Denná zóna predstavuje časť bývania, v ktorej sa zdržiavame väčšinu času. Priestor na stretávanie sa, sa zvyčajne formuje v okolí obývačky. Miestnosť, ktorá má komfortné sedenie a umožňuje oddych či trávenie času spoločnými aktivitami, si však vyžaduje premyslené plánovanie a funkčné riešenia s prihliadnutím na dizajn.
Plánovanie priestoru a dispozície je preto prvým krokom, ako sa dostať k funkčnej a prospešnej miestnosti, vyhovujúcej po každej stránke. Pred zariaďovaním je kľúčové zvážiť veľkosť a tvar miestnosti. Rozmiestnenie nábytku by malo podporovať pohodlie, pohyb a funkčnosť priestoru, pričom ako prvé umiestňujeme najrozmernejšie položky. Medzi prvými vstavané nábytky, sedenie a následne menšie solitéry.
V kontexte rozloženia je dôležité myslieť na osvetlenie, pričom okrem primárnych zdrojov naprieč miestnosťou, je potrebné napojiť sekundárne svietenie, vo väčšine prípadov predstavujúce dizajnové riešenie. Jeho poloha by mala smerovať na stred priestoru sedenia a konferenčného stolíka.
Prirodzené svetlo a výhľad môžu výrazne ovplyvniť atmosféru interiéru, preto je potrebné využiť ich prísun na maximum. Zároveň podľa okien a dverí plánujeme rozostavenie nábytku, kobercov aj rastlín. Veľkosť koberca je rovnako zásadným faktorom, keďže dokáže miestnosť opticky premeniť - zmenšiť, alebo zväčšiť. Správny rozmer obsiahne celú plochu sedačky, stolíka a prípadného doplnkových solitérov, ako je kreslo či odkladací stolík.
Je lepšie prikloniť sa k väčšiemu rozmeru, ktorý možno modulárne presúvať kým umiestnenie nebude vyhovovať. V opačnom prípade bude priestor ukrátený o komfortnú plochu a zároveň sa vizuálne zmenší. Výber správneho nábytku, vstavaného či kusového, je krokom, ktorý netreba podceňovať. Dôležité je prihliadať nielen na jeho veľkosť, ale aj materiál a dizajn, zároveň je potrebné aby podporil rozmermi miestnosť a nespôsobil, že miestnosť bude pôsobiť preplnene.
Smerodajným princípom pri nábytku je rešpektovanie geometrie miestnosti. Jednotlivé nábytky však možno vyberať aj na základe výnimočného tvaru, farby či použitej štruktúry, pričom stačí vopred zvážiť, akú funkciu bude nábytok plniť. Nejde iba o praktickú stránku, ale aj o to, či pôjde o výrazný solitér s kontrastnou farebnosťou, ktorý musí zapadnúť do celkového konceptu.
Rovnako ako pri koberci, aj nábytok dokáže opticky meniť priestor. Masívnejšie kusy zmiernia oblé hrany, nábytkové nožičky ho zase vizuálne odľahčia a štruktúra na dvierkach či pútavé úchytky dodajú interiéru detaily a hĺbku. Základným princípom pri proporciách zariadenia je vyplniť celú plochu.
Stena, ktorú nábytok zaplní iba do troch štvrtín, vytvára dojem stiesnenosti. Ak je miestnosť menšia, myslíme na horizontálny priestor a rozkladáme nábytok na celú výšku.
Praktickým riešením sú zrkadlové dvere, ktoré izbu otvoria, zväčšia a presvetlia - je však dôležité zvážiť otváranie. Vyhnúť by sa mali otváraniu stlačením a zvoliť radšej bezúdržbové otváranie na minimalistickú úchytku. V rámci dizajnu je však na výber množstvo povrchov, materiálov a štruktúr, ktoré možno použiť, pričom je potrebné, aby mali spoločného menovateľa. Môže to byť napríklad rovnaký vzor, alebo farebnosť.
Pohovka a kreslá by mali byť pohodlné a praktické, s dostatočným miestom pre rodinu či návštevy. Oplatí sa investovať do odolného textilu, najmä ak sú v domácnosti zvieratá, či deti. Pozornosť by sa mala sústrediť na vodeodolné, ľahko umývateľné a solídne materiály, pričom je dobré pozrieť si aj oteruvzdornosť, meranú v Martinadaleoch.
Pri stolíku je na zváženie, či stačí jeden kus. Radou, ktorá pomôže pri výbere je opäť prihliadanie na rozmer a tvar. Plocha stolíka by mala zaberať trištvrtiny sedacej plochy, v prípade rohových sedačiek je to časť bez otomanu. Okrúhly tvar je vhodnejší pri sedačkách v tvare U aj L, nakoľko umožní prirodzený pohyb po okolí a priestor vizuálne odľahčí.
Správne zladené farby dokážu zmeniť atmosféru obývačky. Neutrálne odtiene na stenách sú ideálnym základom, ktorý môžu oživiť akcentové farby na solitéroch, menších doplnkoch, či textíliách. Dôležité je, aby všetky prvky v miestnosti spolu ladili a nevytvárali vizuálny chaos. Experimentovať sa dá aj s textúrami. Tapety, akustické panely, filcové či keramické obklady dokážu dodať obývačke charakter pomocou vrstvenia a v závislostí od vlastností, aj podporiť akustiku priestoru.
Osvetlenie hrá zásadnú úlohu pri vytváraní útulnosti, pričom zabezpečuje aj zdravý pobyt v dennej zóne. Kombinácia prirodzeného denného svetla s dobre zvolenými svietidlami dokáže priestor výrazne oživiť.
Vrstvenie svetla, teda použitie centrálneho, ambientného a akcentového osvetlenia, zabezpečí flexibilitu pre rôzne činnosti. Nástenné svietidlá zároveň môžu byť vizuálnym prvkom nahrádzajúcim dekorácie. Na zvážení je aj podsvietenie nábytku, ktoré vynikne ako pri televíznej zostave, tak pri otvorených knižniciach či dokonca v stene.
Doplnky a textílie dotvárajú celkový vzhľad obývačky a dodávajú jej teplo a štruktúru. Koberec, závesy či vankúše by mali byť nielen estetické, ale aj praktické. Môžu byť použité ako kontrast, ale aj v rámci zladenia priestoru do jednotného štýlu. Aj v tomto prípade pri stylingu platí pravidlo menej je viac. Množstvo farieb či štruktúr dokáže pôsobiť chaoticky, preto je vhodné siahnuť skôr po tlmených farbách a zvoliť radšej textúrované povrchy.
K obrazom treba pristupovať rovnako ako k nábytku. Čím väčšia plocha, tým väčší formát obrazu, prípadne dva kusy. Nástenné dekorácie však možno nahradiť aj zaujímavo tvarovanými zrkadlom, či textilnými dekoráciami. Pri zariaďovaní obývačky je dôležité vyhnúť sa preplneniu priestoru príliš veľkým množstvom nábytku. Nepremyslené farebné kombinácie môžu narušiť zladenie miestnosti a pôsobiť rušivo.
Dostatok úložného priestoru je možné docieliť iba plánovaním, s čím súvisí aj adekvátny výber materiálu nábytku.Nepraktická povrchová úprava, či zvolenie nevhodných materiálov, ktoré sa rýchlo poškodia alebo sa ťažko udržiavajú, môže spôsobiť problémy v každodennom živote.
Trendy sa čoraz viac zameriavajú na prírodné materiály a ekologické riešenia. Multifunkčný nábytok je skvelým spôsobom, ako optimalizovať priestor a zároveň prispieť k udržateľnosti. Vintage alebo recyklované kúsky zasa dodajú obývačke jedinečný charakter a podporia udržateľný životný štýl, aj originalitu návrhu.
Obývačka ako kľúčový prvok bývania byt tak mala spĺňať požiadavky na trávenie času všetkých členov domácnosti, a zároveň reprezentovať vkus aj životný štýl obyvateľov. Multifunkčný priestor by tak po dôkladnom rozplánovaní mal vytvoriť zónu na akékoľvek aktivity a definovať charakter interiéru.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac