Author photoSimona Schreinerová 19.02.2025 09:50

Developeri menia dunajské nábrežie. Ambiciózne projekty prinesú nové štvrte aj oživia podobu Bratislavy

Dunajské nábrežia patria k najvýznamnejším rozvojovým územiam v Bratislave. Atraktívne priestory lákajú najmä významných devoloperov, ktorí tu nielen pripravujú, ale aj realizujú nadštandardné projekty a nové rozsiahle mestské štvrte.

Zdroj: zdronu.sk, JTRE

Zdroj: zdronu.sk, JTRE

Zimný prístav

Zimný prístav, tak ako ho poznáme dnes, smeruje k zániku. Ide o najstaršiu časť nákladného prístavu v Bratislave, ktorá by sa mala v budúcnosti stať mestskou štvrťou s kombináciou bývania, občianskej vybavenosti, kultúry a verejných priestorov. Aspoň tak vidí budúcnosť priestoru Ministerstvo dopravy a Hlavné mesto.

Prebudovanie Zimného prístavu na novú štvrť si bude vyžadovať zmenu územného plánu, a malo by prísť aj na participáciu s obyvateľmi i odbornou verejnosťou. Predchádzať tomu bude vypracovanie vízie rozvoja územia, štúdie uskutočniteľnosti či urbanistickej štúdie. Zatiaľ tak ide skôr o víziu než o konkrétnu podobu. Genius loci územia má zostať zachovaný a dotvoria ho aj dôležité pamiatky, poukazujúce na históriu lodníctva či industriálnej časti Bratislavy.

V súčasnosti plánuje štát odkúpiť viaceré nehnuteľnosti v Zimnom prístave za sumu do 170 miliónov eur bez DPH. Zatiaľ vlastní infraštruktúru firma Slovenská plavba a prístavy, ktorú spoluvlastní Budamar. Po predaji by mala prejsť do vlastníctva štátnej firmy Verejné prístavy, ktorá je akciovou spoločnosťou so 100 % majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti Ministerstva dopravy.

 

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

Nové Lido a Southbank

Developerské projekty Southbank od Penta Real Estate a Nové Lido od JTRE výrazne pretvoria pravý breh Dunaja. Tieto ambiciózne plány zahŕňajú rozsiahle polyfunkčné komplexy s tisíckami nových bytov, stotisícami štvorcových metrov kancelárskych priestorov a rozsiahlou obchodnou zónou.

Dôležitou súčasťou rozvoja budú aj moderné verejné priestory vrátane nábrežného parku, centrálneho a mestského námestia či bulváru. Plánovaná je tiež pešia a cyklistická lávka cez Dunaj a významná kultúrna budova v centre územia.

Otvoriť priestor pre výstavbu v zóne tzv. Celomestského centra Petržalka, kde sa vybuduje Nové Lido a Southbank, majú Zmeny a doplnky Územného plánu 10. Ich schválenie či neschválenie závisí od rozhodnutia mestského zastupiteľstva. Vedenie mesta sa netají tým, že zmenu podporuje, ale úprava regulácie má aj odporcov.

V každom prípade ide o obrovské rozvojové územie, ktoré má dnes skôr charakter brownfieldu. Ak by k zmene plánu nedošlo, súčasný zdevastovaný stav lokality by ostal zachovaný. Pravdepodobnejšie však je, že výstavba sa rozbehne a je iba otázkou času, kedy sa tak stane. Urbanizácia územia je prospešná pre obraz, ekonomiku aj ekológiu mesta.

 

Zdroj: JTRE, Penta Real Estate

 

Green Park

Polyfunkčný komplex Green Park od Grafobal Group Development je naplánovaný na mieste, kde v minulosti stál štadión Artmedia Petržalka. Pôvodný komplex s bývaním, ubytovacím zariadením, kanceláriami a občianskou vybavenosťou v povoľovacích procesoch neuspel. Obsahoval blok tvorený štvoricou nižších bytoviek, mohutné bizniscentrum a stometrovú apartmánovú vežu.

Investor projekt upravil a mesto mu vydalo kladné záväzné stanovisko. Podľa novej dokumentácie posudzovania vplyvov na životné prostredie ide stále o výstavbu objektov bývania, administratívy, hotela a občianskej vybavenosti. Pôdorys a ani architektúra komplexu sa nijako zásadne nezmenili. Úpravy sa týkali skôr niektorých hmôt a súvisiacich bilancií.

Rezidenčnú časť majú tvoriť štyri bodové bytové domy A, B, C a D so siedmimi podlažiami. Objekt E bude polyfunkčný a malo by ísť o 25-podlažnú dominantu projektu. Nachádzať sa v ňom bude lobby, sobášna sála, hotelová reštaurácia, administratíva hotela, hotelové izby, wellness a fitness a na najvyšších podlažiach budú byty. Posledným objektom je bizniscentrum s 11 NP. Upravený projekt má obsahovať 111 bytov, päť apartmánov a 240 hotelových izieb.

 

Zdroj: Grafobal Group Development / EIA

 

River Park

River Park je rozsiahly developerský projekt, ktorého realizácia bola ukončená v roku 2010. Už od začiatku sa však otvorene hovorilo o tom, že ide iba o prvú etapu väčšej transformácie nábrežia. Verejnosť naň reagovala rozporuplne, pričom mnohí ho považovali za jeden z najkontroverznejších projektov v Bratislave. To sa sčasti prenieslo aj do povoľovania pokračovania projektu – River Park 2.

Developerom projektu je spoločnosť Woal s.r.o., kde sú partnermi JTRE a Cresco Real Estate. Woal rozdelil priestor na tri časti – CPR A, CPR B a CPR C. Prvú časť s polyfunkčným obytným súborom bude realizovať Cresco Real Estate. Časť B a C patrí JTRE, pričom CPR-B je pôvodne uvažované planetárium, ktoré sa realizovať nebude. 

Waterside, resp. CPR-A, počíta so vznikom štvorice objektov s maximálne deviatimi podlažiami, pričom najvyššie tri budú ustúpené. Prepojené budú štvor- až päťpodlažným traktom a medzi objektmi vzniknú parkovo upravené átriá. Autorom architektúry je kancelária Bogle Architects. Cresco Real Estate plánuje vo svojej časti vybudovať 95 bytov, 161 apartmánov a 663 parkovacích miest. 

Objekty v réžii JTRE budú mať deväť a desať nadzemných podlaží, založené budú na spoločnej trojpodlažnej podzemnej garáži. Administratívna budova bude nadväzovať na existujúcu výstavbu a má kopírovať líniu Nábrežia arm. gen. L. Svobodu. Vďaka tomu budú verejný zelený vnútroblok a nábrežné rezidenčné objekty izolované od rušnej cesty.

Polyfunkčný dom bude orientovaný do námestia a dva bytové domy na nábrežnú promenádu. Celkovo má vzniknúť 153 rezidencií, ktoré budú slúžiť na trvalé aj krátkodobé ubytovanie. V živom parteri vzniknú priestory pre obchody, služby a gastro prevádzky. Architektúru komplexu spracúva kancelária GFI.

 

Zdroj: JTRE

 

Vydrica

Vydrica vznikla v exponovanom území v tesnej blízkosti historického jadra mesta, na nábreží Dunaja a priamo pod Bratislavským hradom. Development vyrástol na mieste pôvodných podhradských osád Vydrica a Zuckermandel. Pripravovala ho spoločnosť Vydrica Development, do projektu vstúpil aj developer Lucron.

Nová Vydrica je multifunkčný projekt, ktorý prináša bývanie, prácu či retail, ale najmä ide o zásadný bod pri spojení historického jadra mesta s novobudovaným nábrežím západne od centra. Prvá etapa sa začala stavať v roku 2022 a z väčšej časti bola dokončená na konci roka 2024. Zastavaný bol priestor medzi Kúriami a Vodnou vežou a finišuje sa s objektom administratívnej budovy.

V prvej etape Vydrice, ktorá je už dokončená, vzniklo 207 bytov vo štvorici domov, ktoré spoločne vytvárajú nové verejné priestranstvá – obnovenú Floriánsku a Oeserovu ulicu či predĺženú Žižkovu. Umiestnených je tu aj približne 3-tisíc metrov štvorcových retailu a vznikol aj tzv. Kempelenov park medzi novostavbami a Kúriami.

Zachované sú aj historické artefakty z pôvodnej štvrte ako ľadové jamy, v ktorých si obyvatelia v minulosti zvykli uskladňovať potraviny. Súčasťou projektu bolo aj vybudovanie novej električkovej zastávky. Vydrica develompent už predstavila aj koncept druhej a tretej etapy projektu, pričom obe sú vo vysokom štádiu povoľovania.

V druhej etape má vzniknúť trojica objektov, v tretej až osem, ale pôjde o relatívne menšie budovy. V nasledujúcich etapách vznikne aj trojica staronových ulíc, keď sa k Oeserovej a Floriánskej pridá Vydrická. Začiatok výstavby druhej časti sa očakáva v roku 2025 (rovnako ako spustenie predaja bytov), tretej v roku 2026. Dokončené budú v rokoch 2028, resp. 2029.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Eurovea

Výstavba nákupného centra Eurovea začala v roku 2006 a verejnosti sa otvorilo v roku 2010. Súčasťou bol aj Hotel Sheraton. Už prvá časť významne zmenila tvár nábrežia v tejto lokalite. V roku 2023 developer JTRE komplex rozšíril o Eurovea II, teda o druhú etapu polyfunkčného projektu Eurovea. Okrem rozšírenia nákupného centra priniesol aj predĺženie promenády, nové byty a kancelárie.

Okrem toho je súčasťou druhej etapy aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý bol poslednou skolaudovanou súčasťou pokračovania nábrežného komplexu. Dokončený bol koncom roka 2023. S výškou 160, resp. 168 metrov a so 46 podlažiami je Eurovea Tower jasnou dominantou nielen komplexu Eurovea, ale aj nábrežia a mesta samotného. 

Architektúru projektu spracovala kancelária GFI, ktorá s JTRE dlhodobo spolupracuje. Každopádne JTRE plánuje výstavbu dvojice vyšších veží (nižšia z nich by mala mať 180 metrov a vyššia až 260 metrov) východne od Tower 115, takže Eurovea Tower bude najvyššou budovou na nábreží iba dočasne.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nábrežie Dunaja v Bratislave prechádza dynamickou premenou, ktorá v najbližších desaťročiach zásadne ovplyvní podobu hlavného mesta. Rozsiahle developerské projekty na oboch brehoch rieky postupne menia nezastavené plochy na moderné štvrte a posúvajú metropolu na vyššiu úroveň nielen v kontexte rozvoja, ale aj občianskej vybavenosti.

 

Ilustračné zábery: www.zdronu.sk

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube