Author photoSimona Schreinerová 16.07.2024 11:03

Kvalitný verejný priestor pre dedinu v meste. Živé miesto vo Vajnoroch napreduje v povoľovaní

Program Živé miesta vznikol ako súbor relatívne malých a nenáročných projektov úprav verejných priestorov. V skutočnosti však už priniesol veľkú zmenu vnímania mnohých častí mesta a vdýchol nový život mnohým zanedbaným lokalitám. K obnove sa blíži aj križovatka ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch. Zanedbaná a funkčne nevyužitá plocha má priniesť miesto pre oddych i stretávanie sa.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Iniciatíva Živé miesta bola predstavená v roku 2021 s cieľom revitalizovať desiatky lokalít v Bratislave jednoduchými, no efektívnymi zásahmi. O prípravu projektov sa stará Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s externými architektmi a mestskými časťami.

Vajnory, hoci ležia na okraji mesta, sa takisto dočkajú oživenia. Výber lokality na revitalizáciu prebiehal v úzkej spolupráci s miestnou samosprávou a Hlavným mestom. Aktuálne sa totiž priestor pri križovatke ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej nepodobá funkčnému verejnému miestu, kde by bolo možné zastaviť sa.

Studňa uprostred križovatky bráni plynulému prechodu a rozsiahle asfaltové plochy sa v lete prehrievajú. Okrem tranzitu automobilovej a pešej dopravy sa tu parkuje a umiestňujú sa nádoby na odpad. Revitalizácia má toto miesto premeniť na príjemný priestor pre oddych a stretávanie sa. Podiel spevnených plôch sa zníži a trasa miestnej komunikácie sa mierne upraví.

 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Existujúca studňa sa prebuduje na miesto posedenia s jej vizuálnym odkrytím. Verejné osvetlenie sa rozšíri o päť nových osvetľovacích telies a lineárne pásové osvetlenie. Parkovacie miesta nahradí dažďová záhrada s pobytovými mólami a mobiliárom. Dažďová voda z naklonených spevnených plôch bude odvádzaná priamo do dažďových záhrad a trávnatých plôch.

Časť ulice sa premení na pešiu zónu so zachovanou dopravnou obsluhou rodinných domov. Priestor okolo studne bude ideálny na stretávanie sa susedov a posedenie v tieni stromov. Asfaltové plochy nahradí dlažba, zeleň a lavičky, čím sa zlepší pobytová funkcia a zníži prehrievanie plochy.

Projekt revitalizácie získal v marci tohto roka kladné záväzné stanovisko. Potvrdením toho, že projekt revitalizácie sa začína rozbiehať, je nedávno vydané rozhodnutie o umiestnení stavby. Realizácia sa plánuje na rok 2025 a predpokladaný rozpočet je 300.000 eur bez DPH. Vzhľadom na to, ako postupujú povoľovacie procesy, môže byť termín začiatku výstavby veľmi reálny. Architektonickú štúdiu vypracovali architekti z kancelárií Atrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA.

Vďaka Živým miestam sa aj Vajnory dočkajú zelenšieho a funkčnejšieho priestranstva, ktoré zatraktívni rušnú križovatku a prinesie do lokality nový život. Prispeje k rozvoju toho, čím sa snaží táto mestská časť profilovať - teda ako dedina v meste. Menšie obce sú založené práve na intenzívnejšom komunitnom živote, k čomu ale musí dopomôcť aj podoba verejných priestorov. Kultivované zákutie so sedením, zeleňou a bezpečnými plochami pre peších je na to ako stvorené. 

 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
 

V metropole sa postupne upravujú plochy nielen v centre, ale aj v okrajovejších mestských častiach. Nedávno tak vzniklo námestíčko v inej prehliadanej časti mesta – vo Vrakuni. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy a mestskou časťou dokončili a sprístupnili upravené plochy v susedstve zdravotného strediska na Bebravskej ulici. Obrátené sú ku Kazanskej a Čiernovodskej, sú tak v dotyku s frekventovanou zastávkou verejnej dopravy a naproti lokálnemu nákupnému centru.

Architekti plochu rozčlenili na dve trojuholníkové časti. Bližšie ku križovatke Kazanskej a Čiernovodskej vznikol priestor s pobytovou funkciou, kde boli dosadené stromy. Doplnené boli atypické lavičky či osvetlenie. Najväčšou zmenou prešiel povrch, ktorý je tvorený vodopriepustným mlatom.

Druhá trojuholníková časť je intenzívnejšie využívaná pre pohyb, pôvodný asfaltový povrch nahradil betón a doplnila sa výsadba. Zároveň ide o plochu, kde sa predpokladá organizovanie farmárskych alebo vianočných trhov, ktoré tu miestna samospráva začala realizovať už dávnejšie. Náklady na projekt dosiahli 481.000 eur.

Najviac Živých miest je v Starom Meste, kde iba pred niekoľkými týždňami otvorili park na Legionárskej ulicipark na Dunajskej. Nadväzujú tak na aktivity mestských častí nad rámec mestskej iniciatívy. Z už ukončených projektov možno spomenúť obnovu Grassalkovichovej, resp. Prezidentskej záhrady či revitalizáciu časti parku na Račianskom mýte. V Rači bol otvorený parčík na Strelkovej a opravená plocha na Dopravnej vo Východnom.

Verejné priestory v meste sa tak začínajú postupne zlepšovať. Bratislava má v tomto ohľade stále veľký investičný dlh, ktorý sa počíta v stovkách miliónov eur. Verejný priestor však zostáva naďalej jednou z najvyšších priorít vedenia mesta, trend ich obnovy tak bude minimálne v najbližšom období pokračovať. V dohľadnej dobe tak pravdepodobne pribudnú aj ďalšie Živé miesta. 

 

Pozrite si obnovu verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube