Poľsko pokračuje vo veľkolepom programe rozvoja svojho hlavného mesta. Popri výstavbe novej budovy Múzea moderného umenia a budovy divadla TR Warszawa bola nedávno dokončená aj ďalšia realizácia rovnako významnej kultúrnej inštitúcie. Nová podoba Národnej knižnice vo Varšave vzišla z architektonickej súťaže. Jej výnimočnosť potvrdzuje už nejedno získané ocenenie.
Varšava, rovnako ako aj iné poľské veľkomestá, má v oblasti architektúry a mestského plánovania mimoriadne ambície. Svedčí o tom niekoľko nedávno ohlásených, ale aj čerstvo dokončených projektov. Popri výstavbe najvyššej budovy Európskej únie, ohlásenej rekonštrukcii Saského paláca a výstavbe veľkých infraštruktúrnych projektov, napreduje Varšava aj v oblasti kultúry.
Neďaleko známeho Paláca kultúry a vedy už nejaký čas vzniká nová budova múzea a divadla, ktoré budú po dokončení navzájom prepojené novým verejným námestím. Za návrhom týchto budov, ako aj ich okolitých verejných priestranstiev, stojí svetoznáme architektonické štúdio Thomas Phifer and Partners. Na projekte spolupracovali s poľským ateliérom Apa Wojciechowski a tiež aj s britskou inžinierskou spoločnosťou Buro Happold.
Vo finále má objekt múzea zaberať vyše 15-tisíc metrov štvorcových, divadlo bude mať po dokončení rozlohu vyše 10-tisíc metrov štvorcových. Dve odlišné funkcie týchto kultúrnych inštitúcii sú v projekte zvýraznené dvoma odlišnými materiálovými riešeniami. Zatiaľ čo fasáda Múzea moderného umenia je navrhnutá z bieleho bétonu, fasáda Národného divadla TR Warsawa je navrhnutá z tmavej ocele.
Spomínané projekty však ani zďaleka nie sú jedinými, ktoré prispejú k rozvoju a modernizácii kultúrnych inštitúcií vo Varšave. V roku 2015 bola vyhlásená dvojkolová architektonická súťaž, ktorej cieľom bolo nájdenie najvhodnejšieho návrhu pre prestavbu a modernizáciu Národnej knižnice Poľska. Odborná porota za najlepší návrh označila koncept od kolektívu Konior Studio a Sokka. Prestavba knižnice bola dokončená v roku 2022.
Odvtedy táto jedinečná realizácia získala už niekoľko architektonických ocenení, medzi nimi napríklad Grand Prix 2022 či Cenu 27. ročníka národnej súťaže Modernizácia roka a stavba. Knižnica navyše získala aj niekoľko cien za interiérový dizajn, ktorý podľa mnohých odborníkov vhodne doplnil existujúcu modernistickú architektúru budovy. Najnovšie sa Národná knižnica vo Varšave uchádzala aj o prestížne európske ocenenie EUMies Award.
Budova knižnice bola navrhnutá v 60. rokoch minulého storočia a jej architektom je Stanislaw Fijalkowski. Víťazný tím, ktorý stojí za jej prestavbou, si dal za cieľ do tejto silno modernistickej architektúry vstúpiť s citom a určité priestorové obmedzenia vyplývajúce z existujúcej hmoty budovy využiť v prospech novej podoby. „Hlavnou myšlienkou projektu sa stal predpoklad, že budova národnej knižnice sa pri zachovaní všetkých doterajších výhod a modernistického charakteru stane intuitívnejšou, ergonomickou a ekologickejšou. Bolo rozhodnuté dať interiérom čitárne novú, správnu hierarchiu a prostredníctvom prírodných materiálov zdôrazniť ich hodnosť,” uvádza štúdio.
Projekt prestavby a modernizácie Národnej knižnice vo Varšave sa tak okrem odstránenia zlého technického stavu niektorých častí budovy sústredil aj na prekopanie dispozičného riešenia, zefektívnenie komunikačných trás a vytvorenie moderných priestorov, ktoré majú po novom slúžiť nielen na vzdelávanie, ale aj na trávenie voľného času. Dôležitou súčasťou projektu bolo aj vytvorenie novej identity kultúrnej inštitúcie a zvýšenie akustických, svetelných či ergonomických parametrov jednotlivých častí.
Ústredným bodom návrhu bola centrálna čitáreň, ktorá je po novom presvetlená sériou strešných svetlíkov, doplnených o LED osvetlenie. V interiéri čitárne dominuje najmä tmavé drevo. V zvyšných zrenovovaných priestoroch sa na stropoch objavuje predovšetkým dierkovaný plech terakotovej farby, svetlý kameň a zlaté detaily. Okrem otvorených študijných priestorov architekti do dispozície doplnili aj samostatné presklené bunky určené na skupinovú prácu.
Poľská metropola vďaka projektu prestavby a modernizácie Poľskej národnej knižnice získala ďalšiu modernú kultúrnu inštitúciu, ktorá sa navyše môže pochváliť aj kvalitnou architektúrou a interiérovým dizajnom. V rámci uplynulého oceňovania EUMies Award však nebolo jedinou kultúrnou inštitúciou, ktorá sa ocitla medzi poľskými nomináciami. O cenu bojovala aj Prístavba budovy Štátnej hudobnej školy v Jastrzębie-Zdrój, čo svedčí o tom, že kvalitná architektúra tohto druhu v Poľsku vzniká aj mimo hlavného mesta.
Poľsko má vo všeobecnosti veľké ambície v rozvoji a budovaní štátu. Dokazuje to masívnymi investíciami do infraštruktúry, vrátane kultúrnych stavieb. Severný sused pochopil, že základ budúcnosti krajiny je vo vzdelávaní a vysokej kultúrnej úrovni. V tomto je ďalekom pred Slovenskom, kde je napriek ojedinelým projektom a snahám jednotlivcov alebo malých skupín zo strany štátu vidno skôr nekultúrnosť.
(EUMies Award, KONIOR studio, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac