Author photoMartina Gregová 12.01.2025 11:30

Kultúra ako priorita. Miliónové investície Poliakov prinášajú ikonické inštitúcie naprieč krajinou

Fakt, že jedným zo základných pilierov prosperujúcej krajiny je práve vysoká kultúrna úroveň a podpora vzdelávania, si náš severný sused uvedomuje už niekoľko rokov. Impozantné projekty moderných kultúrnych inštitúcií sa pritom nespájajú len s hlavným mestom. Nové budovy múzeí, galérií či divadiel vyrastajú po celom Poľsku, vďaka čomu lákajú domácich obyvateľov aj zahraničných turistov.

Zdroj:  Jakub Certowicz /WXCA

Zdroj: Jakub Certowicz /WXCA

Posledné roky jasne dokazujú, že Poľsko to s podporou a rozvojom kultúrnych inštitúcií myslí naozaj vážne. Azda najočakávanejším projektom v tejto oblasti je za posledné roky výstavba novej budovy Múzea moderného umenia vo Varšave a priľahlého Národného divadla TR Warsawa. Projekt zahŕňa nové múzeum s rozlohou vyše 15-tisíc metrov štvorcových, divadlo s rozlohou vyše 10-tisíc metrov štvorcových a rozľahlé vonkajšie fórum, nachádzajúce sa medzi nimi.

Projekt bol verejnosti predstavený už v roku 2014. Za jeho návrhom stojí svetoznáme architektonické štúdio Thomas Phifer and Partners v spolupráci s poľským ateliérom Apa Wojciechowski a britskou inžinierskou spoločnosťou Buro Happold. Po takmer desiatich rokoch od zverejnenia návrhov sa prvá z dvojice kultúrnych inštitúcií konečne dočkala dokončenia. Múzeum moderného umenia vo Varšave bolo pre verejnosť slávnostne otvorené 25. októbra 2024.

Múzeum moderného umenia vo Varšave je koncipované tak, aby „... podporovalo voľnú výmenu nápadov, rozhovorov a dialógov. Z toho dôvodu si vyžadovalo širokú škálu galérií aj priestorov na spoločenskú interakciu,” uviedli architekti z Thomas Phifer and Partners. Okrem galerijných priestorov sú súčasťou objektu aj vzdelávacie učebne, lobby bar, priestory posluchární, kaviareň a kníhkupectvo.

Galéria

  • Múzeum moderného umenia Varšava. Autorka: Marta Ejsmont
  • Múzeum moderného umenia Varšava. Autorka: Marta Ejsmont
  • Múzeum moderného umenia Varšava. Autorka: Marta Ejsmont
  • Národná knižnica Varšava. Autor: Jakub Certowicz
  • Národná knižnica Varšava. Autor: Jakub Certowicz
  • Divadlo Wybrzeże. Autor: Nate Cook
  • Divadlo Wybrzeże. Autor: Nate Cook
  • Múzeum povstania Poznaň. Zdroj: WXCA
  • Múzeum povstania Poznaň. Zdroj: WXCA
  • Múzeum povstania Poznaň. Zdroj: WXCA

Otvorenie nového múzea vo Varšave predstavuje významný míľnik nielen pre samotnú poľskú metropolu, ale aj pre celú krajinu. Rovnako dôležité bude aj dokončenie priľahlej budovy Národného divadla TR Warsawa. Harmonogram výstavby divadla momentálne predpokladá jeho otvorenie do roku 2027. Obe kultúrne inštitúcie sa stanú neoddeliteľnou súčasťou pripravovaného plánu prestavby okolia známeho Paláca kultúry a vedy.

Spomínané projekty však ani zďaleka nie sú jedinými, ktoré prispejú k rozvoju a modernizácii kultúrnych inštitúcií vo Varšave. V roku 2015 bola vyhlásená dvojkolová architektonická súťaž s cieľom nájsť najvhodnejší návrh na prestavbu a modernizáciu Národnej knižnice Poľska. Odborná porota ako najlepší návrh označila koncept od kolektívu Konior Studio a Sokka. Prestavba knižnice bola dokončená v roku 2022.

„Hlavnou myšlienkou projektu sa stal predpoklad, že budova národnej knižnice sa pri zachovaní všetkých doterajších výhod a modernistického charakteru stane intuitívnejšou, ergonomickejšou a ekologickejšou. Rozhodli sme sa dať interiérom čitárne novú, správnu hierarchiu a prostredníctvom prírodných materiálov zdôrazniť ich hodnotu,” uvádza štúdio, ktoré stojí za projektom.

Veľkolepé realizácie tohto druhu sa však ani zďaleka netýkajú len hlavného mesta. Rovnako ako Varšava, postupne napreduje aj zvyšok krajiny. Katowice sa dnes môžu pochváliť budovou symfonického orchestra či Sliezskym múzeom, v Gdansku zas vďaka medzinárodnej architektonickej súťaži zmodernizovali hlavnú budovu divadla Wybrzeże.

Výnimkou nie je ani Poznaň – jedno z najstarších a najväčších poľských miest. Koncom októbra boli predstavené najaktuálnejšie vizualizácie zobrazujúce plánovanú podobu budovy múzea, ktorého cieľom je uctiť si vlastenecké povstanie z rokov 1918 – 1919. Za návrhom tejto kultúrnej inštitúcie stojí architektonické štúdio WXCA, ktoré sa podieľa aj na obnove Saského paláca vo Varšave.

Aako autori projektu približujú: „Múzeum nebude len miestom pre zobrazenie historického príbehu, ale aj platformou pre aktívny dialóg a sociálnu interakciu.” Kultúrna inštitúcia má pozostávať zo štyroch samostatne stojacich budov, ktoré prepojí verejné námestie a podzemné priestory. Podľa slov architektov priestorové usporiadanie vychádza z poľských opevnených sídel, zatiaľ čo otvorený kruhový priestor v strede zosobňuje rímske fórum, podporujúce súčasný demokratický dialóg medzi návštevníkmi.

V exteriéri bude prevládať hrubý kameň a bohaté presklenie. Návrh tiež zahŕňa komunitný park, ktorý zachováva existujúce stromy, aby obyvateľom Poznane poskytol zelený priestor na oddych a rekreáciu. Z architektonického hľadiska zaujmú aj atypicky tvarované strechy. Dokončenie realizácie tohto projektu je naplánované na rok 2026.

Rozdiel medzi Slovenskom a Poľskom sa vďaka viacerým veľkolepým poľským projektom začína prehlbovať aj v oblasti kultúry. Poľsko pochopilo už pred niekoľkými rokmi, že jedným zo základom prosperujúcej krajiny je práve dôraz na kultúrnu úroveň a rozvoj vzdelávania. Kým náš severný sused masívne investuje do podpory kultúrnych inštitúcií, u nás je takáto podpora zo strany štátu momentálne v nedohľadne.

 

(Archdaily, MSN, artmuseum.pl, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube