Nájomné bývanie a život v podnájmoch je často vnímaný ako obmedzujúci, pokiaľ si chce obyvateľ prispôsobiť interiér vlastnému vkusu a potrebám. Priestory, určené na prenájom, zvyčajne neumožňujú trvalé zásahy, čo závisí od benevolentnosti prenajímateľa. Interiér je však možné premeniť či upraviť aj bez nutnosti zásadných úprav. Je preto dôležité hľadať riešenia, ktoré umožňujú dočasné zmeny, jednoducho odstrániteľné v prípade sťahovania.
Pocit domova a s ním spojený komfort aj psychickú pohodu formuje prostredie, v ktorom trávime väčšinu času. Bývanie predstavuje dôležitú časť života, preto je potreba jeho úpravy podľa osobných preferencií prirodzená.
Interiér by mal odrážať charakter svoho obyvateľa a byť navrhnutý tak, aby uľahčoval fungovanie v každodennom zhone. Zároveň musí byť aj príjemným miestom oddychu, evokujúcim útočisko s pocitom bezpečia. Aj v prípade nájomného bývania, ktoré možnosti úprav zužuje, existujú princípy, umožňujúce vytvoriť domov podľa predstáv tak, aby boli v súlade s prenajímateľom.
Jednou z výrazne transformatívnych a zároveň najviac časovo náročných možností je úprava stien. Plochy, ktoré tvoria väčšinu vizuálneho priestoru bytu či domu, dokážu najviac premeniť interiér. Väčšina nájomcov umožňuje maľovanie stien aj ich ďalšie úpravy, avšak nie vždy je potrebné ísť do tohto časovo náročného riešenia. Modifikácia stien bez nutnosti maľovania je pomerne rýchly proces, poskytujúci široké možnosti materiálov, vzorov aj textúr.
Samolepiace tapety v súčasnosti ponúkajú pohodlnú aplikáciu, pričom existujú aj také, ktoré možno odstrániť bez poškodenia povrchu stien. Ich výhodou je pridanie novej vrstvy a vzoru do interiéru, čím sa podporí dojem útulnosti. Nenásilným riešením sú aj samolepky, ktorými vytvoríme napríklad terrazzo štruktúru. V tomto prípade však treba uvažovať obozretne, kedy je dôležité neprehnať to s farebnosťou. Vo všeobecnosti platí, že matné povrchy pôsobia sofistikovanejším a modernejším dojmom, čo sa týka aj povrchovej úpravy tapiet.
Pri použití vzorov nie je nevyhnutné siahať po nápadných, efektívne budú aj neutrálne tapety s prírodnými štruktúrami alebo nadčasovým abstraktom. Výrazné vzorovanie sa môže ľahko opozerať, preto je vhodnejšie hľadať subtílny vzor, ktorý interiér vyplní bez jeho zahltenia.
Medzi ďalšie spôsoby, ako opticky zútulniť priestor, patria aj 3D panely, umožňujúce jednoduchú inštaláciu lepením. Ich výhodou je aj tlmenie hluku, pričom pútavá textúra dodá interiéru hĺbku. Aj v tomto prípade je lepšie orientovať sa na svetlé, neutrálne farby, čím sa zvyšuje šanca, že panely po odsťahovaní nebude potrebné odstrániť.
Maľovanie miestností dokáže byť náročný proces, avšak je možné pracovať aj s menšími plochami, na ktoré aplikujeme farbu. Zaujímavým detailom je aj aplikovanie farby iba do určitej výšky alebo na jednu stenu, prípadne vytvorenie geometrického tvaru pomocou farby. Akcentové steny tak vytvoria zónovanie, vizuálne praktické najmä v menších priestoroch, kde je potrebné oddeliť nočnú a dennú časť. Podobne ako tapety, aj farba na stene podporí rôznorodosť priestoru a opticky ozvláštni aj minimalisticky zariadený priestor.
V rámci úpravy stien je potrebné spomenúť aj obrazy. V súčasnosti sú bežne dostupné nalepovacie háčiky bez nutnosti vŕtania, čím sa zásadne zjednodušuje inštalácia aj odstraňovanie nástenných dekorácií. Pri obrazoch je dôležitá mierka. Steny spravidla obsiahnu oveľa viac predmeto,v ako na ne zvyčajne aplikujeme. Častou chybou je výber malého formátu obrazu na príliš veľkej stene. Priestor tak opticky zmenšujeme.
Pravidlom, hodným nasledovania, je preto vyberanie veľkosti obrazu podľa veľkosti nábytku alebo sedačky. Obraz by mal zaberať aspoň dve tretiny ich plochy. Alternatívou sú aj galérie, vyskladané z menších formátov rámov, pričom je však pravidlo rovnaké.
Podstatným aspektom, budujúcim pohodovú atmosféru, komfort aj pocit domova, je použitie textílií. Nielenže dodajú interiéru farebnosť, textúru a ďalšiu vrstvu, ale majú aj praktické využitie v podobe zlepšenia akustickej pohody tlmením zvukov.
Kusové koberce, zatemňovacie závesy, čalúnené podsedáky či vankúše a deky tak pomôžu so zútulnením priestoru a podporia psychickú pohodu obyvateľov. Dokážu aj výrazne transformovať priestor, vzhľadom na to, akú farebnú paletu použijeme. Vrstvenie je preto najmä v rámci textilu kľúčový prvok interiéru. Závesy a koberce zároveň fungujú aj pri zónovaní, umožňujúc oddelenie častí bytu najmä v malých priestoroch, keď pridávajú aj na súkromí.
Nábytok, ktorý je často prítomný v nehnuteľnosti už pri nasťahovaní, zvyčajne tvorí výraznú časť interiéru. Prispôsobenie priestoru individuálnym potrebám si však vyžaduje dodatočné pridanie niektorých solitérov. Tie by mali byť flexibilné a prenosné, pričom netreba zabúdať ani na ich vizuálnu podobu. Viacúčelové sedenie, ako sú rôzne čalúnené taburety, dokážu byť praktické a zároveň podporovať štýl, v akom sa interiér nesie.
Praktické sú aj stolíky, ktoré možno použiť aj na sedenie, alebo ich jednoducho presúvať podľa potreby, napríklad počas návštev. Rovnako efektívne sú stolíky s úložným priestorom, lavice či skladacie stoličky, pojazdné vozíky alebo modulárne kreslá, ktoré umožňujú prespatie.
Využitie nájdu aj dočasné úložné riešenia, ako voľne stojace knižnice či organizéry na maximálne využitie priestoru, umiestnené na dverách či vo vnútri skríň. Podobne účelné budú aj nástenné samolepiace háčiky. Dizajnové boxy a košíky, ktoré zabezpečia poriadok, zároveň pridajú do priestoru vizuálnu hodnotu.
Doplnky, ktoré dokážu vo veľkej miere ovplyvniť celkové vyznenie priestoru, majú svoje opodstatnenie aj v podnájmoch. Použitie zrkadiel rozšíri priestor a odrazom zlepší svetelné podmienky interiéru. Široký výber dizajnov zrkadiel umožňuje nájsť organické tvary či zaujímavé formy podporujúce originalitu priestoru. Ich umiestnenie je taktiež flexibilné, hodia sa na presvetlenie chodieb alebo zväčšenie obývačiek, ale vyniknú aj v priestoroch kuchyne.
Medzi doplnky možno zaradiť aj živé prvky, ku ktorým patrí zeleň. Rovnako ako pri obrazoch, aj tu platí výber podľa mierky a preferencií. Niekomu môže viac vyhovať jeden či dva kusy veľkých podlahových rastlín, inému zasa menšia mestská džungľa, rozmiestnená na policiach. Drobné dekorácie, ako sviečky či dekoratívne predmety, pomáhajú s navodením relaxačnej atmosféry a pridávajú na pocite domova. Netreba zabúdať ani na knihy a ich vizuálne obohatenie priestoru.
So zvýšením komfortu pomôže aj práca so svetlom, ktoré zároveň mení atmosféru priestoru. Aj v nájomnom bývaní platí dôraz na maximalizovanie prirodzeného svetla. Hneď na druhom mieste je snaha o zabezpečenie dostatočného umelého osvetlenia a ambivalentného, náladového svietenia. V priestore, kde nie je možné meniť trasy elektroinštalácie a pridávať prívody, sa oplatí investovať do doplnkových lámp a zvážiť možnosti, ktoré nehnuteľnosť poskytuje.
Vo väčšine prípadov je možné jednoduché znásobenie stropného osvetlenia pridaním druhého kusu lampy. Pokiaľ to elektroinštalácia umožňuje, napojením sa na jeden zdroj môžno svietiť viacerými svetlami, napríklad tak, že ďalšie svietidlo zavesíme na háčik k tomu pôvodnému. Praktické je aj doplnkové osvetlenie ako stolné lampy, nalepovacie LED pásy alebo stojace lampy. Príjemným a multifunkčným riešením sú aj nabíjateľné nástenné svietidlá, ktoré možno presúvať po byte bez potreby elektrického prívodu.
Aj v nájomnom bývaní je možné vytvoriť vkusný, pohodlný a osobitý priestor bez nutnosti trvalých zásahov. Dočasné riešenia, ako odnímateľné tapety, flexibilný nábytok, textílie alebo doplnky, dokážu premeniť interiér na miesto, ktoré odráža osobnosť obyvateľov a vyhovuje potrebám. Nový pohľad na pôvodné zariadenie podnájmu taktiež môže byť nápomocný, napríklad výmena úchytiek nábytku či zváženie premaľovania bytu.
Jednoduché a kreatívne úpravy umožňujú vytvoriť atmosféru domova aj bez veľkých investícií či zásahov do štruktúry bytu, čo ocení aj prenajímateľ. Praktickým návodom môže byť aj homestaging, ktorý prirpavuje pristor na predaj a pracuje s vytvorením príjemnej emócie v interiéri. Bývanie v nájomnom byte tak nemusí byť obmedzením. Práve naopak, môže sa stať kreatívnou výzvou na vytvorenie priestoru, v ktorom je možné cítiť sa ako doma.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac