Author photoMartina Gregová 18.10.2024 10:38

Obrovský problém Bratislavy má riešenie. Oceňovaná študentská práca ukazuje, ako transformovať Kamenné námestie a Námestie SNP

O budúcnosti hotela Kyjev a obchodného domu Prior spolu s priľahlými verejnými priestormi sa vedú diskusie už dlhé roky. Na problematiku nekompaktnej zástavby na Kamennom námestí sa rozhodla reagovať aj tohtoročná absolventka Fakulty architektúry a dizajnu STU. Jej diplomová práca bola označená za jednu z najlepších na Slovensku. Prestížnu študentskú cenu získala v kategórii, ktorá vyzdvihuje skvalitňovanie mestského prostredia.

Zdroj: Henrieta Horváthová

Zdroj: Henrieta Horváthová

Cena profesora Jozefa Lacka je už niekoľko rokov považovaná za najprestížnejšie študentské ocenenie na Slovensku, do ktorého môžu byť nominované diplomové práce absolventov a absolventiek všetkých architektonických škôl v krajine. Meno nesie po architektovi a pedagógovi Jozefovi Lackovi. Tento rok boli ceny v jednotlivých kategóriách udelené už po 34. krát. Nominovaných bolo celkovo 17 absolventských projektov.

Najsilnejšie zastúpenie mala už tradične Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Zo štrnástich prác pochádzalo z bratislavskej univerzity až osem. Medzi nimi bola aj diplomová práca, ktorá získala hlavnú Cenu profesora Jozefa Lacka, a tiež tá, ktorá bodovala v kategórii PRO URBIS. Zatiaľ čo prvý spomenutý projekt riešil revitalizáciu ropnej plošiny, v druhom prípade sa absolventka Henrieta Horváthová zamerala na miestnu tému – návrh polyfunkčného objektu na Kamennom námestí v Bratislave.

Svoj hlavný zámer priblížila autorka práce v abstrakte. „Cieľom je vytvorenie urbanisticko-architektonického návrhu, ktorý má doplniť nekompaktnú zástavbu na Kamennom námestí v Bratislave. Situácia v blízkosti bratislavských ikon – bytového domu Manderlák, komplexu Prior a hotela Kyjev – ostala nedoriešená aj napriek rôznym urbanisticko-architektonickým súťažiam.“

Galéria

  • Zdroj: Henrieta Horváthová
  • Zdroj: Henrieta Horváthová
  • Zdroj: Henrieta Horváthová
  • Zdroj: Henrieta Horváthová
  • Zdroj: Henrieta Horváthová
  • Zdroj: Henrieta Horváthová

Horváthová súčasnú podobu riešeného verejného priestoru opisuje ako tŕň v srdci Bratislavy. „Výsledkom nekompaktného územia, ktoré tvorí obchodno-spoločenský dom, komplex hotela Kyjev a obchodného domu Prior, s pozostatkami objektov z 19. a 20. storočia, sú rôzne prestavby, dostavby a doriešenia, ktoré trvajú už dlhé roky. Hlavná dopravná tepna Špitálska sa ukázala ako omyl modernistického urbanizmu. Tento problém nielenže vyľudňuje centrum mesta, ale aj negatívne ovplyvňuje rozvoj okolitých častí Bratislavy,“ hodnotí v úvode práce.

Za problematické body súčasného stavu vníma predovšetkým nedôstojný výhľad z Námestia SNP na štítové steny existujúcich budov, oblepené plagátmi, nedefinovaný verejný priestor, obklopený dopravnými ťahmi, existujúce parkovacie plochy namiesto verejného priestoru pre peších, chýbajúce hmoty uličnej zástavby a frekventovanú mestskú triedu, ktorá rozdeľuje pešie ťahy.

Vo svojej práci navrhuje výstavbu nového komplexu, ktorý by pozostával z dvoch objektov. Ich podoba by podľa slov autorky projektu doplnila súčasnú nekompaktnú zástavbu a podporila vznik mestského bulváru. Územie riešené v rámci diplomovej práce dosahuje plochu 8,4-tisíc metrov štvorcových. Súčasťou návrhu je osempodlažný polyfunkčný objekt, ktorý spája občiansku vybavenosť s bývaním, a osemnásťpodlažný objekt hotela. Obe navrhované stavby by zároveň disponovali aj trojpodlažnou podzemnou garážou. Toto riešenie by do lokality prinieslo až 328 nových parkovacích miest.

Osadenie navrhovaných objektov na riešenom území pritom vyplýva hneď z niekoľkých zásad, ktoré autorka opisuje. Aj napriek pomerne radikálnej zástavbe by podľa nej ostal zachovaný signifikantný pohľad na hotel Kyjev a obchodný dom Prior. Nový polyfunkčný objekt by zároveň rozdelil existujúci, pomerne rozľahlý a málo využívaný verejný priestor na viacero menších plôch s novými funkciami. Medzi dvoma navrhovanými objektmi by zároveň vznikol nový peší ťah so stromovou alejou.

Výškovo komplex reaguje na tri existujúce objekty – hotel Kyjev, bytový dom Manderlák a nivelitu pôvodnej zástavby. „Výška nového hotela, 58,6 metra, reprezentuje výškové zníženie oproti nivelite hotela Kyjev a zároveň zvýšenie oproti nivelite Manderlák. Objekt má stále plnohodnotnú výšku, ktorá predstavuje dôstojné vyvrcholenie pohľadu z námestia SNP, no výrazovo sa snaží nepodporovať gradáciu vývoja daného územia,“ približuje v diplomovej práci. Polyfunkčný dom by svojimi ôsmimi nadzemnými podlažiami nadviazal na pôvodnú zástavbu.

Absolventka Fakulty architektúry a dizajnu STU v závere práce zdôraznila, že v návrhu dostavby nekompaktnej zástavby na Kamennom námestí vychádzala z histórie, širšieho kontextu a daností, ktoré výrazne formovali celý jej prístup. Henrieta Horváthová za túto prácu získala v rámci Ceny profesora Jozefa Lacka odmenu PRO URBIS, udeľovanú za riešenie, ktoré je príspevkom ku skvalitneniu mestského prostredia a environmentálnemu prístupu k riešeniu problematiky. Vedúcim diplomovej práce bol Iľja Skoček.

 

V danom priestore je očakávaný vznik verejných priestorov so zeleňou a hernými prvkami. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Ide o mimoriadne odvážne a zároveň príťažlivé riešenie. Autorka skutočne vyriešila mnohé z problémov priestoru. Ako to už so študentskými prácami býva, ide len o ťažko realizovateľnú víziu, keďže jej v danej podobe bráni Územný plán zóny Dunajská. Veľmi pravdepodobne by takáto úprava priestoru priniesla aj odpor verejnosti, ktorá tu očakáva vznik verejného priestoru so zeleňou v zmysle výsledkov súťažného dialógu na Námestie SNP. Z dlhodobého hľadiska však môže práve takto vyzerať riešenie problémov územia. Za realizáciu nepochybne stojí minimálne nižší blok z Horváthovej práce. 

Medzičasom, skutočná revitalizácia čaká na spustenie. Hlavné mesto naznačuje, že prvá etapa rekonštrukcie Námestia SNP začne už v priebehu roka 2025. Týkať sa bude plôch medzi Hurbanovým námestím a Treskoňovou ulicou, teda okolia pamätníku SNP. Ide o najmenej náročnú etapu. Ďalšie totiž počítajú s úpravou električkovej trate či presunom zastávok. Úprava spodnej časti námestia a Kamenného námestia má prísť na rad ako posledná. S ohľadom na očakávané vysoké náklady to môže byť aj na konci tohto desaťročia, dokonca v budúcom. 

Námestie SNP, Kamenné námestie a Špitálska ulica tak zostávajú hanbou Bratislavy. V úplnom jadre metropoly sa nachádzajú verejné priestory, ktorých stav bol zlý už pred desaťročiami. Vedenie mesta by sa možno mohlo inšpirovať nekonvenčným prístupom zo študentskej práce - zbavilo by sa tak veľkého problému metropoly. 

 

(CRZP, STU, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube