malometrážneho charakteru. Väčšie rezidencie sa nachádzajú v nižšej časti, menšie vo vyššej. Niektoré dvojizbové byty sú riešené ako mezonety, resp. ako lofty s vysokými stropmi a medzipodlažím. „Úvodný koncept sa od začiatku nezmenil. Je to zrealizované tak, ako to bolo naskicované. Pôvodná vízia nás chytila za srdce,“ priznáva Šlachta.

Projekt je pre lokalitu netypický nielen z architektonického, ale aj ekonomického hľadiska. Väčšina developmentov v Podunajských Biskupiciach má podobu tradičnejších bytoviek. Výsledkom je realizácia, ktorá podľa investora nemá konkurenciu – hoci tým nemyslí len kvalitu, ale aj koncept ako taký. „Nemyslím si, že by sme niekomu brali klientov. Je to absolútne špecifický produkt,“ zhŕňa P. Šlachta.

Developer dodáva, že vysokú úroveň architektúry chcel preniesť aj do interiérov či štandardu bytov. Popritom sa opäť rozhodol pre riešenia, ktoré nie sú typické nielen pre lokalitu, ale bratislavský trh ako taký. Z Bytového domu Podunajská (alebo Podun) sa tak stal skutočne unikátny projekt.

 

Vonkajší architektonický výraz aj prevedenie exteriérových plôch dodáva developmentu vysokú rozpoznateľnosť. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Premyslený každý detail

Bytový dom je pomerne komorný – celkovo sa tu nachádza len 14 bytov. Okrem najvyššieho podlažia pripadajú na každé štyri podlažia. To vytvára predpoklady pre rozvoj komunitných vzťahov, k čomu navyše dopomáha aj prítomnosť zadného dvora so zeleňou a altánkom s kuchynkou. Vnútroblok je voči ruchu od ulice chránený budovami či záhradami okolitých domov, čím vzniká polosúkromný a intímny priestor pre rezidentov.

Ide o výhodu, vyplývajúcu z umiestnenia objektu v danej časti Podunajských Biskupíc. Pri vstupe do bytov však tieto nezaostávajú za vybavením projektov v centre Bratislavy. K štandardu patrí stropné chladenie, podlahové kúrenie, poháňané kaskádou troch tepelných čerpadiel (umiestnené sú v susedstve altánku), rekuperácia alebo exteriérové žalúzie.

Niektoré byty majú ďalej podlahy z drevených parkiet, ďalšie z epoxidu. Vnútrobytové priečky sú zo sádrokartónu, čo je dané prítomnosťou bezzárubňových dverí. Niektoré nehnuteľnosti na najvyšších podlažiach majú výhľad na centrum mesta.

K netradičným riešeniam patrilo dodanie časti interiérov vrátane kuchýň, skríň, postelí či dokonca spotrebičov. Ide o prístup, charakteristický skôr pre zahraničné veľkomestá, kde byty kupujú investori za účelom ďalšieho zhodnotenia alebo len občasného pobytu. V tomto prípade bolo ale kľúčové architektonické kritérium.

Hoci ide bez debaty o jedinečný produkt, reakcia kupujúcich nebola až taká dynamická. Tesne po kolaudácii a udelení popisného čísla, teda na začiatku leta, bolo predaných len päť bytov. Podľa developera išlo o klientov, ktorých oslovila architektúra projektu. Treba však dodať, že na pomery Podunajských Biskupíc nejde o úplne lacnú ponuku – dvojizbové byty sa predávajú od 200-tisíc, dvaapolizbové za 360-tisíc eur.

Na tieto ceny sú však aj opačné názory. Podľa developera to potvrdzujú reakcie expertov, ktorí si prišli dom prehliadnuť v rámci ocenenia Cena za architektúru. Projektu sa totiž ušla prestížna nominácia. „Architekti sa nás pýtali, prečo byty predávame tak lacno,“ usmieva sa Peter Šlachta. „Taktiež sa opakuje otázka, prečo sa byty predávali zariadené. Je to unikát. Dnešný trh si ale žiada, aby bol produkt dotiahnutý do posledného detailu.“

Investor sa chcel v tomto smere odlíšiť voči celkovej ponuke. Aktuálne ešte nevie vyhodnotiť, či išlo o správne rozhodnutie. Priznáva však, že rastie počet obhliadok, čo dáva do súvisu aj s celkovým oteplením trhu. V prípade, že by sa byty predať nepodarilo, developer pripúšťa prenájom.

 

Byty sa dodávali už s vybavením vo vysokej kvalite, čo je v Bratislave netypické. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Klenot štvrte aj Bratislavy

Miera, do akej sa pri realizácii tohto projektu myslelo na detaily, je nebývalá v celomestskom kontexte. Okrem bytov, ktoré sú v kontexte štandardnej ponuky mimoriadne, to je vidno aj v slnečných spoločných priestoroch s terazzovými podlahami, pri vstupe alebo na prevedení exteriérových plôch. Nominácia na CE ZA AR nie je náhoda a nebolo by ani žiadnym prekvapením, keby cenu napriek tvrdej konkurencii dom získal.

Z tohto pohľadu je Bytový dom Podunajská jedinečný. Nejde celkom o nastavenie latky budúceho developmentu v mestskej časti, keďže nezapadá do modelu klasickej developerskej výstavby. Investori potrebujú budovať bývanie, kde minimalizujú náklady a maximalizujú zisk, pričom úspech spočíva v správnom nastavení rovnováhy oboch požiadaviek. V tomto prípade sa ale náklady očividne neminimalizovali.

Ide tak o mimoriadne dielo. Nepochybne vytvára príjemné obydlie pre rezidentov, ktorí „risknú“, že budú žiť práve v tejto časti Bratislavy. Hlavný benefit projektu by mohol spočívať práve v čiastočnom zlepšení obrazu Podunajských Biskupíc. V skutočnosti táto štvrť nie je takým tragickým miestom pre život. Nepochybne však potrebujú investície privátneho aj verejného charakteru.

Čo sa týka mesta, to získalo ďalšie výborné dielo súčasnej architektúry. „Plecháč“, ako projekt niektorí prezývajú, rozhodne nie je tuctovým domom. Sú to však práve takéto realizácie, ktoré rozširujú obzory a prispievajú v celkovému rozvoju architektonickej tvorby. Superlatívy sú v prípade tohto projektu absolútne namieste.

 

Fotografie z 25.6.2024. Pozrite si viac záberov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube