Tyršovmu nábrežiu na pravom brehu Dunaja donedávna dominovali zanedbané plochy, využívané pre divoké parkovanie. To sa však postupne stáva minulosťou. V budúcnosti by tu mohli vzniknúť atraktívne verejné priestory a rozsiahle rekreačné územie. Jedným z najvýraznejších náznakom zmeny je úprava okolia Pamätníka Daniela Tupého.
Nepríjemná a neudržiavaná asfaltová plocha bola do istej miery už tradičnou súčasťou priestoru v priamom susedstve rieky, ale aj Sadu Janka Kráľa a v podstate aj centra mesta. Po vybudovaní električkovej trate na Starom moste sa jej popularita medzi parkujúcimi ešte zvýšila. Hoci bol priestor v katastrofálnom stave, išlo v podstate o P+R parkovisko – a zadarmo. Autá natesno obparkovali aj Pamätník Daniela Tupého, známeho aj ako Pamätník obetiam extrémizmu.
Umelecké dielo, zobrazujúce letiaceho vtáka so zlomeným krídlom na ohnutom ramene, vznikol v roku 2006 na mieste, kde extrémisti rok predtým bezdôvodne zavraždili študenta Daniela Tupého. Otrasný zločin vyvolal u verejnosti silnú odozvu. Reagovali aj umelci Pavol Dubina a Pavol Brna, ktorí zrealizovali komorný pamätník, financovaný z verejnej zbierky. Okrem samotného umeleckého diela je súčasťou pamätníka aj štvorica lavičiek. Umiestnené je v kruhu, tvorenom korunami trojice stromov.
Je zrejmé, že s ohľadom na silný odkaz pamätníka bol stav okolia maximálne nedôstojný. Napriek tomu sa začala pozitívnejšia budúcnosť priestoru črtať až v priebehu roka 2020 – 15 rokov po vražde. Hlavné mesto a novozaložený Metropolitný inštitút Bratislavy vtedy predstavili novú podobu priestoru, ktorý mal teraz získať oveľa vyššiu úroveň. Základným princípom bolo odstránenie parkovanie a jeho nahradenie zelenou parkovou úpravou.
Podľa architektiek z kancelárie KATEdesign, cieľom bolo navrhnúť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje objektu pamätníka, ale naopak dopĺňa jeho pôsobenie. Takisto zohľadňuje frekvenciu využívania územia a existujúce funkčné a kompozičné väzby – teda rekreačno-tranzitný charakter lokality a pešie ťahy. Výsledkom tak je vznik nových trávnatých plôch, výsadby a vydláždených peších ťahov naprieč územím. Pamätník funguje ako centrálny bod, od ktorého sa odvíja zvlnenie územia v podobe terénnych vĺn. To zdôrazňuje pamätník a zároveň reflektuje dopad udalosti na spoločnosť. Križovanie peších trás je však mierne vysunuté, aby sa nenarúšala pietnosť miesta.
Projektová príprava trvala pomerne dlho, rovnako ako povoľovacie procesy a obstarávanie zhotoviteľa. Práce sa spustili v priebehu mája a dnes sa blížia k záveru. Čaká sa v podstate už len na uchytenie sa trávnika, keďže mesto zvolilo lacnejší siaty trávnik pred kobercom. Ostatné časti, teda chodníky, sedenie či výstavba, už boli dokončené.
Tyršovo nábrežie sa tak výrazne skvalitnilo. Na mieste, kde donedávna nekultúrnym spôsobom parkovali automobily, vznikla zelená plocha, vhodne dovárajúca dôstojný pamätník so silnou tematikou. Priestor teraz oveľa vhodnejšie nadväzuje na okolité rekreačné plochy aj Divadlo Aréna, ktoré sa po rekonštrukcii stane významnejším miestom na kultúrnej mape Bratislavy. Išlo pritom o relatívne jednoduchý zásah, ku ktorému malo prísť už dávno.
Revitalizácia Tyršovho nábrežia by mala v budúcnosti pokračovať aj ďalšími etapami. Najdôležitejšou z nich je plánovaná revitalizácia v rámci celkovej rekonštrukcie Sadu Janka Kráľa a priľahlej časti nábrežia. Jej podoba by mala byť výsledkom architektonicko-urbanisticko-krajinárskej súťaže, ktorej vyhlásenie sa očakáva už v blízkej dobe. Význam lokality narastie aj po realizácii Nového Lida, ktoré ráta so vznikom nábrežného parku, priamo nadväzujúceho na Tyršovo nábrežie. Nie je tak vylúčené, že tu vznikne jeden z najdôležitejších oddychových priestorov v Bratislave.
Pritom na začiatok stačilo zrealizovať jedinú kľúčovú vec – vytlačiť parkujúce automobily. V podobných projektoch, kedy je parkovanie nahrádzané verejnými priestormi aj zeleňou, preto treba aj naďalej pokračovať.
Fotografie z 8.9.2022. Pozrite si úravy verejných priestorov vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre