Author photoKristína Liďáková 19.09.2024 15:37

Inšpirácia prírodou dominuje svetu. Ako pristupujú slovenskí architekti k organickej tvorbe?

Hravé a organické interiéry predstavujú špecifický prístup k tvorbe priestoru, ktorý kombinuje funkčnosť s kreativitou. Nevšedné projekty, ktoré využívajú prírodné tvary, živé kompozície a jedinečné materiály, vytvárajú priestory, prirodzene pútajúce pohľad. Ich význam rastie aj v domácom kontexte. 

Zdroj: RK Selection

Zdroj: RK Selection

Interiéry s organickými formami, pracujúce s asymetriou, vytvárajú dojem prirodzenosti. Podporujú tak psychickú pohodu aj inšpiráciu, čo je rastúci trend nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Čoraz častejšie sa v domácom prostredí objavujú dizajnéri a architekti, využívajúci nevšedné tvary, výraznú farebnosť a prírodné prvky. Pretvárajú interiéry do výnimočných priestorov, zohľadňujú osobnosť majiteľov a poukazujú na pozoruhodnú variabilitu dizajnu. 

Príkladov hravých a organických interiérov z rôznych častí sveta možno nájsť nespočetné množstvo. Hru tvarov, členitých štruktúr a reflexných materiálov využíva aj ukrajinské štúdio Amici Buro. Práve na ich interiéroch vidno dômyselné, do detailov vybrané solitéry, ktoré napriek rôznorodosti vytvárajú harmonický celok.

Nielen farebnosť, ale aj textúry na čalúnení, zaujímavé tvary nábytku a svietidlá umocňujúce celkový dojem, robia z ich interiérov priestor, v ktorom sa dajú neustále objavovať nové podnety.

 

Zdroj: Amici Buro

 

Jedným z architektov, produkujúcich jedinečné návrhy, využívajúce štruktúrované materiály, efektnú farebnosť a vizuálne intenzívne doplnky prepojené s prírodnými prvkami, je aj poľský interiérista Marcin Cibor. Pracuje s integritou pomocou vzorov nielen na stenách, ale aj na zariadení. Originálnym prvkom v jeho tvorbe sú umelecké diela, podporujúce nevšedný interiér.

 

Zdroj: Marcin Ciborsky

 

Komerčné priestory, rovnako ako súkromné, nemusia utrpieť na kreativite. Českí architekti z Edit Architects predstavili koncept kaviarne v historickej vile v Prahe, ktorý je plný dômyselných riešení, ako je dominantné farebné zónovanie, vlnité svietidlá plynulo plávajúce priestorom či masívny barový blok, vizuálne odľahčený lamelovým obkladom.

Jemné zaoblenia tvorené farebnými stenami sa odrážajú aj na nábytku, ktorý dopĺňa masívne drevo použité na laviciach a ostatnom sedení. Celkovo interiér obsahuje oblé formy na väčšine zariadenia vrátane detailov, ako sú police či svietidlá, čím pôsobí prirodzene. Zároveň návrh rešpektuje súdobé prvky a prináša organickosť, ktorá zjednocuje celý koncept prvorepublikovej vily.

 

Zdroj: Edit architects

 

Inšpirácia globálnymi trendmi a vizuálne pútavými materiálmi preniká aj na Slovensko. Rešpektujúc požiadavku funkčnosti tak vznikajú aj v slovenskom a českom kontexte interiéry svetovej úrovne. Vo svetle temperamentne koncipovaných komerčných priestorov stojí zmienku interiér Likérky v Trenčianskych Tepliciach, priestoru na výrobu likérov s kaviarňou.

Slovenskí architekti zo štúdia Kuklica Smerek vytvorili monochromaticky ladený koncept, doplnený nápadnou tmavozelenou. Hrany na dominantom kvádrovom bare nahradili zaoblenia a optickú dynamiku zabezpečil osobitý vzor na podlahe aj elegantný vzor z líšt na strope, odkazujúci na históriu nehnuteľnosti. 

 

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti 

 

Prepojenie zahraničnej tvorby s domácou scénou si všimli aj pri tohtoročných nomináciách na CE ZA AR. Interiér Alana Prekopa, ktorý stojí za návrhom kaviarne Grao v centre Bratislavy, je príkladom spomínaného spojenia v súkromnej sfére. 

Architektov prístup k navrhovaniu interiérov odráža svojrázny rukopis, ktorý je viditeľný prevažne v používaní odvážnych materiálov a nápadných tvaroch na zariadení. Zároveň pracuje s nekompromisnou geometriou, vyvažujúcou práve organické tvary a formy. 

Hravé interiéry však nemusia nevyhnutne znamenať aj intenzívnu farebnú paletu. Neutrálne odtiene doplnené akcentovou farbou tvoria aj portfólio interiérovej dizajnérky Romi Klimekovej. 

Pastelové odtiene vhodne narúšajú vzory, texturované látky a kovové detaily, vďaka čomu priestor pôsobí dynamicky a elegantne zároveň. Interiér stavia na tvarovo výrazných nábytkoch a farebnosť podporujúcich obrazoch.

 

Zdroj: RK Selection

 

Spôsobov, ako implementovať živú farebnosť a dynamické tvary do priestoru je hneď niekoľko. Nemusí to byť nevyhnutne textúra na stenách, organicky tvarovaný nábytok či výrazne štruktúrované textílie.

Architekti z bratislavskej kancelárie Zuhu spracovali prírodné materiály, príjemne zaoblené tvary a hravosť v podobe akcentovej modrej do návrhu mestskej vily. Interiér, v ktorom dominujú teplé odtiene zároveň predstavuje sofistikované riešenie s decentnou integráciou farieb, oživujúcimi inak neutrálny základ priestoru. 

Rovnako tak použité svietidlá v zaujímavej farebnej palete so vzorom a nepravidelnou formou predstavujú nenáročný, ale vizuálne pútavý príklad, ako dokáže solitér ozvláštniť interiér. Dotvárajú nielen atmosféru celku, ale vyniknú aj jednotlivo ako fokálny prvok miestnosti. S organickým materiálom aj asymetrickou tvorbou pracuje aj dánske Helle Mardahl Studio, a to práve v kontexte osvetlenia a doplnkov. 

 

Zdroj: zuhu

 

Doplnky sú ideálnym prvkom, ktorý môže odrážať alebo podporiť nuansy jedinečného interiéru. Nábytkové úchyty, zrkadlá, dekorácie a umelecké diela, textílie, čalúnené nábytky či panely na stenách ponúkajú potenciál na kreatívne použitie organických tvarov.

Výnimočné a organické priestory ponúkajú inovatívny pohľad na to, ako môže dizajn podporovať jedinečnosť a  komfort. Spojenie zahraničných trendov s domácim architektonickým rukopisom v Česku a na Slovensku formuje inšpiratívne prostredie, ktoré reflektuje nielen súčasné estetické tendencie, ale aj osobité potreby obyvateľov či užívateľov priestoru.

Spoločné črty uvedených zahraničných a slovenských interiérov sú dôkazom, že domáca dizajnová scéna implementuje originálne riešenia a kreatívne ich pretvára do svojráznych, špecificky pútavých návrhov. Práve v týchto prepojeniach vznikajú jedinečné interiéry, ktoré sú rovnako funkčné, ako aj vizuálne atraktívne a autentické.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Amici Buro
  • Zdroj: Marcin Ciborsky
  • Zdroj: Marcin Ciborsky
  • Zdroj: Edit! architects
  • Zdroj: Edit! architects
  • Zdroj: RK Selection
  • Zdroj: RK Selection
  • Zdroj: RK Selection
  • Zdroj: zuhu architects
  • Zdroj: zuhu architects
  • Zdroj: zuhu architects
  • Zdroj: Kuklica Smerek architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek architekti

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube