Prvá etapa projektu Vydrica v bratislavskom Podhradí je takmer dokončená. Development je aktuálne tvorený štvoricou rezidenčných objektov a jedným kancelárskym. Kým bytové domy sú už zvonka prakticky dobudované, zásadný míľnik prekonala aj výstavba kancelárií – budova dosiahla štádium hrubej stavby a onedlho dostane fasádu. Do stratenej štvrte sa tak čoskoro vráti život.
Projekt Vydrica od spoločnosti Vydrica Development je v súčasnosti jednou z najviac exponovaných schém v Bratislave. Priamo pod Bratislavským hradom, na mieste niekdajších podhradských osád Vydrica a Zuckermandel, vzniká súčasný polyfunkčný súbor, tvorený bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Realizácia prišla po desaťročiach úvah, ako tieto plochy vyplniť.
Prípravné práce začali v roku 2019, samotná výstavba prvej etapy na začiatku roka 2022. Umiestnená je v priestore medzi zachovanými zvyškami Zuckermandlu (tzv. Kúriami) a areálom Vodnej veže. Tvorená je štvoricou polyfunkčných objektov s dominujúcou rezidenčnou funkciou a retailovými prevádzkami v parteri. O čosi neskôr začala rásť aj kancelárska budova Vydrica Offices, umiestnená v priamom dotyku s Nábrežím arm. gen. L. Svobodu.
Dnes sú rezidenčné budovy takmer dokončené – zhotovené sú prakticky všetky fasády, obloženie parteru a pracuje sa v interiéroch jednotlivých bytov. Zásadný míľnik však prekonala aj výstavba kancelárskej budovy. „Ikonická stavba, ktorá sa určite stane jedným z orientačných bodov dunajského nábrežia, už dosiahla svoju plnú výšku a jej strechu zdobí symbolická glajcha,“ oznámil developer.
Päťpodlažná budova začala vznikať len v poslednom kvartáli minulého roka. Bude mať butikový charakter, pričom administratívne priestory budú umiestnené na vrchných štyroch podlažiach. Prízemie bude patriť obchodom a službám. Architektúru developer zveril kancelárii Šujan_Stassel, ktorá v metropole stojí za veľkým množstvom rezidenčných aj kancelárskych projektov.
Podľa architektov bolo očakávaním investora riešiť budovu ako výrazný prvok, keďže pôjde o vstupnú bránu do Vydrice. „Požiadavke dodať celkovému urbanizmu štvrte výrazný akcent zodpovedá aj fasáda, ktorá je tvarovaná cez viacero rovín, scelených zvislými lamelami,“ hovorí architekt Karol Stassel. „Tie významne prispievajú k dynamickému vnímaniu budovy, takže pohľad a vnem z nábrežia bude neustále premenlivý.“
Budova sa tak bude od ostatných objektov líšiť v mnohých aspektoch – nielen funkciou, ale aj architektúrou. Vydrica Development poukazuje najmä na vykonzolovanie časti objektu smerom k nábrežnej ceste. „Táto vysunutá, akoby sa vznášajúca hmota spolu s „absentujúcimi“ stĺpmi v nároží parteru odlišuje budovu od zvyšnej časti obytných blokov Vydrice,“ dopĺňa architekt Rastislav Moravčík z ateliéru.
Štandard kancelárií patrí do najvyššej triedy. Využívať bude technológiu chladeného jadra, teda zdravšej alternatívy oproti klimatizácii, parkovanie pre autá i bicykle v budove aj v susednom parkovacom dome pod bytovkami, či elektronickú recepciu. Špecifikom budovy je zároveň fakt, že kancelárie sa tu neprenajímajú, ale priamo predávajú.
Klienti na to očividne reagovali celkom dobre – developer hlási, že budova je už takmer obsadená. K firmám, ktoré tu budú sídliť, patrí slovenská technologická spoločnosť XIMEA, ktorá obsadí dve podlažia, ďalej investičná spoločnosť Mercurius Pro a v parteri jeden z dvojice priestorov získala leasingová spoločnosť RAI International, ktorá tu chce umiestniť showroom automobilov. Malo by ísť o prémiové značky áut. Druhý priestor by mal patriť dosiaľ nešpecifikovanému gastronomickému konceptu.
Dokončenie a odovzdanie budovy je predpokladané v prvom štvrťroku budúceho roka. Objekt sa tak do života Vydrice zapojí v čase, keď už budú postupne ožívať aj bytovky a prvé prevádzky na prízemí jednotlivých budov. Spustená by mala byť nová električková zastávka, ktorá sa nachádza priamo pred kancelárskym objektom.
V tomto momente sa nezdá, že by sa malo na tomto pláne niečo zmeniť. Výstavba postupuje v dobrom tempe a v súčasnosti možno badať záverečné práce na sadových úpravách a verejných priestoroch. Tvár postupne získava stupňovité námestie, ktoré bude umiestnené medzi prvou etapou a Vodnou vežou. V budúcnosti pôjde o centrálny verejný priestor celej obnovenej štvrte.
Prví obyvatelia bytov, ktorých vzniká v aktuálnej etape 206, sa tak ešte pred koncom roka nasťahujú do kultivovaného prostredia, ktorého urbanizmus nadväzuje na niektoré z princípov tradičnej tvorby mesta. Domy majú relatívne triezvu mierku, sú polyfunkčné s aktívnym parterom, uličky medzi nimi budú riešené ako pešie zóny a v snahe o vytvorenie pocitu tradičného rastlého mesta sú fasády jednotlivých sekcií odlišné. Štvrť tak nebude monotónna. Strechy najvyšších podlaží sú miere zošikmené, čo je tiež ponáška na historickú zástavbu.
V tomto smere je Vydrica unikátna. Štandardom patrí medzi najluxusnejšie bývanie v meste, pričom rezidencie budú obsahovať drevené podlahy, veľkoformátovú dlažbu v kúpeľniach, stropné chladenie, podlahové kúrenie a centrálne vetranie s rekuperáciou. Umiestnené sú tu všetky typy jednotiek, od jednoizbových apartmánov po veľké strešné rezidencie. Predpokladaný je tak mix obyvateľov, od prechodne bývajúcich po rodinné sídla.
Ceny odrážajú štandard, lokalitu, ale aj náklady na výstavbu, ktorá bola mimoriadne náročná a vyžiadala si rozsiahle zásahy do hradného kopca. V prípade niektorých bytov tak prekročili aj 10-tisíc eur na meter štvorcový. Majiteľa hľadá momentálne ešte 70 rezidencií v prvej etape.
Pred časom developer spustil aj predaj v dome V4 nad Vodnou vežou, ktorý má byť najluxusnejší zo všetkých. Z 23 bytov je voľných 18, začiatok výstavby sa očakáva ešte v priebehu tohto roka.
Developer medzičasom prezentuje aj prvé mená prevádzok, ktoré obsadia pomerne rozsiahle obchodné priestory. Ohlásené už boli potraviny YEME, známa talianska reštaurácia, bistro so zážitkovou kuchyňou alebo bežecký a umelecký klub. Po celkovom dokončení (aj s druhou a treťou etapou) však bude vo Vydrici až 80 priestorov, čo vytvára na investora vysoké nároky. Zároveň ale ide o kľúčovú úlohu, keďže aj príťažlivosť nových konceptov môže rozhodnúť o návštevnosti obnovenej štvrte.
Vydrica Development má v tomto smere rozpracované viaceré iniciatívy. Základným benefitom po dobudovaní štvrte má byť prepojenie historického jadra s nábrežím vo forme kultivovaného prechodu popod Most SNP. Predstavená bola rámcová podoba revitalizácie Podchodu Pamäti, ktorý Vydricu prepojí s Panskou ulicou. Dnes nepríjemný priestor by sa mal obnoviť a pešie spojenie skvalitniť.
Druhým atraktorom má byť rozvoj kultúrnej funkcie v podobe obnovenej Vodnej veže. Súčasný uzavretý areál, dotvárajúci okolie jedného z najstarších zachovaných objektov v meste, je nezrozumiteľný a ťažko využiteľný. Po novom sa to má zmeniť, pričom kombinácia náznakovo obnovenej pamiatky, archeologického náleziska a kultúrneho priestoru má dotvoriť „kultúrnu míľu“, spájajúcu Vodnú vežu so Slovenským národným divadlom v downtowne.
Architektúra nového kultúrneho centra je výsledkom súťaže, v ktorej sa presadil Superatelier. Veľmi pozitívne prijatý návrh počíta so vznikom komorných priestorov, citlivo dotvárajúcich historický areál. Harmonogram realizácie však známy nie je.
Na pamiatky chce stavebník odkazovať nielen v podobe prezentovaných zvyškov Zuckermandlu vo forme ľadových jám alebo prachárne, ale aj premyslene osadenými umeleckými objektami a rozličnými pamäťovými stopami. Vznikne tu park, venovaný Wolfgangovi Kempelenovi, autorovi vodovodu na Hrad, v dlažbe sa zas osadia texty slovenských básnikov. Citlivé má byť aj označovanie prevádzok, na ktoré je spracovaný jednotný koncept.
V neposlednom rade, do budúcna je otvorená možnosť spojenia s areálom NR SR vo forme akéhosi výťahu. Pre mnoho návštevníkov, najmä starších alebo so sťaženým pohybom, ide o výborný spôsob, ako prepojiť jednotlivé pamiatky a štvrte a zvýšiť ich príťažlivosť.
Vydrica zostane kontroverzným developmentom, keďže asanácia pôvodných historických štvrtí je dodnes traumou, s ktorou sa Bratislava nevyrovnala. Bez ohľadu na to, čo by v území vzniklo – dokonca aj repliky pôvodnej zástavby – by urbanizácia i zachovanie nezastavaného stavu vzbudzovalo polemiky. V každom prípade ale nemožno uprieť, že s aktuálnym projektom prídu do lokality mnohé zlepšenia. Veľká vízia sa začne napĺňať už o niekoľko mesiacov.
Fotografie z 12.7.2024. Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre