Author photoMartina Gregová 14.02.2025 14:33

Úrad na špičkovej úrovni. Žilina obnoví historickú radnicu, vráti jej eleganciu a štýl

Historickú budovu žilinskej radnice čaká v tomto roku rozsiahla rekonštrukcia, ktorá zmodernizuje jej interiér a zlepší technický stav. Dnes slúži najmä na reprezentatívne účely, no viaceré jej priestory už nevyhovujú súčasným požiadavkám. Podľa primátora pôjde o jednu z najvýznamnejších investícií mesta v tomto roku.

Zdroj: GRAU

Zdroj: GRAU

Prvá písomná zmienka o žilinskej radnici pochádza z roku 1508. Od tej doby prešla budova viacerými stavebnými úpravami aj úplnou asanáciou. Pôvodne gotickú architektúru časom vystriedala renesančná podoba objektu, až bola napokon zbúraná a na jej mieste vyrástla v rokoch 1893–1894 úplne nová budova v podobe, ako ju poznáme dnes.

Objekt sa radí medzi neobarokovo-secesné stavby. Sídlom primátora sa radnica stala až v roku 1990 a túto funkciu plnila nepretržite do roku 2010. Dnes primátor sídli v budove Mestského úradu na Námestí obetí komunizmu č. 1. Budova radnice slúži prevažne na reprezentatívne účely. V jej priestoroch sa usporadúvajú napríklad civilné sobáše.

Keď začiatkom februára 2025 primátor Žiliny Peter Fiabáne predstavoval najdôležitejšie projekty, ktoré sa majú v tomto roku pohnúť dopredu, bola medzi nimi aj dlho plánovaná rekonštrukcia žilinskej radnice. Začať by sa s ňou podľa Fiabáneho mohlo na jeseň tohto roku.

Galéria

  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU
  • Zdroj: GRAU

„Napriek tomu, že na jej obnovu už máme schválené finančné prostriedky, čaká nás ešte proces verejného obstarávania. Počas nasledujúcich dvoch rokov sa zmodernizuje interiér a technické vybavenie, zníži sa energetická náročnosť budovy a čiastočne bude aj bezbariérová,“ uviedol žilinský primátor. Hodnota celého projektu bola vyčíslená na 6,5 milióna eur. Týkať sa bude interiérových aj exteriérových častí objektu.

Novú podobu interiérových priestorov radnice mesto získalo ešte v roku 2022 vďaka architektonickej súťaži, vyhlásenej v spolupráci s Útvarom hlavného architekta mesta Žilina. Spomedzi šiestich oslovených kolektívov sa podľa odbornej poroty so zadaním najlepšie vysporiadal bratislavský ateliér GRAU.

Podľa vyhlasovateľa súťaže bolo jej cieľom prispôsobenie priestorov radnice súčasným požiadavkám, vytvorenie reprezentatívneho priestoru s dôrazom na kvalitu dizajnérskeho detailu, kvalitné materiálové riešenie a dodržanie protokolu oficiálnych stretnutí pri organizácii obradov a podujatí pre verejnosť či akcií vyplývajúcich z potrieb samosprávy, ako sú slávnostné zasadania zastupiteľstva, prijímanie reprezentačných návštev, vzácnych hostí a podobne.

Porota vo svojom hodnotení pri víťaznom návrhu vyzdvihla „jednoduché, elegantné riešenie interiéru s dôrazom na akustické vlastnosti priestoru.“ Kladne hodnotené bolo tiež materiálové a farebné riešenie s dôrazom na zachovanie hodnotných prvkov interiéru, ako sú vitráže, gobelín či klenbový strop.

Podľa slov samotných architektov vychádza koncepcia interiérovej obnovy radnice z potreby priestory očistiť od nepôvodných, nekontextuálnych zásahov, ktoré narušili pôvodnú jednoduchosť architektúry budovy. Cieľom bolo vytvorenie novej súčasnej podoby priestoru so zachovaním pôvodného charakteru.

„Vytvárame jednotiaci princíp prvkov, aplikovaný na všetky priestory, vždy s dôrazom na funkciu a dôležitosť,“ uvádzajú autori projektu v architektonickej štúdii. Jednotiacou vrstvou sa stáva mobiliár aj paleta materiálov. Súčasťou návrhu bola tiež práca s niektorými pôvodnými interiérovými prvkami, ako sú svietidlá či lavice, ktoré majú podľa architektov osobitý charakter hodný zachovania.

V interiéri bude prevládať kamenná dlažba, drevené prvky a mosadzné či hliníkové detaily. Do nových priestorov budú navyše umiestnené niektoré pôvodné výtvarné diela. „Vhodnejšou interpretáciou nechávame vyniknúť ich umeleckú hodnotu,“ tvrdia architekti zo štúdia GRAU. Pribudnúť by mali aj diela súčasných umelcov a nová vizuálna identita radnice.

 

Zdroj: GRAU

 

Okrem rekonštrukcie radnice plánuje mesto v tomto roku aj ďalšie investície v celkovej hodnote viac ako 21 miliónov eur. V roku 2025 chce Žilina využiť získané prostriedky najmä na zveľadenie verejných priestorov, modernizáciu infraštruktúry a podporu udržateľného rozvoja mesta.

Samospráva plánuje obnoviť vnútrobloky na uliciach Jarná, Čajakova a Lichardova a očakáva sa aj úprava plôch na Starom Bulvári. Dopravnú infraštruktúru pomôže zlepšiť modernizácia komunikácie na ulici Na Veľký Diel. Pribudnúť by mali tiež viaceré vodozádržné opatrenia, ktoré budú postupne aplikované pri rekonštrukcii existujúcich chodníkov. Obnova interiérových priestorov žilinskej radnice spolu s avizovanou úpravou jej exteriérových plôch sa však vďaka svojmu rozsahu a významu radí medzi najväčšie projekty, ktorých realizácia má v tomto roku započať.

Stojí za zmienku že výsledky architektonickej súťaže na novú podobu žilinskej radnice verejnosť pozná už od roku 2022. To je zhruba o rok menej ako pri výsledkoch obdobnej súťaže na novú podobu interiérových priestorov tzv. Novej radnice, jednej z dvoch hlavných budov Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. Na účasť v tejto súťaži boli svojho času vyzvané tri ateliéry. Odborná porota za najlepší spomedzi návrhov označila ten od architekta Martina Skočeka.

Rekonštrukcia historických budov, akou je aj žilinská radnica či Nová radnica v Bratislave, predstavuje významný krok v ochrane kultúrneho dedičstva a jeho prispôsobení súčasným potrebám. Zachovanie architektonických hodnôt, rešpektovanie historického kontextu a súčasne implementácia moderných technológií umožňujú budovám plniť reprezentatívne a funkčné úlohy aj v 21. storočí, nehovoriac o poskytnutí kvalitných pracovných priestorov. Dôkladná príprava projektov a spolupráca s odborníkmi, či už z radov architektov, historikov alebo pamiatkarov, sú kľúčové pre dosiahnutie harmonického výsledku.

Zatiaľ čo v prípade budovy žilinskej radnice či jednej z dvoch hlavných budov Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy ide o projekty, ktorých podobu poznáme len na papieri, mesto Leopoldov sa môže už nejaký čas pochváliť vydarenou realizáciou tohto druhu.

Nová podoba Mestského úradu v Leopoldove vzišla z jednej z prvých významnejších súťaží vyhlásených samosprávou v uplynulých rokoch, do ktorej sa zapojilo až 51 autorských kolektívov. Vysoká účasť bola podľa primátorky mesta Leopoldov zapríčinená „hladom po tejto forme realizácie“. Vydarenou realizáciou či vyššie zmienenými architektonickými súťažami by sa tak mohli v budúcnosti inšpirovať aj iné slovenské mestá, ktoré postrádajú kvalitné administratívne a reprezentačné priestory.

 

(Mesto Žilina, ÚHA Žilina, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube