Author photoKristína Liďáková 31.10.2024 17:30

Ako zariaďovať sezónne? Prispôsobenie interiéru počas jesenných dní pomôže s navodením psychickej pohody 

Dekorovanie má v rámci interiérového dizajnu potenciál zmeniť charakter priestoru z dlhodobého aj sezónneho hľadiska. Prispôsobenie interiéru podľa ročných období prináša do bývania dynamiku a aktuálnosť, keďže každá časť roka podporuje špecifickú atmosféru. Do domova sa dá jednoducho preniesť prostredníctvom farieb, materiálov, textúr alebo doplnkov.

Zdroj: Matúš Nedecký / Tool Architects, Romi Klimeková

Zdroj: Matúš Nedecký / Tool Architects, Romi Klimeková

Jesenné počasie formuje prírodu teplými tónmi, pričom exteriér samotný je inšpiráciou na farebnú paletu a štruktúry, ktoré možno preniesť do interiéru. Ochladenie zároveň predstavuje príležitosť na vytvorenie príjemného a útulného prostredia počas chladnejších dní. Interiér sa musí stať flexibilným a prispôsobiť aktuálnym potrebám svojich obyvateľov.

Sezónna zmena interiéru pomáha vniesť do priestoru vizuálnu zmenu a reflektovať prírodu, čo napomáha psychickej pohode. Prechod medzi ročnými obdobiami môže mať vplyv na zmiernenie stresu. Správne riešenie interiérového priestoru zas umožňuje uľahčenie znášanlivosti chladného počasia navodením optického aj dotykového komfortu. 

Farby a materiály, ktoré sa spájajú s určitou sezónou, majú schopnosť ovplyvniť náladu, komfort a dojem z interiéru. Pri jesennom stylingu je preto vhodné zamerať sa na celkové zútulnenie prostredia použitím teplých, zemitých odtieňov, ktoré navodia pocit harmónie a oteplenia. Navyše, sezónne dekorácie pomôžu flexibilite priestoru vzhľadom na meniace sa potreby bez nutnosti radikálnych zmien.

 

Dom pod Pajštúnom. Interiér: Tool Architects. Autor: Matúš Nedecký

 

Farebná paleta je zásadným aspektom v sezónnom dizajne. Pre jeseň sú typické teplé odtiene zeme, ktoré sa nachádzajú aj v prírode, ako sýta hnedá, zelená, oranžová, okrová, ale aj vínová či bordová. Vhodným spôsobom, ako priniesť jeseň do interiéru, je použitie týchto farieb na doplnkoch, textíliách alebo menších kusoch mobiliáru, napríklad vo forme čalúneného nábytku. Ak napríklad zvolíme oranžové vankúše či hnedé závesy, tieto prvky môžu priestor oživiť bez nutnosti zásadných zmien. 

Okrem teplých odtieňov môže interiéru prospieť aj neutrálny základ. Tlmené tóny sivej, béžovej alebo pieskovej vytvárajú ideálny podklad pre sezónne zmeny, keďže sa ľahko kombinujú s akcentovými farbami typickými pre jeseň. Béžová, biela, teplá sivá, ale aj čierna (v akcentoch) tak vyvážia dramatickú paletu jesenného lístia. 

Jeseň prináša so sebou chladnejšie dni, a práve preto je vhodné siahnuť po materiáloch, ktoré zvyšujú pocit tepla a komfortu. Vrstvenie textílií je ideálnym spôsobom, ako nielen vizuálne vyplniť priestor, ale aj dodať interiéru hrejivosť. Na sedacie súpravy pridávame deky s hrubším úpletom. Pletené textílie alebo vlnené koberce zasa zvyšujú pocit útulnosti a prispievajú k celkovému zútulneniu priestoru.

Rôzne textúry navyše prinášajú do interiéru vizuálnu hĺbku a kontrast. Mäkké materiály, ako je zamat či kašmír, možno skombinovať s tvrdšími, ako je drevo alebo kov. Vrstvy mäkkých materiálov sú tak v kontraste s pevnými formami, čo smeruje k harmonickému interiéru. Bývanie zároveń odrazí pestrosť prírody počas jesene a pomáha so zmiernením dopadov chladných dní a predĺžených večerov.

 

Výrazná farba na ako akcent podporí jesennú atmosféru bez zahltenia priestoru. Interiér: Tool Architects. Autor: Matúš Nedecký

 

Premena prírody poskytuje ideálnu príležitosť na rôzne vázové aranžmány. Riešenia z farebných listov, gaštanov, šišiek, suchých kvetov či tekvíc pridajú interiéru na vizuálnej pútavosti. Je však dobré myslieť na to, že menej je viac a použiť skôr jeden výrazný prvok umiestnený na neutrálnom základe. Farebnosť nemusí byť len v tradičných oranžových odtieňoch, ale zamerať sa možno aj na biele alebo zelené detaily.

Do interiéru možno zakomponovať aj drevené alebo kamenné prvky, ktoré pripomínajú prirodzenosť jesennej prírody. Kusový nábytok z masívneho dreva prinesie do priestoru pocit stability a hĺbku, avšak veľa spravia aj doplnky ako drevené tácky v rôznych odtieňoch.

Skracujúce sa dni a dlhšie večery sú typickým znakom jesene, preto je dôležité venovať pozornosť osvetleniu. Tlmené žlté svetlo, ktoré pripomína teplo sviečok, je ideálne na vytvorenie intímneho a upokojujúceho prostredia. Namiesto priameho stropného osvetlenia je vhodnejšie použitie stolových lámp, podlahových svietidiel alebo podsvietenia.

Sviečky sú však podstatné aj vôňami. Tematické vône, ako škorica či vanilka, dokážu nielen podporiť relaxačnú atmosféru, ale tiež dodať interiéru atmosféru, ktorá sa spája s jesenným obdobím. Rovnako sa môžu stať vizuálnym prvkom, doplňujúcim jesennú estetiku.

 

Vrstvenie textílií a teplé osvetlenie. Interiér: Ateliér 27.9. Autorka: Lenka Némethová

 

Medzi efektívne spôsoby, ako sezónne meniť charakter interiéru, je použitie doplnkov. V kontexte jesene sú vhodné také, ktoré odrážajú jej prirodzené farby a materiály. Vankúše, obliečky na posteľ, prestieranie alebo obrazy môžu byť ladené do teplých jesenných farieb. Nevšedným spôsobom, ako navrstviť interiér, je zvoliť tapety s prírodnými či rastlinnými motívmi, pokojne aj na na menších stenách alebo v menších miestnostiach.

Napriek tomu, že sezónne dekorácie sú dôležité, netreba zabúdať ani na funkčnosť. Výber praktických doplnkov, ako sú koše na drevo vedľa krbu alebo funkčné úložné priestory na prechodné oblečenie, môže byť rovnako esteticky príťažlivý ako sezónne dekorácie.

Zariaďovanie interiéru sezónne podľa ročných období je príjemným spôsobom, ako priniesť ladenie miestnosti a zlepšiť pohodu v ruchu každodenného života. Jeseň, so svojimi intenzívnymi farbami a textúrami, ponúka možnosť navrstviť a vytvoriť hrejivé, príjemné prostredie, ktoré zvyšuje komfort v domácnosti. 

Okrem drobných zmien pomocou stylingu patrí k zaujímavým spôsobom, ako spríjemniť bývanie, aj implementácia organických tvarov. Kreslá, stoličky či rôzne taburetky patria svojim krivkami k vizuálne príjemným formám, odkazujúcim na asymetriu prírodného prostredia. Zároveň sú prirodzené pre ľudské oko. 

 

Organické tvary sedačky a na koberci podporujú prirodzený dojem z inteeriéru, rovnako ako začlenenie prírodných prvkov, ktoré môže mať subtílnu podobu. Interiér: Ateliér 27.9. Autorka: Lenka Némethová

 

Na vytváranie podporujúceho a stres redukujúceho prostredia sa zameriava aj škandinávsky dizajn. Studené počasie a jeho kompenzácia v interiéri je pre túto oblasť zásadná, pričom pre navodenie celkového komfortu využívajú severania hrejivý minimalizmus a filozofiu hygge

Použitím farieb, vrstvením materiálov, prírodných prvkov a pridaním mäkkého osvetlenia možno vytvoriť vyvážený interiér, ktorý bude odrážať atmosféru jesene a súčasne prinášať pohodlie počas ochladenia v exteriéri. Sezónne prispôsobenie interiéru nielen zlepšuje estetiku, ale tiež podporuje pocit pohody, harmónie a prepája ľudí s prírodnými cyklami.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube