Hlavné mesto má schválenú rozvojovú víziu na roky 2022-2030. Poslanci mestského zastupiteľstva totiž schválili materiál Bratislava 2030, oficiálne Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (Program rozovja obce) na roky 2021-2030. Mesto ho popisuje ako výsledok historickej spolupráce expertov a sľubuje si od neho dramatický nárast kvality života, v praxi sa však už teraz ukazuje, že mnoho cieľov a plánov sa naplniť nemusí.
Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.
Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.
Situácia je dlhé roky notoricky známa. Obyvatelia hlavného mesta a priľahlého okolia sa na svojej každodennej ceste za prácou a domov stretávajú všetci v rovnakom čase na rovnakých miestach. Nekonečné čakanie v kolónach, dopravné zápchy a dosť často bezvýsledné hľadanie vhodného miesta na zaparkovanie. Mnoho ľudí si asi nevie ani predstaviť, že by to mohlo fungovať inak.
Kopčany dnes nemajú v Bratislave dobrú povesť. Tradične ide o miesto, spájané so sociálnym vylúčením a priemyselnou výrobou, to všetko by sa však malo už čoskoro zmeniť. Developer OXIO, pripravujúci pozoruhodný projekt Nová Matadorka – Smaltovňa, teraz odhaľuje svoje ďalšie plány v lokalite. Celá Nová Matadorka sa môže zmeniť na nové centrum života na pravom brehu Dunaja.
Bratislava vyčerpala svoje kongresové kapacity a akútne potrebuje nové kultúrne a kongresové centrum. Tvrdí to mimovládna organizácia NKKC (Národné kultúrne a kongresové centrum), ktorá sa už niekoľko rokov usiluje o vybudovanie takéhoto zariadenia v metropole Slovenska. Poukazujú pritom na súčasné nedôstojné podmienky aj výhody, ktoré by v krízovom období mohlo nové centrum priniesť.
Od čias komunistickej éry, keď významnú časť výtvarnej výzdoby Bratislavy hyzdili ideologické heslá v trojfarebnom čierno-bielo-červenom podaní, ubehli desaťročia. Nedá sa však povedať, že zmena režimu priniesla estetizáciu a kultiváciu reklamných prvkov. Situácia je dnes skôr opačná a verejný priestor reklamou zaťažený omnoho viac.
Košice majú svoje problémy, zároveň ale aj ambície, ako posilniť svoj význam aj metropolitný charakter. Z tohto dôvodu bola nedávno vyhlásená a ukončená súťaž na nové mestské centrum, nachádzajúce sa východne od železničnej stanice a v dotyku s riekou Hornád. Proces aj výsledky tejto významnej kompetície sú pre Bratislavu veľkou a hodnotnou inšpiráciou.
Varšavská ulica – paralela oveľa známejšej Riazanskej ulice – leží v postindustriálnej zóne širšieho centra Bratislavy. Výnimočnou architektonickou či urbanistickou hodnotou nevyniká. Nenápadná, tichá komunikácia druhoradého významu, lemovaná po oboch stranách štýlovo nesúrodou mozaikou starších rodinných či bytových domov, priam vyzýva k svojmu dotvoreniu.
Bratislava aj celé Slovensku má novú najvyššiu budovu. Po dokončení 38. podlažia prekonala rozostavaná veža Eurovea Tower od developera J&T Real Estate výšku 125 metrov, čím sa stala vyššou ako doterajší líder Nivy Tower. Do dosiahnutia plnej výšky stále ešte ostáva vyše 40 metrov, čo z dominanty rozšírenej Eurovey spraví prvý slovenský mrakodrap.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac