Južný okraj Petržalky v súčasnosti prechádza veľkými zmenami. Ich súčasťou chce byť aj mesto, ktoré v Janíkovom Dvore pripravuje polyfunkčnú zónu s nájomnými bytmi, občianskou vybavenosťou aj vernými priestormi. Zverejnená je architektonická štúdia aj budúca podoba zóny.
Nízka dostupnosť bývania v Bratislave je čoraz väčším problémom. Mesto si negatívne dopady tohto faktu uvedomuje a nájomné byty sa snaží získať viacerými spôsobmi. Okrem lepšieho spravovania existujúceho majetku a dohôd s developermi rieši aj vlastnú výstavbu nájomného bývania.
Jednou z lokalít vybraných na tento účel je Janíkov Dvor v Petržalke na južnom okraji sídliska, na nezastavaných plochách v susedstve Panónskej cesty a takmer dokončenej električkovej trate. Aj v súvislosti s výstavbou súkromného projektu Slnečnice od Cresco Real Estate sa v lokalite otvára potenciál pre vznik akéhosi lokálneho centra.
Na konci roka 2021 mesto zahájilo dvojkolovú urbanisticko-architektonickú súťaž. Víťazom sa stal renomovaný ateliér Architekti BKPŠ, ktorý sa presadil v konkurencii ďalších deviatich tímov. Architekti BKPŠ priniesli najefektívnejšie riešenie konceptu, zohľadňujúce požiadavky mesta a odbornej poroty. Na základe výsledkov súťaže bolo s ateliérom bolo rozbehnuté priame rokovacie konanie o zmluve.
V čase vyhlásenie výsledkov predpokladal organizátor súťaže, Metropolitný inštitút Bratislavy, že príprava dokumentácie potrvá približne dva roky, termíny však špecifikovať nechcel. Dnes už je spracovaná architektonická štúdia a teda je známa aj budúca podoba polyfunkčnej zóny. Koncom roka 2023 mesto predpokladalo, že s realizáciou by sa mohlo začať v roku 2027. Termín nemusí byť celkom nereálny, keďže by čoskoro mohol nastať posun.
„V projekte „Polyfunkčná zóna Janíkov dvor“ bola minulý rok odovzdaná architektonická štúdia. Tento rok budeme pokračovať na jej dopracovaní do podrobnosti projektu pre zisťovacie konanie EIA, čo bude okrem iného zahŕňať vyriešenie dopravného napojenia. Návrh polyfunkčného objektu s nájomnými bytmi počíta s približne 100 bytmi, domovom sociálnych služieb a s umiestnením zariadení občianskej vybavenosti, ako aj parkovacím domom,“ uviedol hovorca Magistrátu Peter Bubla.
Ak by sa podarilo predložiť dokumentáciu pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte tento rok, nie je vylúčené, že by v roku 2027 mohlo mesto disponovať aj stavebným povolením. Rýchlosť povoľovacích procesov však nie je to jediné, čo môže realizáciu polyfunkčnej zóny pozdržať. Mesto bude musieť nájsť aj zdroj financovania.
„Doprojektovanie a následná realizácia projektu je závislá od kapitálových zdrojov mesta, alebo inej formy financovania, čomu sa intenzívne venujeme. Vnímame veľký záväzok pre zvyšovanie dostupnosti bývania, preto máme veľký záujem na realizácii tohto projektu,“ vysvetlil Bubla.
Súčasťou projektu by malo byť spomínaných približne 100 bytov na 17 podlažiach. Rezidenčné jednotky majú určené predovšetkým pre potrebné profesie, mladé rodiny alebo seniorov. Súčasťou polyfunkčnej zóny bude materská škola určená pre 80 detí a prevádzka opatrovateľskej služby pre 40 klientov. Pribudne aj parkovací dom s približne 470 miestami pre autá a stojiskom pre 100 bicyklov.
K ďalšej občianskej vybavenosti patria verejné toalety, obchody a priestory pre služby typu reštaurácie či kaderníctva.V rámci developmentu má vzniknúť aj rozsiahly verejný priestor. Dominantou sa má stať námestie a oddychové zóny pre všetky vekové kategórie.
Pre mládež sú naplánované športové ihriská, pre seniorov oddychové oázy so zeleňou. V centrálnej časti budú prepojené obchodné prevádzky s pobytovým námestím so stromoradím. Uvažované sú aj vodné plochy a zeleň umiestnená v otvorenej fasáde parkovacieho domu.
Polyfunkčná zóna Janíkov Dvor by mala byť úvodom k širšej premene zóny, čo vnímajú aj architekti. Tvarovaním budovy sa priamo snažili poukázať na potenciál vzniku veľkorysého južného vstupu do Petržalky a zároveň naznačiť "záver veľkej zelenej severo-južnej petržalskej osi“.
Magistrát chce nájomné bývanie aj v iných lokalitách pričom v najpokročilejšom štádiu je projekt na Muchovom námestí. Prvých 103 bytov by malo byť dokončených už túto jar. Ide o dvojsekciový bytový dom so zalamovaným pôdorysom a ôsmimi podlažiami. Okrem bytov budú v objekte umiestené aj priestory pre služby alebo prevádzky.
Prvá etapa nájomného bytového domu na Muchovom námestí by mala vychádzať na približne 9 miliónov eur. Ministerstvo dopravy SR udelilo dotáciu vo výške 4,4 milióna a ŠFRB poskytlo úver vo výške 2,6 milióna eur. Mesto v minuloročnom rozpočte alokovalo na tento projekt vyše 700-tisíc eur, pre rok 2024 to bolo 5,2 milióna eur. Druhá etapa zatiaľ termíny nemá.
Z ďalších projektov nájomného bývania v réžii mesta má najbližšie k realizácii dom na Terchovskej a Žitavskej. Pokračuje sa aj v Záhorskej Bystrici kde má byť situácia komplikovanejšia kvôli primárnej infraštruktúre. Byty majú pribudnúť aj na Bazovej v Ružinove v rámci revitalizácie bývalého brownfieldu, ale aj na Šustekovej a Sosnovej v Petržalke.
Bratislava so zlepšovaním dostupnosti bývania iba začína. Prvých 103 bytov, ktoré by mali byť k dispozícii už čoskoro, je s ohľadom na aktuálnu situáciu veľmi nízke číslo. Viacero projektov malo začať už skôr, ale aj mesto naráža na realitu byrokracie, zdĺhavého povoľovania a hľadania finančných prostriedkov.
Na druhej strane z prvých projektov môže načerpať cenné skúsenosti, ktoré sa budú dať využiť aj v ďalších lokalitách. Magistrát sa totiž bude musieť otvoriť aj výstavbe na miestach, ktoré už sú zastavené a ďalšia výstavba môže spôsobiť určité nepríjemnosti. Bez toho však nebude možné zabezpečiť veľký počet nových bytov, ktoré Hlavné mesto nevyhnutne potrebuje.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac