Author photoSimona Schreinerová 11.11.2024 17:04

Premrhaný potenciál pre pozdvihnutie Bratislavy. Fajnorovo nábrežie zostáva prehliadané a čaká na zmenu

Nábrežie Dunaja je jedným z najdôležitejších verejných priestorov v Bratislave. Jeho súčasťou je aj Fajnorovo nábrežie, ktorého premenou sa zaoberala dvojica architektonických súťaží. Napriek tomu zatiaľ prišlo iba k dočasnej zmene v podobe Pláže Staré Mesto.

Zdroj: Adrian Gubčo / YIM.BA, f&b cc + Boris Hrbáň

Zdroj: Adrian Gubčo / YIM.BA, f&b cc + Boris Hrbáň

Fajnorovo nábrežie sa nachádza na ľavom brehu Dunaja, blízko Starého mosta a Slovenského národného múzea v mestskej časti Staré Mesto. Na nábreží sídli aj Stredná priemyselná škola strojnícka alebo Filozofická fakulta UK. Zástavba vznikla na začiatku 20. storočia, v čase, keď sa vďaka regulácii Dunaja podarilo získať nové pozemky pre výstavbu. Dlhodobo sa tu nachádzal prístav, v druhej polovici 20. storočia nahradený parkoviskom.

V nedávnej minulosti malo nábrežie prejsť výraznejšou transformáciou na základe výsledkov architektonickej súťaže z roku 2016. Predmetom súťaže bol návrh architektonicko-urbanistického riešenia dvoch verejných priestorov – Šafárikovho námestia a Fajnorovho nábrežia. Išlo o kontaktné verejné priestory, najmä vo väzbe na trasu električkovej radiály do Petržalky (Štúrova ulica - Šafárikovo námestie - Bosákova).

Kým obnova severnej časti parku na Šafárikovom námestí, známeho ako Park Gábora Barossa, bola realizovaná, Fajnorovo nábrežie sa revitalizácie nedočkalo. V zmysle návrhu víťaza architektonickej súťaže, kancelárie f&b + cc, sa v lokalite neudialo prakticky nič. Súčasťou konceptu bol súbor malých zásahov, ktoré mali dlhodobo zvýšiť kvalitu priestoru.

Návrh obsahoval multifunkčný priestor pre oddychové a relaxačné aktivity, zhromažďovanie osôb, usporiadanie exteriérových koncertov a podujatí, priestor pre oddych a relax a tiež výbeh pre venčenie psov. V priestore za protipovodňovou stenou sa uvažovalo s aktivitami podporujúcimi, resp. doplňujúcimi navrhnuté využitie hlavného priestoru.

Z realizácie však vzišlo, keďže komunikácia medzi Verejnými prístavmi a vyhlasovateľom súťaže, mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, sa zastavila a pozemok nebol mestskej časti zverený. Keďže návrh f&b + cc bol konzervatívnejší, ale v kontexte iných rekonštrukcií parkov a námestí v Bratislave uspokojivý, jeho nerealizovanie bolo sklamaním.

 

Fajnorovo nábrežie. Zdroj: f&b cc + Boris Hrbáň

 

V roku 2018 však časť Fajnorovho nábrežia predsa len prešla určitou premenou. Nový rekreačný priestor v podobe pláže vznikol na ploche medzi Starým mostom a parkoviskom Osobného prístavu. Vlastník pozemkov, Verejné prístavy, ich prenajal súkromnému záujemcovi, ktorý tu prevádzkuje športovo-oddychovú zónu.

Pláž pozostáva z prednej časti, ohradenej gabiónovým múrom a vysypanej pieskom, terasy so sedením a barovej časti tvorenou troma lodnými kontajnermi. Okrem toho bolo vybudované aj ihrisko na plážový volejbal. Pod Starým mostom je malý kontajner slúžiaci ako zázemie pre organizovanie kultúrnych podujatí. Developer JTRE tu inštaloval pavilón, ktorý bol pôvodne určený pre festival Grape a navrhli ho študenti architektúry. Autorom návrhu pláže je Jakub Fingerland.

Aj keď je pláž pomerne malá, ako dočasné riešenie pre zlepšenie stavu lokality išlo o vhodné riešenie. Pláž Staré Mesto určite prispela k tomu, aby sa priestor stal aktívnou súčasťou mesta a nastavil určitý štandard, ktorý treba ďalej vylepšiť. Fajnorovo nábrežie by si nepochybne zaslúžilo rozsiahlejšiu a trvalú transformáciu.

 

Fotografia z 6.9.2018. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

O trvalej úprave nábrežia sa však aktuálne neuvažuje, čo potvrdili Verejné prístavy, a.s., aj Slovenský vodohospodársky podnik. „V súčasnosti neplánujeme žiadne investície, ktoré by viedli k zmene aktuálneho stavu,“ uviedla Katarína Šubertová z kancelárie generálneho riaditeľa Verejných prístavov, a.s.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj kancelária generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. „O plánovanom zámere úpravy na Fajnorovom nábreží nemáme žiadne informácie a nebol nám predložený na vyjadrenie alebo konzultáciu,“ uviedol Marián Bocák.

Nádej na zmenu neprináša ani Mestská časť Bratislava – Staré Mesto. „Územie, na ktoré sa pýtate, nie je v správe ani v majetku mestskej časti BA-Staré Mesto. Z tohto dôvodu nemôže MČ do tohto územia akokoľvek zasahovať či investovať, bez toho, aby si ho napríklad prenajalo,“ vyjadrila sa Veronika Gubková, hovorkyňa starostu a vedúca oddelenia komunikácie mestskej časti.

Samospráva pritom mala záujme o prenájom pozemku. „Mestská časť iniciovala aj za súčasného vedenia jednania s vlastníkom - Verejnými prístavmi za účelom prenajatia tohto pozemku. Žiaľ, ponuka zo strany vlastníka bola pre mestskú časť neakceptovateľná. Mestská časť teda na ďalšom riešení Fajnorovho nábrežia aktuálne nepracuje,“ vysvetlila Gubková.

Aktuálny stav sa teda tak skoro nezmení. Fajnorovo nábrežie pritom bolo zahrnuté aj v ideovej architektonickej súťaži na Južné predmestie a staromestské nábrežie, ktorú v roku 2022 vyhlásila mestská časť Staré Mesto. Príprava na vyhlásenie architektonicko-urbanistickej súťaže trvala niekoľko rokov a predchádzala jej aj občianska participácia.

 

Ideový návrh z roku 2022. Zdroj: Patrik Domanický / Archinfo.sk

 

Do otvorenej súťaže sa prekvapivo prihlásili iba tri návrhy, pričom išlo o veľmi mladých architektov, jeden z nich bol očividne ešte študent. Napriek tomu sa komisia rozhodla pre posúdenie jednotlivých návrhov, na základe ktorého označila za najlepšiu prácu architekta Patrika Domanického.

Ideový návrh mal byť ďalej rozpracovaný. Porota odporúčala najmä väčší priestor pre zeleň, inštalovanie mobilných protipovodňových zábran namiesto pevných, zlepšenie komunikácie nábrežia s budovou Slovenskej národnej galérie, zváženie väčšieho počtu prepojení s historickým jadrom a redukciu frekventovanosti lodnej dopravy.

K ďalším odporúčaniam patrilo navrhnutie opatrení na dopravné upokojenie Rázusovho a Vajanského nábrežia, zníženie počtu jazdných pruhov a ich nahradenie cyklotrasami či zeleňou, pridanie priechodov pre chodcov a spomaľovacích nájazdov, sfunkčnenie Osobného prístavu alebo obmedzenie kotvenia veľkých lodí medzi hotelom Devín a Osobným prístavom. Víťaz súťaže mal byť oslovený pre dopracovanie návrhu priestoru pred SNG a na Námestí Ľ. Štúra.

Nábrežie Dunaja je najdôležitejším verejným priestorom mesta a jeho úsek medzi Mostom SNP a Euroveou k najviac exponovaným. Nízky počet účastníkov bol preto sklamaním, aj s ohľadom na to, že nešlo o skúsených architektov. Napriek tomu návrhy predsa len priniesli určité podnety do diskusie. Navyše vygenerovali určité podklady pre vyhlásenie lepšie pripravenej súťaže so zodpovedajúcimi parametrami, ktorá by nemusela byť riešená iba na úrovni mestskej časti.

Fajnorovo nábrežie zostáva nezmenené aj napriek tomu, že sa stalo súčasťou už dvoch súťaží. Aby sa v budúcnosti niečo zmenilo, bude najdôležitejšie, aby našli spoločnú reč všetci aktéri – Verejné prístavy, a.s. ako majiteľ pozemkov, mestská časť aj mesto. V ideálnom prípade by sa do aktivít v lokalite mali zapojiť aj súkromní investori. Výrazné zlepšenie v celom úseku medzi Karloveským ramenom a Euroveou by totiž pozitívne zmenilo celú Bratislavu. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube