Deviaty ročník Českej ceny za architektúru vyzdvihol projekty, ktoré sa svojím prístupom k tvorbe priestoru a rešpektom k okoliu vymykajú štandardu. Do užšieho výberu sa dostali viaceré výnimočné diela, od rekonštrukcií historických pamiatok až po inovatívne novostavby, slúžiace verejným, rezidenčným či priemyselným účelom. Hlavnú cenu získal projekt, ktorý navyše vyniká kreatívnym prístupom a technickou precíznosťou.
Česká cena za architektúru je ekvivalentom našej ceny CE ZA AR. Hlavným cieľom ocenenia je podpora kvalitných výsledkov práce etablovaných aj začínajúcich architektov smerom k verejnosti. Nominované diela odborná porota posudzuje z hľadiska estetickej a technickej kvality, v kontexte ich pôvodu, vo vzťahu k životnému prostrediu a na základe ich sociálneho prínosu. Súťažnú prehliadku organizuje Česká komora architektov.
V roku 2024 sa konal 9. ročník tohto prestížneho ocenenia. V rámci neho bolo prihlásených celkovo 307 realizácií. Odborná porota do užšieho výberu posunula 31 diel. Na rozdiel od ceny CE ZA AR nie sú diela v rámci českého ocenenia rozdelené do žiadnych kategórií. Odborná porota tak už tradične vybrala jedno dielo, ktorému bola udelená Hlavná cena, a niekoľko ďalších, ktoré získali čestný titul Finalista.
Hlavnú cenu aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru udelila medzinárodná porota Koncertnej sieni v budove Cisárskych kúpeľov v Karlových Varoch. Za jej návrhom stojí architektonické štúdio Petr Hájek ARCHITEKTI.
Cisárske kúpele sú majstrovským dielom architektúry 19. storočia, ktoré navrhli rakúski architekti Fellner a Helmer (autori, okrem iného, historickej budovy Slovenského národného divadla). „Majiteľ budovy, Karlovarský kraj, sa rozhodol silne poškodenú budovu zachrániť a dať jej nový význam. Podmienkou bola zmena kúpeľnej prevádzky na kultúrnu inštitúciu,“ približujú autori projektu. Požiadavkou investora bolo, aby sa Cisárske kúpele stali sídlom Karlovarského symfonického orchestra, galériou a spoločenským centrom pod jednou strechou.
Do zrekonštruovanej budovy architekti vložili samostatnú konštrukciu sály, ktorá stojí na šiestich nohách a udržiava si opatrnú vzdialenosť od historickej budovy. „Tento inovatívny dizajn umožňuje úplnú flexibilitu – priestor je možné premeniť na podujatia od koncertov po divadlo, kino a konferencie. Medzi jeho prispôsobiteľné funkcie patrí výsuvné hľadisko, nastaviteľné orchesterové jamy a panely a obrazovky, ktoré upravujú akustiku tak, aby vyhovovala rôznym potrebám,“ uvádza odborná porota.
Porota ďalej vo svojom hodnotení oceňuje revitalizáciu Cisárskych kúpeľov v Karlových Varoch za spojenie požiadaviek pamiatkovej ochrany a najmodernejších technológií, čím vznikol viacúčelový priestor, ktorý ctí minulosť budovy a spĺňa kultúrne a spoločenské potreby súčasnosti.
Popri hlavnej cene sú však mimoriadne kvalitné aj realizácie s titulom Finalista. V tomto ročníku ho získalo hneď päť diel. Spomedzi silne zastúpených projektov rezidenčného charakteru sa medzi finalistov dostala rekonštrukcia domu v Kutnej Hore od architektov BYRÓ. Vďaka premyslenej rekonštrukcii domu zo 70. rokov 20. storočia tu vzniklo moderné bývanie. Podľa poroty je toto dielo príkladom premysleného a citlivého prístupu k obnove pamiatok v historických mestách.
Prekvapivé nie je ani udelenie titulu Finalista projektu s názvom Úprava obilného sila v areáli automatických mlynov Winternitz v Pardubiciach, za ktorou stojí štúdio Prokš Přikryl Architekti. Priemyselnú funkciu sila vďaka nej po sto rokoch nahradila sociálna funkcia. „Revitalizácia a rekonštrukcia obilného sila je výnimočným úspechom vizionárskeho súkromného investora, ktorý sa spolieha na vynikajúcich architektov. Rekonštrukcia vzdáva hold architektovi Josefovi Gočárovi, ktorého návrh opláštenia je zodpovedný za ikonickú architektúru historických mlynov,“ uvádza porota.
Z pražských projektov sa medzi najlepšie diela prebojovalo Technologické centrum Umprum, ktoré navrhlo dizajnérske štúdio Umprum. „Vízia investora, rektora univerzity a architektov kompaktnej a nerozdelenej školy pozostávajúcej z dvoch budov bola úspešne a presvedčivo zrealizovaná. Porota oceňuje najmä revitalizáciu tohto významného miesta v centre mesta a jeho aktivizáciu pre verejné vzdelávanie, nie súkromné využitie. A to vďaka iniciatíve a architektonickej vynaliezavosti,“ hodnotí odborná porota.
V tomto ročníku sa uznania dočkala aj športová stavba, konkrétne Športová hala Řevnice, za ktorou stojí štúdio Grido. Výstavbu haly zafinancoval súkromný investor a v súčasnosti ju využívajú predovšetkým žiaci škôl či športové kluby, no slúži aj na rôzne aktivity celej miestnej komunity. Okrem kvalitnej architektúry odbornú porotu zaujal aj interiér budovy, ktorý sa vyznačuje jednoduchou racionalitou a prírodnými materiálmi. „Aj keď je schéma komplexu pomerne jednoduchá – viacúčelová športová hala so zázemím a parkoviskom – architektonický výsledok nie je ani zďaleka triviálny,“ uvádza sa v hodnotení.
Posledným oceneným dielom je Základňa technických služieb od architektonického štúdia PROGRES. V tomto prípade ide o typologicky aj lokalitne unikátne dielo. Budova vznikla v okrajovej časti Prahy a bude slúžiť prioritne ako garáž pre vozidlá údržby, autodielňu a sklad. „V tejto situácii sa od architektov neočakáva, že postavia veľkolepú budovu, nemuseli robiť takmer nič a nikto by na to ani nepomyslel. Napriek tomu sa rozhodli dať do riešenia maximum a dokázali, že aj obyčajný sklad s kancelárskymi priestormi môže byť premysleným architektonickým dielom,“ konštatuje porota.
Tohtoročný výber finalistov ukazuje, že na poli českej architektúry vznikajú kvalitné diela vo všetkých typologických kategóriách – od rezidenčných až po technické stavby, od súkromných zámerov až po tie verejné, od výstavby nových objektov až po rekonštrukciu a dostavbu tých historických. Vysoký podiel verejných stavieb je každopádne obrovskou inšpiráciou aj pre Slovensko, kde sa verejnému sektoru dosiaľ nedarí rozvíjať veľké projekty vo väčšom rozsahu. Práve verejné projekty sú nezriedka najlepšou možnosťou, ako vytvoriť skutočne výnimočné architektonické diela.
(Česká cena za architektúru, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac