Author photoAdrian Gubčo 04.10.2024 12:55

Finálne leštenie novej štvrte. Vydrica je pred otvorením, pozrite sa, ako vyzerá

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Podhradská osada Vydrica kedysi neoddeliteľne patrila k Bratislave. Jej barbarská asanácia v druhej polovici 20. storočia dodnes patrí k veľkým traumám v živote mesta. Už čoskoro by sa však mala aspoň čiastočne napraviť, keďže sa postupne realizuje nová Vydrica, v určitých ohľadoch nadväzujúca na historickú štvrť. Prvá etapa je pred dokončením a my sme si ju boli pozrieť.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Posledné úpravy pred otvorením

Výstavba prvej etapy Vydrice začala na začiatku roka 2022 po niekoľkoročných prípravných prácach. V exponovanom prostredí medzi tzv. Kúriami (zachovanými zvyškami pôvodnej zástavby), hradným kopcom, Vodnou vežou a Nábrežím arm. gen. L. Svobodu (NAGLS) začala vznikať prvá štvorica objektov, ktoré spolu vytvárajú dve, resp. tri nové uličky, parkové plochy alebo časť budúceho námestia. Do priestoru historickej štvrte sa začalo vracať mesto.

Developer Vydrica Development tak konečne začal realizovať projekt výstavby novej štvrte, ktorá je výsledkom rokov až desaťročí diskusií o vhodnej forme urbanizácie tohto priestoru. V spolupráci s renomovanými architektonickými kanceláriami, predovšetkým Compass Architektami a Marko&Placemakers, pristúpil k tvorbe štruktúry, ktorá je súčasnou reinterpretáciou historickej zástavby.

Zreteľné to začína byť práve teraz, keď sa odhalili prvé verejné priestory aj domy vo svojej finálnej podobe. Už prvá etapa projektu reaguje na základné parametre tradičného mesta – kompaktnú zástavbu, ľudskú mierku, aktívny parter, preferenciu pešieho pohybu či striedanie rozličných foriem a výrazov jednotlivých domov (hoci, prísne vzaté, ide len o štyri domy s väčším počtom fasád). Dopĺňa ich o verejný priestor vo vysokej kvalite, kde sa striedajú tradičné ulice s parkovo upravenými plochami.

Galéria

  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

O špičkovej kvalite je presvedčený aj developer, ktorý teraz poodhalil prvú etapu verejnosti. Ako konštatuje, do otvorenia zostáva niekoľko týždňov. „Vydrica sa teraz viditeľne mení každým dňom a verejnosť sa bude môcť už čoskoro presvedčiť, akú pozornosť sme v tomto projekte venovali každému detailu,“ hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti Vydrica Development Juraj Ťahún. „Nová štvrť sa nevyznačuje iba lukratívnou lokalitou, ale najmä precíznou realizáciou, kvalitným materiálmi a rešpektom k histórii tohto miesta.“

Predstavené boli verejné priestory, niekoľko bytov, zachované fragmenty pôvodných stavieb či retailové prevádzky. Väčšina z týchto miest je pred finišom. Upozorňuje najmä na Floriánsku ulicu, teda budúcu hlavnú ulicu celej štvrte. Vysadené sú tu stromy, položená dlažba a osadený bol aj mosadzný pás s textom básne Večerné svetlá od Jána Poničana. Umiestnené tu boli aj viaceré informačné tabule, odkazujúce na artefakty z historického Zuckermandlu (priestor prvej etapy Vydrice patril administratívne do štvrte Zuckermandel).

Sfinalizované sú aj fasády, kde sa striedajú tri základné typy v rámci jednej budovy. „Takéto striedanie fasád kopíruje a rešpektuje mierku Starého Mesta, kde je maximálna dĺžka jednej fasády 25 metrov. Z pohľadu materiálov sú použité ušľachtilé omietky, kamenný obklad a tehla,“ pripomína developer. Pozitívnym krokom je zavesenie osvetlenia na prevesoch ponad Floriánsku, takže svetlo nepredstavuje bariéru v chôdzi. V priestore sú navyše umiestnené boxy s pripojením na vodu, odpad a elektrinu pre prípadné stánky počas eventov.

V podstate dokončené – podľa Ťahúna na 90-95% - sú aj parkovo upravené plochy. Prvou je Kempelenov park na západnom okraji projektu, kde bola zrealizovaná výsadba, umiestnené detské prvky aj pripomienka slávneho Kempelenovho vodovodu. Druhým je zelená plocha pri vstupe do Žižkovej od NAGLS, ktorá bude akýmsi zeleným ostrovom s vodozádržnými opatreniami.

Napokon sa dokončuje aj západná strana budúceho námestia pri Vodnej veži. Tá je zatiaľ priestorovo obmedzená, rozšíri sa po dokončení ďalších častí projektu. V jej susedstve sú prezentované ľadové jamy, ktoré sú historickým aj stavebným unikátom. Naostatok tu vznikli moderné verejné (platené) toalety.

Dobudovaná je aj druhá ulica – Oeserova, ktorá vznikla priamo pod masívom hradného kopca. Jej severnú stranu tvorí oporný múr nad projektom.  V dolnej časti je obložený kamenným obkladom z devínskej žuly a v hornej gabiónovými košmi. V múre sú osadené „búdky“ pre netopiere a dážďovníky a ďalšie prvky na podporu biodiverzity. V múre sú vstavané kvetináče so závlahou, z ktorých vyrastú popínavé rastliny a o pár rokov pokryjú prirodzene múr zeleňou. Nad Kempelenovym parkom vznikol oddychový priestor so sedením.

Investor tak už vie povedať, kedy sprístupní nový kus mesta verejnosti. „Otvorenie očakávame v polovici novembra. Otvorená bude aj časť prevádzok,“ oznamuje J. Ťahún. K spusteniu sa približuje aj nová električková zastávka pred projektom. „Zastávka je stavebne skolaudovaná. Jej spustenie očakávame na konci roka,“ naznačuje. Volať by sa mala Vydrica.

Podľa developera prinesie Vydrica rozšírenie historického jadra Bratislavy. Verejnosť aj budúci rezidenti tak majú očakávať najvyššiu kvalitu prevedenia, dizajnu a architektúry, rovnako ako atraktívne retailové koncepty a služby. Z Vydrice sa má už onedlho stať nová mestská destinácia.  

 

Kempelenov park. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Mestský život v novej Vydrici

Urbanisti a architekti pri kreovaní projektu do veľkej miery vychádzali z tradičných vzorov v rozvrhnutí ulíc. Odráža sa to aj v ich šírke. Najširšia časť Floriánskej má 14,5 metra a v užších úsekoch je šírka ulice 7,25 metra, čo je v priemere 11 metrov. Pre porovnanie, priemerná šírka Laurinskej ulice je 10, Michalskej 12 a Panskej 9 metrov. Autori navyše umiestnili do zástavby priečne uličky s atraktívnymi priehľadmi na Bratislavský hrad a príťažlivým krajinárskym riešením.

Daná šírka ulice by mala byť ideálna pre pripravované retailové koncepty. Developer sa v prvej etape zameral na „destinačné“ služby, teda na také, za ktorými budú ľudia ochotní prísť aj z ostatných častí mesta a nebudú závislé od náhodných okoloidúcich. V praxi to znamená otvorenie viacerých populárnych reštaurácií či bistier, ktoré už sú spravidla v Bratislave prítomné dlhšie a majú výbornú povesť.

K takýmto prevádzkam patria reštaurácie Ristorante Italiano Da Cono i tre somari (umiestnená bude pri námestí pri Vodnej veži), Bistronomy na Floriánskej či bližšie nešpecifikovaný vínny bar od architekta Alana Prekopa. Tieto podniky by mali byť otvorené ešte v priebehu tohto roka. Doplniť ich majú potraviny YEME, ktoré budú v uličke v predĺžení Žižkovej, a lekáreň Dr. Max. Tento rok je taktiež očakávané aj otvorenie nechtového štúdia a teoreticky exkluzívne thajské masáže. V budúcom roku sa otvorí pekáreň Kruh (ktorá dostane priestor pre sedenie na ulici) alebo priestor Love Them Space, ktorý pripravuje influencer a podnikateľ Yak.sha.

Nájomcu zatiaľ nemá asi najvýhodnejší priestor pre reštauráciu na nároží Floriánskej a námestia, ktorý je však príliš veľký. Developer preto uvažuje nad jeho rozdelením. Pripomína, že súčasťou prvej etapy projektu je 76 parkovacích miest pre verejnosť (z celkového počtu 257), čo má umiestnenie retailových prevádzok v lokalite zatraktívniť. Otvorené budú taktiež pred koncom roka, ich súčasťou bude osem rýchlonabíjacích staníc od ZSE.

Vydrica Development verí, že veľmi silný potenciál pre pritiahnutie návštevníkov vrátane turistov budú mať aj zmieňované odkazy na históriu. Ľadové jamy či pripomienku Kempelenovho vodovodu prezentuje v rámci verejného priestoru pomerne výrazným spôsobom, k čomu dopomáha dizajnový komunikačný systém alebo nočné podsvietenie. Vysoká predpokladaná návštevnosť má vytvoriť predpoklady pre rozvoj prevádzok umeleckého charakteru, očakávaných v druhej či tretej etape projektu.

Mestský život je niečo, čo sľubuje aj budúcim obyvateľom Vydrice. V prvej etape vzniká 207 rezidencií s rozličnou skladbou z hľadiska výmery, dispozície aj orientácie. Rozsiahlejšie a prevetrávané byty sú štandardne na vyšších podlažiach. Špecifické sú niektoré byty s predzáhradkami orientovanými do Oeserovej ulice.

Vo všeobecnosti vzniká v novej štvrti bývanie vyššieho štandardu, ku ktorému patrí podlahové kúrenie, stropné chladenie, centrálna vzduchotechnika s rekuperáciou, elektricky ovládané vonkajšie tienenie, hliníkové okná s trojsklom, drevené podlahy, lakované interiérové bezfalcové dvere a kompletne dokončené kúpeľne. Vnútri bytov sú medzi miestnosťami SDK priečky či príprava na inteligentnú domácnosť.

Priemerná cena bytov vo Vydrici patrí k najvyšším v Bratislave. Napriek tomu má už väčšina jednotiek klienta. Predpokladá sa, že najmä väčšie byty sú predávané priamo na bývanie, kým menšie jednotky sú kupované aj ako investičné. Daný typ klientov využíva najmä službu Fitout & Rent, v rámci ktorých developer byt zariadi a následne odovzdá spoločnosti, ktorá sa stará o prenájom. Tento produkt údajne našiel široký ohlas.

Mozaiku funkcií v prvej časti developmentu dotvára kancelárska budova Vydrica Offices. V tomto momente sa realizuje fasáda či chodníky v susedstve objektu. Väčšina prác vrátane inštalovania charakteristických fasádnych lamiel má byť dokončená ešte pred koncom roka, keď sa začne kolaudácia. Budúci obyvatelia sa tak nemusia obávať ruchu zo stavby po nasťahovaní. Keďže v kolaudačnom procese sú aj obytné objekty, prvých rezidentov by mala Vydrica privítať ešte pred koncom tohto roka.

 

Priečne spojnice medzi ulicami s atraktívnou vizuálnou komunikáciou. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Aké budú ďalšie kroky

Developer ako ďalšiu časť projektu po prvej etape začína stavať bytový dom V4, kde majú byť niektoré z najlepších bytov v celom developmente. Osadený bude priamo nad Vodnou vežou. Zároveň dodáva, že spolu s ním rozbehne aj prvú etapu obnovy tejto vzácnej pamiatky. „Revitalizácia spočíva v očistení od komunistických prístavieb,“ približuje Juraj Ťahún. „Vodná veža bude zakomponovaná do námestia. O dva roky sa sprístupní celé námestie aj s Vodnou vežou verejnosti.“

Ďalšie etapy oživenia areálu veže závisia od súčinnosti s majiteľom, ktorým je Hlavné mesto. Developer ale predpokladá, že na realizáciu dôjde až v čase dokončenia celého projektu. To príde napokon neskôr, ako sa očakávalo. „Výstavbu ďalších etáp chceme začať v roku 2026 a ukončenie celej Vydrice plánujeme na roky 2028 a 2029,“ špecifikuje Ťahún. Týka sa to druhej i tretej etapy.

Ide o posun oproti predtým plánovaným termínom. Pôvodne sa predpokladalo, že s realizáciou druhej časti štvrte sa začne už v roku 2025. Investor aktuálne žiada o vydanie stavebných povolení pre všetky objekty, teda bytové aj kancelárske.

Nebude sa pritom prihliadať na kroky mesta ohľadne podmostia Mostu SNP, kde sa v minulosti hovorilo o úpravách verejného priestoru či rámp. Premenou má prejsť aspoň Podchod pamäti. Spolu s ďalšími fázami sa má zrealizovať aj rampa a výťah smerom do Oeserovej ulice, keďže v súčasnosti nie je prístupná bezbariérovo.

Vo výhľade je aj obnova spojnice medzi Vydricou a Žigmundovou bránou prostredníctvom dnes uzavretého chodníka so schodiskom, čo by sa ale malo udiať ešte v rámci výstavby budovy V4. „Tým by sa Vydrica už v priebehu dvoch rokov prepojila s Hradom,“ konštatuje obchodný riaditeľ. Otázka bezbariérového prepojenia s areálom Hradu prostredníctvom výťahu zostáva otvorená. Čaká sa na dohodu s Národnou radou Slovenskej republiky, ktorá je vlastníkom pozemkov pre hornú stanicu výťahu. V rámci prvej etapy vznikla priestorová rezerva pre prvú etapu.

Celá Vydrica tak bude plne dokončená na konci tohto desaťročia. Obsahovať bude 372 bytov, 80 obchodných priestorov (prvá etapa 19), 7-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a 710 parkovacích miest v podzemí. Mala by vytvoriť pešie prepojenie medzi historickým jadrom a nábrežím, rovnako ako novými nábrežnými developmentami smerom k Mostu Lanfranconi. Obsahovať bude priestory pre kultúru aj revitalizované zelené plochy.

Pre Bratislavu ide o veľký krok. Prázdne, „vágne“ územie priamo pod Bratislavským hradom bolo anomáliou, ktorá desaťročia devastovala obraz mesta. Na druhej strane, lokalita si vyžadovala rešpekt, keďže ide asi o najexponovanejší priestor pre výstavbu v celej krajine. Je súčasťou typickej veduty mesta aj mnohých pohľadníc. K urbanizácii tak bolo potrebné pristupovať extrémne citlivo.

Ak niečo prvá etapa Vydrice ukázala, tak je to naozaj pozorný prístup stavebníka aj architektov. Dá sa diskutovať o konkrétnych riešeniach, ak ale vychádzame z daností a možností prostredia či legislatívy, podarilo sa dosiahnuť jeden z najlepších možných kompromisov. Verejné priestory sú príťažlivé, domy majú dobrú mierku, potenciál pre rozvoj komerčného života je vysoký a prostredie napriek súčasnej architektúre pôsobí naozaj staromestsky.

Developer odmieta, že by z Vydrice bola exkluzívna štvrť. Podľa neho pôjde o lokalitu, ktorá bude priťahovať skôr kozmpolitných obyvateľov Bratislavy, k čomu dopomáha fakt, že väčšina priestorov bude dizajnovým pôžitkom. Ak sa ju z dlhodobého hľadiska podarí dobre prepojiť s okolitým prostredím – historickým centrom, nábrežím, Hradom alebo Zuckermandlom – potom sa naozaj môže stať to, čo naznačuje jeden z kľúčových tvorcov Vydrice, architekt Juraj Benetin: Podhradie „zapadne do seba“ a s ním aj celá Bratislava. Mesto začne dávať omnoho väčší zmysel.

 

Fotografie z 4.10.2024. Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube