Varšavská ulica – paralela oveľa známejšej Riazanskej ulice – leží v postindustriálnej zóne širšieho centra Bratislavy. Výnimočnou architektonickou či urbanistickou hodnotou nevyniká. Nenápadná, tichá komunikácia druhoradého významu, lemovaná po oboch stranách štýlovo nesúrodou mozaikou starších rodinných či bytových domov, priam vyzýva k svojmu dotvoreniu.
A práve takáto konštelácia môže byť ideálnou parketou pre stredne veľkých až menších developerov, aby skúsili šťastie v podobe investične skromnejších projektov a vyplnili tak hluché miesta v lokalite. Popri neďalekej, už zrealizovanej 4-podlažnej novostavbe s polyfunkciou prebieha v prieluke výstavba ďalšej bytovky s názvom „Bytový dom Varšavská“. Na svojom konte ju má pomerne neznáma spoločnosť K.E.S. Invest.
Objekt s plochou strechou, na ktorý vydal Stavebný úrad Bratislava-Nové Mesto povolenie v marci 2020 a Magistrát stanovisko dokonca v roku 2014, ponúkne na siedmich nadzemných podlažiach dokopy 17 bytových jednotiek, z toho na 2. až 6. nadzemnom podlaží po tri a na 7. NP len dva byty. Na prízemí vznikne hromadná garáž so 17 parkovacími miestami. Na jej streche budú umiestnené terasy s predzáhradkami k bytom na 2. NP, ale aj výsadba zelene v oddychovej zóne, určenej pre komunitné vyžitie obyvateľov domu.
Veľkostné kategórie bytov nesľubujú žiaden „nadštandard pre najnáročnejších“. V dome sa má nachádzať 5 jednoizbových, 5 dvojizbových, 6 trojizbových a 1 štvorizbový byt. Ku každému z nich prislúcha loggia alebo predzáhradka a jedna z celkovo 17 pivničných kobiek. Súčasťou projektu je aj ďalších 35 vonkajších parkovacích stojísk.
Inú kapitolu už predstavujú ceny bytov. Za najlacnejší jednoizbový byt s výmerou 35,24 m2 a predzáhradkou 22,15 m2 tu jeho nadobúdateľ zaplatí 197.616 eur. Jediný štvorizbový byt na 7. NP ponúkne 87,56 m2 v interiéri a 15,14 m2 v podobe loggie, čo nie je ani zďaleka metráž, ktorá by svojou veľkosťou vyrážala dych. Záujemca však musí akceptovať, že predajca si zaň pýta sumu vo výške 541.140 eur. Jedno parkovacie miesto vychádza v priemere na 30-tisíc eur.
Novostavba, ktorá sa realizuje podľa projektovej dokumentácie kancelárie hfd architects, sa – podobne ako mnoho iných – nevyhla námietkam dotknutých obyvateľov v priľahlom okolí. Tí napríklad spochybňovali projektantom uvádzané hmotovo-priestorové riešenie a žiadali znížiť jej maximálnu výšku do výšky okolitej zástavby, keďže „všetky existujúce budovy (až na susednú) sú podstatne nižšie ako plánovaná“. Takisto nesúhlasili s parkovaním pri železničnej trati a na pozemkoch na Varšavskej.
Ako zásadná tu podľa nich vystupuje otázka, ako bude mestská časť Bratislava-Nové Mesto zabezpečovať parkovaciu politiku pre súčasných obyvateľov ulice. Časti ich požiadaviek (vyznačiť statickú dopravu na pozemkoch vo vlastníctve stavebníka, zachovať existujúce parkovacie miesta, opraviť vjazd na Varšavskú ulicu z Račianskej) stavebný úrad nakoniec vyhovel.
Investor predpokladá dokončenie stavby, ktorú možno vďaka menšiemu počtu bytových jednotiek zaradiť medzi komorné projekty, až vo štvrtom kvartáli 2023. Trochu rozpačito pôsobí jeho konštatovanie, že „bytový dom vyniká jednoduchou, avšak modernou architektúrou“. Ťažko sa totiž ubrániť pocitu, že viac ako o krásu ide v tomto prípade o účel – a nič na tom nezmení ani „priestranne a vzdušne pôsobiaca fasáda vyhotovená v odtieňoch béžovej farby“, ktorú na webovej stránke projektu vyzdvihuje.
Z hľadiska architektúry sa natíska istá pochybnosť, či bude „Dom Varšavská“ pre svoje okolie charakteristické neujasnenou architektúrou prínosom. Pri troške predstavivosti môže totiž jeho vonkajší výzor – najmä od uličnej fasády– pripomínať niečo ako panelák v krajšom vydaní. Ak by tento projekt nastavoval štandard, potom to je pre budúcu podobu lokality problém.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac