Návrh kúpeľne, ktorá bude slúžiť roky, si vyžaduje dôkladné plánovanie a racionálne rozhodnutia. Pri vytváraní priestoru, ktorý bude spĺňať požiadavky na nadčasový dizajn, bude zároveň praktický a dodržiava potrebnú ergonómiu, je potrebné myslieť na materiály, farebnosť a dizajn, ktorý dokáže odolať zmenám trendov aj meniacim sa potrebám.
Výber materiálov do hygienického zázemia uľahčuje niekoľko pravidiel. Pri podlahe, obklade či sanite je dôležité myslieť na ich bezpečnosť, odolnosť a ľahkú údržbu. Keramické, gresové alebo porcelánové obklady sú ideálnou voľbou pre kúpeľne, pretože sú vodeodolné, nenasiakavé a ľahko sa čistia. Vyrábajú sa v rôznych vzoroch a farebných prevedeniach, ktorými možno docieliť rôzne štýly a kombinácie. Zásadným pravidlom je nepoužívať viac ako tri rôzne farby či vzory.
Minimalistický dizajn, vyžaduje najmenšiu údržbu, pričom nie je potrebné obmedzovať sa ani v jeho dizajnovej stránke. Vhodnu voľbou je obklad či dlažba s 3D vzorom, alebo osobitou štruktúrou, vyvažujúca jednoduché línie. Dodať hygienickému zázemiu dojem tepla a útulnosti možno práve textúrami, ale aj zemitými odtieňmi. Je dobré myslieť na to, že v kúpeľni trávime množstvo času a výmena základného obkladu je náročná. V rámci nadčasovej farebnosti nie je potrebné zamerať sa len na neutrálne farby. Ak inklinujete k výrazným vzorom alebo farbám, zvážte obklad iba na jednej akcentovej stene, doplnený o jednofarebný základ.
Zároveň je dôležité premyslieť formát a povrch obkladu. Vo všeobecnosti platí, že čím menej škár, tým ľahšia údržba. Veľkoformátové obklady ponúkajú optické zväčšenie priestoru, nekomplikovanú pokládku a minimalistický výzor. Avšak často sa pri ich aplikácii produkuju množstvo odpadu. Pri zvažovaní rozmerov pomôže kladačský plán, ktorý umožní na základe rozmerov steny rozoznať, aký formát dlaždíc sa hodí pre priestor najviac.
Povrch obkladov je vo veľkej miere o preferencii, avšak je dobré myslieť na to, že na matných plochách nevidno odtlačky, či šmuhy. Narozdiel od leských povrchov, ktoré navyše zvyšujú riziko pošmyknutia.
Alternatívou, naberajúcou na popularite pre svoju hygienickosť, nenáročnú údržbu a jednoduchú aplikáciu, sú stierky. Betónové či mikro cementové povrchy sú niekoľkokrát lakované, a tak si zachovávajú svoj vzhľad aj v náročnom vlhkom prostredí. Lákavý je aj ich dizajn, vďaka ktorému možno docieliť jednoliate, puristické plochy pričom sa dajú prepojiť s celým interiérom. Sú totiž vhodné aj na schodisko, či na akúkoľvek plochu v interiéri.
Počas rozhodovania o vlastnostiach umývadla a toalety, myslite na investíciu do kvalitnej keramiky alebo materiálov, ktoré sú odolné voči chemikáliám a poškriabaniu. Vhodným tipom je vyberať toaletu s bezokrajovým dizajnom, tzv. rimeless, vďaka ktorému sa vyhneme hromadeniu baktérií a nadbytočnej údržbe.
V súčasnosti sú rôzne materiálové možnosti, od ohýbateľného Corianu umožňujúceho získať neobmedzené organické tvary, až po umývadlá z prírodného kameňa či keramiky, vzbudzujúce sofistikovaný a elegantný dojem. Dôležitý je aj výber batérií. Oplatí sa hľadať armatúry s povrchovou úpravou prihliadajúcou na tvrdosť vody. Ak inklinujeme k čiernym či bielym povrchom batérií, je vhodné zvážiť ionizátor vody, ktorý zabráni zbytočnému usádzaniu sa vodného kameňa.
Nadčasovú kúpeľňu formuje viacero aspektov. Neutrálnu farebnú paletu, zahŕňajúcu odtiene bielej, sivú, béžovú a zemité tóny, môžete ľahko doplniť a kombinovať s akcentmi, ktoré dodajú kúpeľni hĺbku aj charakter. Biele obklady na stenách v kombinácii s farebnými akcentmi, ktoré môžu vytvoriť príjemný kontrast bez straty nadčasovosti.
Nadčasové farby a jednoduché línie sú skvelým riešením, ak chceme kúpeľňu prispôsobiť aktuálnym trendom bez potreby veľkých rekonštrukcií. Doplnky, ako textílie alebo sprchový záves môžu priebežne meniť výzor kúpeľne a prispôsobovať ju nálade či sezóne.
Dobre navrhnutá kúpeľňa musí byť funkčná. Dostatok úložného priestoru vyžaduje plánovanie a dôležité je implementovať aj praktické riešenia, ktoré uľahčia každodenné používanie a orientáciu nich. Výborným spôsobom, ako využiť miesto a mať veci po ruke sú dostatočné úložné priestory pod umývadlom. Ak máte možnosť, pridajte aj závesné skrinky alebo police nad umývadlom a zamyslite sa, kde je priestor alebo výklenok využiteľný ako úložisko.
Pri plánovaní kúpeľne nezabúdame ani na osvetlenie. Ideálne je mať kombináciu primárneho bodového osvetlenia, pravidelne rozmiestnené po priestore a svetiel pri zrkadle, ktoré poskytnú dostatočný jas na každodennú rutinu. Ideálne sú svietidlá s nastaviteľnou intenzitou svetla, kedy mäkšie svetlo vytvára relaxačnú atmosféru a ostré svetlo zlepšuje viditeľnosť pri líčení či holení.
Vizuálne pútavým detailom je aj podsvietenie, vďaka ktorému vyniknú rôzne niky, výklenky, či nábytok. Príjemný pocit navodí aj podsvietenie stropu, alebo nástenné svietidlá, predstavujúce zároveň dizajnový prvok.
Rekonštrukcia kúpeľne môže byť náročná a vyžaduje si detailný plán, aby ste predišli komplikáciám. Pri výbere dizajnu a riešení pôdorysu je potrebné zohľadniť súčasné rozmiestnenie vodoinštalácií, aj elektroinštaláciu. Myslite aj na dostatočné množstvo zásuviek a náladové osvetlenie.
Každá zmena umiestnenia sanitárnych zariadení, ako sú sprchy, vane alebo toalety, môže znamenať vyššie náklady. Zachovanie existujúceho rozmiestnenia môže preto pomôcť minimalizovať čas a náklady na rekonštrukciu.
Originálny dizajn možno vytvoriť zameraným sa na detaily, ktoré dodajú kúpeľni osobitý charakter. Farebné obklady, s rôznym dizajnom alebo trendovým vzorom, sú skvelým spôsobom, ako vniesť do priestoru individualitu. Vzory vyniknú aj na jednej stene alebo vytvoria zaujímavý prvok, ktorý upúta pozornosť a zároveň priestor ozvláštni.
Podstatným detailom, ktorý podporuje dojem otvoreného a vzdušného priestoru sú sklenené sprchové zásteny, ktoré opticky zväčšia priestor. Tieto priečky nielenže pôsobia elegantne, ale sú aj praktické. Vizuálne čistou možnosťou sú skryté kotvenia, umožňujúce zapustiť sklo a vytvoriť ucelený povrch. Výhodou zapustenej montáže je aj jednoduchá údržba, keďže nemá komplikované záhyby.
Inštalácia batérií a toaliet s nízkou spotrebou vody pomôže znížiť spotrebu vody a tým aj náklady. Udržateľnosť zvýšia aj termostatické sprchové batérie, keďže umožňujú presnejšie regulovať teplotu vody, čím sa znižuje spotreba energie potrebnej na ohrev vody. Zároveň zvyšujú užívateľský komfort.
Aj kúpeľňa si zaslúži dekorácie a doplnky, ktoré jej dodajú osobnosť. Je však dôležité zvoliť doplnky, ktoré sú funkčné a estetické ako organicky či asymetricky tvarované dizajnové zrkadlo, kúpeľňové podložky so zaujímavou textúrou alebo nádoby na mydlo či drobné organizéry. Každý použitý kúsok môže mať zaujímavý dizajn, podporujúci celkové zladenie kúpeľne.
Investícia do kvalitných uterákov a textílií dodá kúpeľni nádych wellnessu. Rovnako ako priestor oživia aj rastliny. Vlhkomilné druhy, ako je papraď alebo zamiokulkas, sú ideálne pre kúpeľne, kde je zvýšená vlhkosť.
Navrhovanie kúpeľne na celý život zahŕňa nielen vizuálnu stránku, ale aj dôraz na funkčnosť a odolnosť. Dôkladný výber materiálov, ktoré zvládnu každodenné používanie, nadčasové farby a pridanie prvkov, ktoré umožnia flexibilne meniť vzhľad priestoru zabezpečia kúpeľňu prinášajúcu radosť aj úžitok.
(ArchDaily, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac