Vrakuňa je okrajovou časťou Bratislavy, ktorá nie je spájaná s prestížnymi projektami a prepracovanou architektúrou. Napriek tomu sa aj tu objavujú náznaky zmeny. Kvalitnejšie zámery sa objavujú predovšetkým v susedstve Malého Dunaja, kde sa aktuálne pripravuje aj projekt, označovaný ako Športhotel Ráztočná. Ako investor je označované družstvo iSBD SK.
Vrakuňa sa nachádza na periférii Bratislavy a nedisponuje väčším množstvom atraktívnych lokalít. Nachádza sa tu mix zón so zástavbou rodinných domov a modernistických sídlisk, historickým jadrom ale nedisponuje. Jedinou výnimkou, ktorá prispieva k celkovému zvýšeniu úrovne mestskej časti, je Malý Dunaj s okolím. Len pred niekoľkými rokmi sa začali nábrežné plochy intenzívnejšie upravovať.
Príťažlivosť plôch popri vodnom toku si začali uvedomovať aj investori. Na mieste bývalej betonárne pri Ihličnatej ulici je tak napríklad v príprave obytný súbor Nový Majerhof, ktorý má okrem bývania priniesť aj vybavenosť v podobe materskej školy či a vytvorenie promenády so službami. O čosi západnejšie, na Ráztočnej v priestore medzi ulicou, železničnou traťou (v jej ochrannom pásme) a futbalovým areálom, zas bol ohlásený zámer športhotela.
Ide o nový projekt, ktorý aktuálne získal kladné záväzné stanovisko Hlavného mesta, ktoré potvrdilo súlad projektu s Územným plánom. Ako investor je označované družstvo iSBD SK, ktoré je podľa informácií YIM.BA blízke developerovi projektu Bytový dom Podunajská. Spolumajiteľom pozemkov aj zodpovedným projektantom je architekt Michal Bajan.
Koncepcia projektu podľa Bajana vychádza zo snahy o podporu športu v lokalite. „Starosta Vrakune sa snaží pre šport v území urobiť veľa – revitalizovať ihriská, zriadiť nové, zabezpečiť osvetlenie a koncepčne to uchopiť. Chce vytvoriť športovú zónu pre celú mestskú časť,“ vysvetľuje pre YIM.BA. „Rozumie, že investor, ktorý má do územia investovať, potrebuje určitý objem, ktorým to vykompenzuje.“
Tým objemom má byť hotel s jedným podzemným a siedmimi nadzemnými podlažiami. Jeho súčasťou má byť viacúčelová sála, foyer, konferenčná miestnosť, detský kútik a kaviareň, ktorá bude zároveň slúžiť aj ako raňajkáreň. Na druhom až šiestom podlaží by malo byť 50 ubytovacích jednotiek so 160 plnohodnotnými lôžkami s možnosťou 60 prísteliek. Na siedmom ustúpenom podlaží bude wellness a bazén. Strecha bude vegetačná, parkovanie bude riešené na teréne v podobe 56 stojísk.
Architektúra bola zverená kancelárii Kuklica Smerek Architekti, ktorá s investorom spolupracuje na viacerých projektoch. V zmysle vizualizácií má mať budova racionálnu, no príjemnú architektúru. V kontexte väčšiny porevolučnej výstavby vo Vrakuni ide o vysoký nadpriemer.
Podľa developera sa tým ideálne doplní celý športový areál. Má ísť o súčasť dlhodobej koncepcie jeho rozvoja, pričom hotel bude generovať financie aj pre miestny športový klub. Návštevníkov má priniesť nielen v lete a nielen počas konania futbalových stretnutí. Potenciál vidí investor v absencii hotelov vo Vrakuni, blízkosti letiska, ale napokon aj prítomnosti športového areálu a využitia objektu pre rozličné sústredenia.
To však neznamená, že pôjde vo finále výlučne o hotel. „Môže tam byť aj pár dlhodobo prenajatých apartmánov,“ naznačuje Bajan. „Ukáže napokon trh.“ Investorom ale má byť podľa dokumentácie družstvo.
Sám developer vidí v družstevnom bývaní veľký potenciál, pričom pripravuje vlastnú víziu. Bývanie by podľa neho malo byť prístupné pre množstvo ľudí, ktorí z rozličných dôvodov nezískajú hypotéku, hoci finančne si ju môžu dovoliť. Atraktívne to má byť aj pre banky. V prípade vrakunského projektu to ale nevidí reálne – má ísť prioritne o športhotel.
Projekt bude teraz vstupovať do územného a následne do stavebného konania. S ohľadom na podporu mestskej časti je predpokladaný hladký priebeh povoľovania. Výstavba by sa tak mohla začať už v priebehu budúceho roka a trvať dva roky.
Vznik Športhotelu a prípadná revitalizácia susedného športového areálu prinesú výraznú zmenu dôležitého miesta pre celú Vrakuňu. Mestská časť začala len celkom nedávno pracovať na zlepšovaní miest pre rozvoj komunitných vzťahov. Popri verejných priestoroch vnútroblokov, námestíčok, parčíkov, či lesoparku je to práve miestne športovisko, ktoré je pre tento účel kľúčové. V súčasnosti má mestská časť deficit športovísk.
Priniesť masívne skvalitnenie komunitného života či verejného priestoru nie je jednoduché, zvlášť v malej mestskej časti s obmedzeným rozpočtom. Za daných okolností platí, že ak chce samospráva podniknúť výraznejšie kroky, musí spolupracovať aj so súkromnými investormi. Niekedy je to na úkor určitých kvalít, teraz sa však zdá, že to tak nebude.
Športhotel na navrhovanom mieste a v navrhovanej kvalite skutočne nikomu neublíži, neprinesie deštrukciu verejného priestoru ani zánik krajinných, urbanistických či architektonických hodnôt. Práve naopak, vnáša funkciu na opustený pozemok, využíva tesný priestor a prináša funkcie, ktoré budú teoreticky využiteľné aj pre obyvateľov zo širšieho okolia. Vybavenosť hotela dotvorí rekreačnú ponuku športového areálu.
Takýmito projektami môže Vrakuňa krok po kroku prekonať svoj zlý imidž, ktorý je v istom ohľade nezaslúžený. Mestská časť má svoje problémy, aj tu sa ale nachádzajú pekné miesta a veľký potenciál pre rozvoj a zlepšenie. Konečne sem preniká aj kvalitnejšia architektúra, čo je taktiež významný posun. Vrakuňa sa začína citeľne vzmáhať.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre