Detské ihriská už dávno nie sú len o šmýkľavkách, hojdačkách a pieskoviskách. Vo svete i na Slovensku sa postupne presadzuje nový prístup, ktorý stavia na kreativite, prírodných prvkoch a podpore detskej fantázie. Táto revolúcia v podobe verejných priestorov pre deti ukazuje, že funkčnosť, bezpečnosť a udržateľnosť môžu ísť ruka v ruke s originalitou a hravosťou.
Víkendové domy a rekreačné chaty sa stávajú čoraz obľúbenejšou možnosťou úniku z ruchu mesta. Kvalitné projekty spájajú pohodlie moderného bývania s pokojom prírody. Rozvíjajú sa predovšetkým v tesnom zázemí miest alebo v najatraktívnejších častiach krajiny. Tie najlepšie realizácie sú dokonalým príkladom harmónie medzi prírodou a architektúrou.
V horizonte najbližších desaťročí sa má lokalita medzi Košickou a Hraničnou ulicou, teda zóna Mlynské Nivy, premeniť na atraktívne rozšírenie centra mesta. Jej koncepcia vychádza z Mestskej urbanistickej štúdie Mlynské nivy, na ktorej s mestom spolupracovali viacerí developeri. Teraz sa postupne zaväzujú, že budú nielen rešpektovať závery štúdie, ale aj platiť za zmenu Územného plánu.
Nájomné bývanie zohráva v existujúcich aj plánovaných projektoch čoraz dôležitejšiu úlohu. Predstavuje totiž teoreticky dostupnejšiu alternatívu k vlastnému bývaniu, keďže nie každý dosiahne na hypotéku, prípadne si ju ľudia nechcú vziať. Postupne sa začína rozširovať ponuka bytov na prenájom, pričom sa medzi projektami stredného štandardu objavujú aj prestížne developmenty.
Trnavská univerzita patrí k menším, no ambicióznym inštitúciám vyššieho vzdelávania. V dohľadnej dobe plánuje výrazne rozšíriť a skvalitniť svoje priestorové kapacity, čo má byť spojené s rekonštrukciami existujúcich objektov či budovaním nových vzdelávacích aj výskumných priestorov. Chýbať nemajú ani oddychové zóny v exteriéri. Univerzita si od toho sľubuje väčšiu prestíž aj lepšie podmienky pre ďalší rozvoj svojich aktivít.
Polyfunkčný dom Guthaus sa vyznačuje špecifickou architektúrou a pomerne racionálnymi dispozíciami bytových jednotiek. Obe tieto predpoklady zohrali kľúčovú úlohu pri návrhu interiéru Bytu P, ktorý je príkladom kvalitného mestského bývania.
Mosty na Slovensku vrátane Bratislavy sú v priemere v zlom stave. Kombinácia ich veku, nedostatočnej údržby a veľkej dopravnej záťaže si vyžiadala daň v podobe nutnosti modernizácií mostných telies. Týka sa to aj vyťaženého mostu na Hradskej ulici vo Vrakuni. Hlavné mesto tak muselo pristúpiť k riešeniu, spočívajúcom v uzavretí mosta, odklone dopravy a vybudovaní novej stavby.
Bratislava začína pracovať na príprave nového územného plánu, ktorý nazýva aj Metropolitný územný plán. Má ísť o významný dokument, ktorý zadefinuje princípy a limity budúceho rozvoja mesta s výhľadom minimálne do roku 2050. Ide tak o absolútne zásadnú tému, ktorá si zasluhuje otvorenú komunikáciu. Napriek tomu robí Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý prípravu plánu zastrešuje, chyby.
Petržalka je najľudnatejšia mestská časť Bratislavy, ktorá má aktuálne okolo 114-tisíc obyvateľov. V budúcnosti však má výrazne podrásť a premeniť v dôsledku rozostavaných alebo pripravovaných masívnych developmentov, ktoré prilákajú ďalších ľudí. Viaceré projekty majú priniesť nové či inovatívne mestské štvrte, stavajúce na súčasných konceptoch miest krátkych vzdialeností.
Do svojho domova na nábreží Dunaja sa vrátila jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií v Bratislave. Divadlo Aréna bolo včera otvorené po tri roky trvajúcej komplexnej rekonštrukcii, ktorá dramaticky zvýšila technickú i estetickú úroveň priestoru. Uviedlo sa hrou, ktorá má poukazovať na stav politickej kultúry. Naznačuje tým cieľ divadla otvárať spoločenské otázky.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac