Developer Immocap ohlásil vstup na rezidenčný trh len pred rokom, napriek tomu dnes štartuje predaj a onedlho aj výstavbu už tretieho projektu. Kvarter na Jégého ulici bol v rozličných podobách v príprave už dlhšie. Jeho finálna podoba sa spája so snahou o vysokú kvalitu architektúry či špičkový technologický štandard. Dotvorí pritom meniacu sa lokalitu s dobrou dostupnosťou do centra mesta.
Uzbekistan sa vo vedomí väčšiny Slovákov nespája so supermodernými projektami od svetových architektov. Napriek tomu sa v posledných rokoch stal miestom ambicióznych architektonických zámerov. Najnovším príkladom je vedecko-výskumné centrum v Taškente, za ktorého návrhom stojí renomované štúdio Zaha Hadid Architects (ZHA). Architekti, ktorí zanechali stopu aj v Bratislave, vo svojom futuristickom koncepte odkazujú na miestne kultúrne dedičstvo.
Mezonet v bratislavskom projekte Čerešne, navrhnutý štúdiom RULES Architekti, je ukážkou harmonického prepojenia moderného dizajnu a prírodných materiálov. Architektom sa podarilo vysporiadať s netypickým priestorom s vysokými stropmi a unikátnymi výhľadmi, čím bytu dodali atmosféru rodinného domu.
Okolie Karloveského ramena patrí medzi krásne a obľúbené rekreačné oblasti Bratislavy. Množstvo zelene a dobrá dostupnosť do centra lákajú nielen k rekreácii, ale aj k výstavbe. Medzi Botanickou ulicou a Karloveským ramenom tak po rokoch ožíva projekt polyfunkčného domu, za ktorým stoja uznávaní architekti, rovnako ako renomovaná stavebná firma.
V bratislavskej Petržalke sa k štartu priblížil jeden z najvýnimočnejších projektov v meste. Matadorka Living, doteraz známa ako Nová Matadorka, rozbieha predaj bytov v developmente, ktorý kombinuje novostavby s atraktívnou industriálnou architektúrou. V tomto smere sa vymyká zo štandardu jednotlivých bratislavských realizácií, ktoré bývajú nezriedka spojené s deštrukciou originálnych hodnôt priemyselných stavieb.
Kramáre sú mnohým známe predovšetkým vďaka veľkým zdravotníckym zariadeniam, no ide aj o lokalitu s obytnou zástavbou. Prvé domy na Kramároch sa objavovali hlavne v okolí Stromovej ulice, ktorá dodnes tvorí hlavnú os stavebného rozvoja. V dohľadnej dobe sa má obklopiť novými projektami od známych slovenských architektov.
Región Vysoké Tatry čakajú zmeny. Riešiť sa má dopravné preťaženie a zlepšiť verejná infraštruktúra. Rastie totiž tlak na skvalitnenie podmienok pre mobilitu vrátane lepšej organizácie parkovania, keďže sa súčasné nároky na dopravu stretávajú s požiadavkami ochrany životného prostredia. Napriek novým plánom ale táto vzácna časť krajiny nemá ujasnenú koncepciu, čo robiť s verejnými priestormi.
Ikonické historické hotely patria nezriedka k najveľkolepšejším a najpríťažlivejším budovám nielen v európskych veľkomestách. Ich súčasná obnova zároveň prináša revitalizáciu mestského prostredia a priame spojenie s minulosťou. Nové vstupy bývajú nezriedka podobne unikátne a pre návštevníkov sú exkurziou do luxusného života naprieč desaťročiami či storočiami.
Šancová ulica v Starom Meste je rušnou triedou mestského charakteru - a to aj napriek svojmu stavu. Okrem viacerých zanedbaných domov sa tu nachádzajú voľné pozemky s charakterom prieluk. Otvára sa tak priestor pre ďalšiu výstavbu. Vyplniť by ho mali dlhoočakávané projekty Endlicher House od FINEPu a Schanz od Proxenty.
Keď sa hovorí o rozvoji slovenských miest, najčastejšie sa popri Bratislave spomína Trnava, Žilina či Košice, v menšej miere aj Trenčín či Nitra. Stredoslovenské sídla sú na tom slabšie, predsa však prichádzajú aj dobré správy. Stovky bytov aktuálne pribúdajú v jednom z najstarších slovenských miest. Nové bytové komplexy sľubujú nielen súčasné bývanie, občiansku vybavenosť alebo upravené exteriérové plochy, ale prinášajú aj šancu prilákať mladé rodiny a zvýšiť celkovú vitalitu miestneho prostredia.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac