Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.
Nový Ružinov je oficiálnym marketingovým názvom polyfunkčného projektu na Slovnaftskej ulici. Pôvodné označenie „Dunajské predmestie“ sa používalo v povoľovacích konaniach z historického dôvodu. Výstavbu obytného súboru medzi Ružinovom (Mlynské Nivy – Východ) a areálom Slovnaftu (Páleniskom), ktorý sa „v krátkom čase stal jednou z najobľúbenejších a najrýchlejšie sa predávajúcich novostavieb“, spustil developer ešte na jar 2016.
O čo v Novom Ružinove developerovi išlo? „Po architektonickej stránke sme chceli jednotlivé fázy odlíšiť a zároveň ich prepojiť tak, aby vznikla z kompozičného, funkčného a estetického hľadiska rozmanitá štruktúra objektov s kvalitným verejným priestorom," popísala development Zuzana Pavlová, projektová manažérka z CZ Slovakia, v rozhovore pre RK HERRYS „Čo sa týka verejných priestorov, už v prvej fáze sa nám osvedčila spolupráca medzi renomovaným ateliérom Laboratórium architektúry krajiny (LABAK) a Compass Ateliérom.“
Developer okrem toho tvrdí, že silnými stránkami projektu je väčší dôraz na prepojenie interiéru s exteriérom, budovanie autonómneho ekosystému (čím sa snaží súčasnú odlúčenosť projektu premeniť na výhodu) a v súčasnosti trendové rozvíjanie uzavretého komunitného života v malopodlažných mestských vilách.
Prvú etapu, ktorá v podobe 4 bodových a 2 doskových domov doplnila bratislavský rezidenčný trh o 296 bytov a apartmánov, má developer už dokončenú aj vypredanú. Druhá etapa – odštartovaná v auguste 2020 a rozvrhnutá do dvoch fáz – má priniesť dva 7-podlažné polyfunkčné objekty (16 bytov a 166 nebytových priestorov) a rodinné bývanie v piatich 5-podlažných viladomoch (Bella, Doris, Sofia, Florentina a Marlen – spolu 157 bytov a apartmánov). Tieto domy sa majú vyznačovať bonusom vo forme presvetlenej architektúry a veľkorysých predzáhradiek.
Celkovo tu teda vyrastá 7 nových objektov, ktoré spolu vytvoria dopravne oddelený priestor s parkovým vnútroblokom. „Kvôli zvýšeniu estetickosti verejných priestorov sme do projektu prvýkrát zakomponovali polopodzemné veľkoobjemné kontajnery na komunálny a triedený odpad. (...) Predávame osvedčený produkt – malý počet bytov/apartmánov v jednej budove, ale vo vyššom štandarde, ako bola predošlá fáza projektu,“ podotkla Pavlová.
Ako vyzerá aktuálny stav ohľadom výstavby a ako napreduje predaj bytov v projekte, ktorý developer označuje za „investíciu s dlhodobou hodnotou“? Podľa Silvie Ferenecovej z CZ Slovakia boli posledné byty, respektíve apartmány z jeho prvej – dokončenej aj vypredanej – etapy novým majiteľom odovzdané na jeseň 2020. Momentálne sa dokončuje 1. fáza druhej etapy , tvorená päticou viladomov– tie sú na 98 percent vypredané a dopredávajú sa už len posledné voľné byty. Vo výstavbe je aj 2. fáza so 174 rezidenciami, z ktorých sa už podarilo predať 69. Celá prebiehajúca druhá etapa má byť kompletne dokončená v roku 2024.
Pokiaľ ide o vývoj cien v rámci projektu, tie sa navyšovali postupne, kopírujúc trhové podmienky. Momentálne sa byty 1+kk pohybujú od 140.000 eur, 2+kk od 211.000 eur, 3+kk od 286.000 eur, vrátane skladu na podlaží. Bytový štandard zahŕňa predprípravu na klimatizáciu, elektrické exteriérové žalúzie a MagicHome systém.
Ako Ferenecová dodala, developer má stavebne povolenú ďalšiu budovu so 78 jednotkami, ich predaj momentálne nastavuje. Disponuje aj územným rozhodnutím pre ďalší sektor, kde budú umiestnené tri objekty, pričom na dve z nich rozbieha proces stavebného povolenia.
„Je však potrebné dodať, že v celkovom rozvoji územia nás brzdí územný plán. Od roku 2015 máme úspešne prerokovanú urbanistickú štúdiu, napriek tomu zatiaľ nedošlo k zmenám územného plánu. Usilujeme sa o ne rôznymi spôsobmi, najnovšie sme časti nášho projektu prihlásili do výzvy developerom pre zmenu územného plánu v rámci koncepcie rozvoja nájomného bývania,“ uzavrela pre YIM.BA Silvia Ferenecová z CZ Slovakia.
Medzi najviac vyzdvihované prednosti Nového Ružinova zaraďuje CZ Slovakia bývanie v tesnom dotyku s Dunajom – významným prírodným a mestotvorným prvkom Bratislavy. Blízka však ostane natrvalo aj diaľnica D1 s križovatkou, rýchlostná cesta R7, Prístavný most, ako aj železnica do Petržalky. Ich hluku budú obyvatelia bytov – najmä tých, čo nie sú orientované do vnútroblokov – vystavení v podstate permanentne. Sľúbená protihluková bariéra môže pomôcť paradoxne najviac tým, čo si kúpia byty na nižších podlažiach a najbližšie k diaľnici.
Ak sme v predchádzajúcich článkoch na YIM.BA konštatovali, že projekt Nový Ružinov môže zmeniť obraz doterajšej rozvojovej lokality na plnohodnotnú mestskú štruktúru, ktorá sem pritiahne ďalších developerov, vzniká logicky otázka, kedy a ako sa skoordinujú ich aktivity. Totiž fakt, že dotknutá zóna nemá svoj územný plán zóny, pričom platný Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007 tu predpokladá vznik skladových alebo distribučných areálov, nevytvára do budúcnosti optimálne východisko.
Do roku 2030, na ktorý sa predbežne odhaduje prijatie nového územného plánu, bude teda potrebné nastaviť latku nasledujúcich projektov čo najvyššie. Lokalita musí získať atraktívny obytný charakter, ak sa nemá premeniť na logistickú zónu. Architektúra Nového Ružinova s nezameniteľným rukopisom kancelárie Compass môže dodať ostatným developerom inšpiráciu. Po celkovom dokončení totiž pôjde o lepší príklad mestotvorného developmentu s vysokými nárokmi na kvalitu urbanizovaného prostredia.
Fotografie z 22.6.2022. Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac