Author photoMartina Gregová 18.02.2025 18:30

Banskobystrický kraj oživí kultúrne poklady. Historické inštitúcie čaká veľká rekonštrukcia

Kultúrne inštitúcie sú dôležitými nositeľmi histórie, identity a spoločenského života krajiny. Na Slovensku však mnohé z nich roky zápasia s nevyhovujúcim technickým stavom a ich vnútorné priestory si vyžadujú modernizáciu. Obnova sídel kultúrnych inštitúcií nie je len otázkou zachovania architektonického dedičstva, ale aj spôsobom, ako zvýšiť ich atraktivitu pre súčasné aj budúce generácie. Investície do modernizácie kultúrnych objektov zlepšujú podmienky pre návštevníkov, podporujú miestny rozvoj a prispievajú k udržateľnosti prevádzky. Príkladom takejto iniciatívy sú aj dve rekonštrukcie, ktoré nedávno oznámil Banskobystrický kraj.

Zdroj: DJGT/Muzeum.sk

Zdroj: DJGT/Muzeum.sk

V čase, keď viacero kultúrnych inštitúcií naprieč celým Slovenskom hlási krátenie finančnej podpory od štátu, sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju podarilo získať finančné prostriedky na obnovu jeho dvoch významných kultúrnych inštitúcií. Viac ako 4 milióny eur do kraja však neprídu od štátu. Na rekonštrukciu známeho divadla a múzea sa samospráve podarilo získať financie z európskych zdrojov.

Jednou z dvoch kultúrnych inštitúcií, ktoré vďaka európskym peniazom prejdú pomerne rozsiahlym obnovovacím procesom, je Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Divadlo roky pôsobí ako najväčšia kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Poslednou výraznou rekonštrukciou však budova, v ktorej DJGT sídli, prešla v roku 1994.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského má kapacitu 334 miest, vďaka čomu sa radí medzi najväčšie kultúrne inštitúcie svojho druhu v danom regióne. Od roku 1949 sídli divadlo v pôvodnej budove Hotela Grand na centrálnom námestí. Budova Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene je nárožným objektom, severnou stranou prislúchajúcim k radovej zástavbe hlavného mestského námestia a svojou východnou bočnou fasádou orientovaným do bočnej ulice. Historická časť budovy smeruje do námestia, z východnej strany sa k nej pripája zadná moderná prístavba.

Galéria

  • Zdroj: DJGT
  • Zdroj: DJGT
  • Zdroj: DJGT
  • Zdroj: Muzeum.sk
  • Zdroj: Muzeum.sk

Plánovaná rekonštrukcia divadla má podľa zverejnených informácií zahŕňať zateplenie fasády, výmenu okien a dverí, napojenie na úspornejší zdroj tepla či modernizáciu osvetlenia. Riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK Peter Černek pre médiá uviedol, že poskytnutá dotácia z Plánu obnovy a odolnosti na obnovu divadla presiahne 3,1 milióna eur. „Po dokončení prác, ktoré sú naplánované do konca roka 2026, očakávame zlepšenie komfortu pre divákov aj hercov, ako aj zásadné zníženie prevádzkových nákladov divadla,“ dodáva.

Pomerne rozsiahle zmeny čakajú aj Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, ktoré patrí medzi najstaršie kultúrne inštitúcie svojho druhu na Slovensku. Konkrétne ide o piate najstaršie múzeum v krajine. Jeho vznik siaha až do roku 1882, keď sa v opustenej klasicistickej budove kasární konala Umelecko-archeologická výstava Gemerskej župy. O deväť rokov neskôr sa práve do týchto priestorov múzeum presťahovalo. Prvá stála expozícia bola pre verejnosť sprístupnená v máji 1913.

Budova, v ktorej sídli táto kultúrna inštitúcia s bohatou históriou, bude zrekonštruovaná vďaka programu INTERREG. „Projekt je súčasťou cezhraničnej spolupráce s partnermi z Maďarska a jeho ciele siahajú ďaleko za hranice bežného rekonštrukčného zásahu,“ uviedol Černek. Na obnovu objektu sa samospráve z tohto programu podarilo získať 900-tisíc eur.

Ako uvádza riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK Peter Černek, múzeum sa má po rekonštrukcii premeniť na moderné centrum kultúrneho dedičstva so zameraním na interaktívne prezentácie a vzdelávacie programy. Samotné práce by podľa neho mohli začať v priebehu budúceho roka. Momentálne totiž prebieha projektová príprava.

 

Zdroj: DJGT

 

Obe spomenuté projekty majú podľa predsedu BBSK Ondreja Luntera nielen regionálny, ale aj celoštátny význam. „Zachováme dôležité kultúrne pamiatky a zároveň im vdýchneme nový život, aby mohli slúžiť ďalším generáciám,“ prizvukuje.

Obnova regionálnych kultúrnych inštitúcií, ako sú Divadlo Jozefa Gregora Tajovského a Gemersko-malohontské múzeum, nepredstavuje len investíciu do lokálnych komunít, ale má širší celospoločenský význam. Kultúrne inštitúcie sú nositeľmi historickej pamäte, formujú regionálnu identitu a podporujú rozvoj cestovného ruchu. Modernizácia týchto objektov zlepší podmienky pre návštevníkov aj umelcov a zároveň prispeje k udržateľnosti prevádzky vďaka efektívnejšiemu hospodáreniu s energiami.

Zrekonštruované regionálne divadlá, múzeá či galérie môžu pritiahnuť nové publikum, zvýšiť záujem o kultúru a posilniť kultúrny turizmus. Takéto projekty navyše podporujú zamestnanosť a rozvoj kreatívneho priemyslu, čím pozitívne ovplyvňujú ekonomiku regiónov. Investície do kultúrneho dedičstva sú preto nielen otázkou zachovania histórie, ale aj dôležitým krokom k dynamickému a prosperujúcemu Slovensku.

 

(BBSK, Múzeum.sk, Plán obnovy a odolnosti SR, TASR, Theatre-architecture.sk, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube