Pre mnohých obyvateľov znie spojenie „atraktívne bývanie“ a Podunajské Biskupice v jednej vete ako nepredstaviteľné. Predsa len však prenikajú kvalitné projekty aj do tejto periférnej mestskej časti. V realizácii je komorný bytový dom, za ktorého podobou stojí oceňované architektonické štúdio. Ide o príklad, ako dopĺňať štruktúru, ktorá je prechodom medzi rodinnými domami a sídliskom.
Podunajské Biskupice a súvisiaca obec Komárov boli kedysi typickými poľnohospodárskymi dedinami. Tvorené tak boli nízkou zástavbou domov a sedliackych dvorov, doplnenou o niekoľko významnejších objektov – kostolov, kláštor s nemocnicou, kaštieľ (dnes zrovnaný so zemou) a ďalšie. V druhej polovici 20. storočia začala Bratislava výraznejšie expandovať východným smerom a po roku 1971, kedy boli Biskupice pripojené k mestu, sa otvorili možnosti pre vznik sídliska.
S pôvodnou obcou sa sídliská Dolné Hony a Medzi Jarky zžili celkom dobre (na rozdiel od Vrakune), napriek tomu vzniklo niekoľko prechodných území medzi staršou zástavbou a väčšími bytovkami. Na prelome storočí ich objavili realitní investori a začali tu budovať obytné súbory. Po ich vyčerpaní sa zamerali na menšie individuálne pozemky, kde postupne rastú domy menšej mierky.
Jeden taký je aj na Podunajskej ulici. Pôvodne išlo o „horný koniec“ dediny, do ktorého bola prerazená cesta, popri obvode Medzi Jarkov smerujúca k mostu cez Malý Dunaj. Ide tak o vcelku významnú ulicu. Napriek tomu je pomerne roztrieštená a tvorená diverzifikovanou zástavbou rozličnej kvality aj účelu. Investor, spoločnosť Proxin s.r.o., preto v snahe o vyššiu úroveň projektu oslovil kvalitnú architektonickú kanceláriu, aby sa so situáciou vyrovnala.
Tým pracoviskom je kancelária Kuklica Smerek Architekti, oceňovaný tím, prezentujúci sa mimoriadne kultivovanými projektami i realizáciami. Východiskom pri tvorbe koncepcie domu bol charakter lokality, potreba dopovedať uličnú čiaru a citlivá práca s mierkou. Objekt tak má byť tvorený dvoma hmotami, čo dom opticky zmenšuje. Výrazná úzka predná fasáda vyššej z hmôt zároveň definuje celý projekt a stáva sa jeho najvýraznejším prvkom.
V päťpodlažnom objekte je naplánovaných 14 bytov. Väčšie jednotky majú byť umiestnené v nižšej časti, menšie vo vyššej. Parkovanie v celkovom počte 16 stojísk je riešené na teréne, vrátane podnože objektu. Cieľom bolo znížiť záber plôch v okolí domu, maximalizovať zeleň a zároveň opticky odľahčiť celú budovu. Zeleň je výrazná súčasť koncepcie projektu, rezidenti budú mať k dispozícii menší parčík za domom a verejný priestor od ulice. Ďalšou dôležitou časťou je prístup k exteriéru vo forme balkónov a terás.
Zámer bol pod pohľadu príťažlivý, a to až natoľko, že sa zdalo nereálne, aby v Podunajských Biskupiciach niečo podobné vzniklo. Väčšina novej výstavby v tejto mestskej časti má banálnu úroveň – ide v podstate len o zateplené paneláky bez identity. Napriek tomu sa predsa len dostal do výstavby. Tá je dnes vo vysokom štádiu, pričom sa zdá, že sa postupuje podľa koncepcie kancelárie Kuklica Smerek. Podunajské Biskupice tak dostanú svoj „Plecháč“, ako dom nazvali pre jeho fasáde riešenie architekti.
S ohľadom na stav realizácie by projekt mohol byť dokončený aj odovzdaný do konca roka 2023. Po architektonickej stránke pôjde o jednu z najlepších novostavieb v Podunajských Biskupiciach.
Projekt rastie v lokalite, ktorá síce nedosahuje dynamiku rozvoja niektorých častí Bratislavy, predsa len však čelí záujmu developerov. V podstate v susedstve, na Geologickej ulici, bol nedávno odstránený starší rodinný dom, aby uvoľnil miesto novej bytovke. Bytový dom Geologická bude mať šesť nadzemných podlaží a obsahovať bude 27 bytov. Tak ako pri predošlom projekte, aj tu je prízemie využité v prospech parkovania. Investor, spoločnosť AKIF, s.r.o., medzi výhodami zmieňuje rekuperáciu, podlahové vykurovanie či zelenú strechu. Väčšina bytov je ešte voľná, ceny uvedené nie sú.
Architektonická úroveň už nie je taká vysoká. Ide o štandardnú bytovku, danej lokalite však veľmi neublíži – napriek odlišnému názoru niektorých susedov. Zámer bol však predmetom kontroverzií aj z iného dôvodu. Developer bol údajne blízky bývalému vedeniu mestskej časti, projekt sa tak stal súčasťou politického boja. V každom prípade, zastaviť ho to už pravdepodobne nezastaví. Dokončenie výstavby je odhadované na december 2023.
Medzi lokálnymi zámermi možno spomenúť aj obytný súbor Laurin dvor, ktorý zaberie časť prázdnych plôch popri Ulici Svornosti. Ponúkať má 86 1 až 4-izbových bytov v šestici nižších bytoviek pozdĺž existujúcej uličky. Investor, spoločnosť LeiLa, avizuje, že pôjde o „komunitné a cenovo dostupné bývanie“ pre rodiny s deťmi. Klientov chce zaujať nadštandardnými rozmermi parkovacích miest, samostatnými skladmi, zeleňou s ihriskami (a bazénmi) či štandardom. Architektúru spracovala kancelária RBB Architekti, domy na pohľad pripomínajú niektoré dobre známe bratislavské obytné komplexy.
Do Biskupíc tak krok po kroku prichádza rozvoj. Jeho úroveň lavíruje, tak ako to je aj v iných častiach Bratislavy mimo centra. Byty patria k relatívne dostupnejším, čo limituje možnosti architektov alebo ochotu developerov realizovať náročnejšie či odvážnejšie riešenia. Stále však ide o výhodnejšiu alternatívu oproti žiadnej výstavbe. V opačnom prípade by možno klienti smerovali na predmestia, ktoré sú aj z Podunajských Biskupíc po novom omnoho dostupnejšie. Suburbanizácia by bola najhoršou alternatívou nielen pre mestskú časť, ale aj pre Bratislavu.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre