Author photoKristína Liďáková 14.12.2024 11:15

Osem nadčasových dizajnových konceptov roku 2024. Ako nová farba roka podporuje udržateľnosť a organickosť v interiéroch

Rok 2024 priniesol do sveta interiérového dizajnu viaceré inšpiratívne smery, ktoré kombinujú inšpiráciu prírodnou estetikou, udržateľnosť a vizuálne pútavú praktickosť založenú na rôznorodosti. Organické tvary, minimalizmus, galériové steny a zrkadlá, textílie, zemité farby aj neutrálne palety naďalej prevládali v trendoch, pričom všetky spomenuté prvky možno považovať za nadčasové a už aj pomerne ustálené v súčasných interiéroch.

Autori: Honza Zima, Pavel Kudiváni

Autori: Honza Zima, Pavel Kudiváni

Prírodné tvary sú účinným prostriedkom, ako vniesť do interiéru dynamiku a pre oko prirodzenú asymetriu. Zároveň vnášajú do interiéru jemnosť a subtílne línie. Tento trend vychádza z prírodných foriem aj materiálov a pracuje s nepravidelnými krivkami, oblými hranami a nepravidelnými líniami. Použiteľný je nielen na dekoráciách a tvaroch vankúšov, ale aj na nábytku, ako sú kreslá, stolíky či pohovky, ktoré sa vyhýbajú ostrým hranám a prikláňajú sa k oblým siluetám.

Biofilické princípy väčších doplnkov ako svietidlá, vázy a dokonca koberce, ktoré zdôrazňujú organické vzory. Cieľom je vytvoriť prostredie, ktoré pôsobí prirodzene a upokojujúco, pričom najmä koberce sú v tomto kontexte pútavým prvkom, ktorý v prípade použitia zaujímavo krojeného tvaru zmení celé vyznenie interiéru.

Minimalizmus, ako silný koncept naprieč dejinami, zostáva stabilným pilierom v interiérovom dizajne. Zásadnou je obmedzenie prvkov na nevyhnutné množstvo a zameranie sa na vyslovene funkčné, estetické a tvarovo či štruktúrami zaujímavé objekty. Zdôraznenie jednoduchosti a vymedzenie sa voči vizuálnemu zahlteniu. Charakterizujú ho čisté línie, otvorené priestory a výber kvalitných materiálov, často prírodných, ako masívne svetlé drevo, či živočíšne prvky.

 

Autor: Pavel Kudiváni

 

Univerzálnosť minimalizmu vystupuje do popredia najmä v kontexte obľúbeného komponovania vintage kúskov do súčasného zariadenia, kedy tvorí ideálny podklad pre výrazné solitéry minulých ér a tvorí jedinečný, kreatívne pôsobiaci interiér. 

Výhodou minimalizmu v súčasnosti je tak možnosť jeho prispôsobenia osobným preferenciám. Populárne a efektívne sú kombinácie s inými trendmi, ako napríklad organické tvary či zemito neutrálne farebné palety. Tento posun ukazuje, že minimalizmus už nie je len o čisto čierno bielom priestore, ale o vytvorení teplého a živého interiéru s monochromatickou paletou aj kontrastmi.

Galériové steny sú jedným z ideálnych spôsobov, ako zladiť zariadenie interiéru s doplnkami, alebo práve naopak, priestor ich pomocou zvýrazniť vytvorením kontrastu. Taktiež ich možno použiť na vystavenie individuálneho vkusu. Obrazy, fotografie ale aj nástenné umelecké dekorácie sú jednoduchým spôsobom, ako pretvoriť či dotvoriť bývanie do uceleného konceptu. Podobne sú aj galériové steny efektívnym princípom, ako výrazne zmeniť atmosféru priestoru. 

 

Autor: Matej Hakár

 

Pri galériách je vhodné riadiť sa niekoľkými pravidlami. Ako prvý krok je potrebné zamerať si veľkosť plochy, ktorú majú obrazy dekorovať. Zásadným pravidlom je myslieť v širšom kontexte a pokryť obrazmi adekvátny priestor vzhľadom na veľkosť miestnosti. Druhý princíp je kombinovanie rôznorodých rozmerov a tvarov, ktoré vytvárajú vizuálnu dynamiku. Pri voľbe formátu je dobré zvážiť rozmernejšie veľkosti, opticky zväčšujúce priestor a k nim doplniť menšie formy obrazov či plagátov. 

Ako pomôcka poslúži veľkosť sedačky, kedy by obrazy mali zasahovať do trištvrte jej plochy. Tento trend zároveň ponúka možnosť individualizácie. Vlastné kresby, ručne vytvorené obrazy alebo diela lokálnych umelcov pridávajú interiéru osobný dotyk a originalitu.

Efektívnou formou nástenných dekorácií sú zrkadlá. Zrkadlové steny podporujúce svetlosť a vzdušnosť interiéru predstavujú univerzálne prvky, ktoré vizuálne zväčšujú priestor a zvyšujú jeho svetelnosť. Podporia najmä menšie byty alebo tmavšie miestnosti, kde pomáhajú vytvoriť dojem otvoreného priestoru a odrážajú prirodzené svetlo do miestnosti, v ktorej nie je inak dostupné. Plochy s odrazmi je možné pútavo využiť aj na nábytku, ktorý vytvorí dojem priestrannosti a dramatickosti.

 

Autor: Honza Zima

 

Popri klasických hladkých povrchoch a minimalistického orámovanie sa už dlhšie objavujú  aj zrkadlá s dekoratívnymi rámami, zaoblenými hranami alebo zdobené jemnými textúrami, ktoré im dodávajú sofistikovanosť a zaujímavosť. Zároveň dokážu svojim tvarom dotvoriť zámer návrhu, v akom sa interiér nesie. 

V popredí sú aj textílie, ako ďalší dôležitý prvok interiérového dizajnu. Prírodné materiály s výraznými štruktúrami ako je vlna, bavlna, zamat alebo ľan, sú populárnymi voľbami, dodávajúcimi priestoru dojem komfortu a útulnosti. Okrem hrejivej atmosféry dokážu vytvoriť aj akustickú kvalitu, najmä v prípade závesov či kobercov. Vankúše, prikrývky ale dokonca aj textilné tapety dokážu podporiť charakter priestoru a zvýšiť jeho pocitovú pohodu.

 

Zdroj: Dobrý interiér

 

Celkovo sú v interiéri dôležité vrstvy a kontrasty – napríklad kombinácia hladkých a textúrových či matných povrchov, ktoré pridávajú hĺbku a komplexnosť, ale aj akcentové farby. Čierna či tmavé odtiene dokážu vyvážiť a ozvláštniť neutrálne priestory, ktoré sú v súčasnosti na vzostupe. Podobné zásady platia aj pri stylingu, kedy je potrebné pracovať s variáciami výšok, tvarov či štruktúr a povrchov, čím sa vytvorí prirodzene pôsobiaci celok, zladený napríklad farebnou schémou. 

Farebným paletám v roku 2024 dominovali zemité a neutrálne odtiene, ako sú odtiene béžovej či piesková, hnedá, olivovo zelená, sivá a teplá biela. Ich univerzálnosť a teplý základný odtieň dokáže navodiť komfortnú, útulnú atmosféru. Tieto farby sú ideálne na vytvorenie pokojného a relaxačného prostredia, ktoré podporuje duševnú pohodu a zároveň sú ideálnym základom pre akýkoľvek štýl interiéru. 

Zemité aj neutrálne farby sú flexibilné a ľahko sa kombinujú s rôznorodým zariadením, doplnkami a môžu byť použité aj na zjednotenie interiéru. Atypické tvary nábytkov, či rôznorodé dekorácie rovnako prepojí práve jednotná farebnosť, respektíve príbuzné odtiene.  

 

Autor: Pavel Kudiváni

 

S blížiacim sa záverom roka taktiež začína rezonovať výber farby roka 2025, ktorá ovplyvní dizajn v najbližších mesiacoch. Spoločnosť Pantone pre nasledujúcu sezónu zvolila odtieň 17-1230 Mocha Mousse, ktorá korešponduje so zemitým základom svojím hnedým odtieňom.

Uvedené koncepty a princípy predstavujú spôsoby, ktoré možno uplatniť v interiéroch naprieč všetkými štýlmi a vytvoriť tak sofistikované bývanie. Výrazné trendy, ako organické tvary, galériové a zrkadlové steny, vrstvené textílie či neutrálnosť farebných paliet, preukázali svoju nadčasovosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym štýlom interiérov. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube