Author photoMartina Gregová 20.11.2024 21:04

Zlomená kosť lepšia ako zlomený duch. Detské ihriská prechádzajú revolúciou, vzorové príklady má aj Slovensko

Detské ihriská už dávno nie sú len o šmýkľavkách, hojdačkách a pieskoviskách. Vo svete i na Slovensku sa postupne presadzuje nový prístup, ktorý stavia na kreativite, prírodných prvkoch a podpore detskej fantázie. Táto revolúcia v podobe verejných priestorov pre deti ukazuje, že funkčnosť, bezpečnosť a udržateľnosť môžu ísť ruka v ruke s originalitou a hravosťou.

Zdroj: Ján Kekeli / Landezine

Zdroj: Ján Kekeli / Landezine

Detské ihriská sú neoddeliteľnou súčasťou takmer každého parku či iného rozsiahlejšieho verejného priestoru. Na Slovensku sa však ich návrhy väčšinou sústreďujú len na výber typizovaných herných prvkov, ako sú šmýkľavky, hojdačky, lezecké steny či pieskoviská. Dôvodom tohto stále prevládajúceho prístupu sú predovšetkým ekonomické náklady a bezpečnostné normy. Ako však ukazujú mnohé príklady, s oboma ukazovateľmi sa dá vysporiadať aj inak, ako sme zvyknutí.

Už počas druhej svetovej vojny prišiel krajinný architekt C. Th. Sørensen s konceptom, známym ako „adventure playground“ (v preklade dobrodružné ihriská). Inšpirovali ho pritom deti hrajúce sa na staveniskách a skládkach odpadu. Táto revolučná myšlienka bola prvýkrát otestovaná v roku 1943, keď spolu s Danom Finkom jedno takéto detské ihrisko navrhli na kodanskom sídlisku.

Dobrodružné ihrisko je podľa slov Sørensena pokusom poskytnúť mestskému dieťaťu náhradu za herný a rozvojový potenciál, ktorý stratilo, pretože mesto sa stalo miestom, kde nie je priestor pre detskú fantáziu a hru. Krajinného architekta v súvislosti s projektom azda najviac preslávila jeho veta: „Lepšie zlomená kosť ako zlomený duch.“ Krátko po otvorení prvého dobrodružného ihriska sa koncept rozšíril po celej krajine a neskôr aj po celom svete.

Galéria

  • Adventure Playgorund. Zdroj: X
  • Park Pico. Autor: Simone Bossi
  • Park Pico. Autor: Simone Bossi
  • The Battery Park. Autorka: Sahar Coston-Hardy | ESTO
  • The Battery Park. Autorka: Sahar Coston-Hardy | ESTO
  • The Recycled Playground. Zdroj: Landezine
  • 12 Season Park. Zdroj: Taktyk
  • Herný dvor Herbert Hoover. Zdroj: Landezine
  • Nový Park Leopoldov. Autor: Ján Kekeli
  • Nový Park Leopoldov. Autor: Ján Kekeli
  • Hexagon. Zdroj: mesto Banská Bystrica
  • Hexagon. Zdroj: Bystricoviny
  • Hoplandia. Autor: Tomáš Manina
  • Hoplandia. Autor: Tomáš Manina
  • Areál hier Radosť. Zdroj: Kam s deťmi

Aj napriek tomu, že dobrodružné ihrisko v Kodani ani zďaleka nepatrí medzi architektonické klenoty a sám autor projektu ho dokonca označil ako svoje najškaredšie dielo, u detí malo nevídaný úspech. To viedlo krajinných architektov a dizajnérov po celom svete k tomu, aby sa zamysleli nad spôsobom, ako k návrhu verejných priestorov pre deti pristupujú.

Ukážkový príklad takzvaného dobrodružného ihriska vznikol o niekoľko desaťročí neskôr vo švajčiarskom meste Lugano. Park Pico je snahou o vytvorenie aktívnej a pútavej hernej atmosféry, ktorá deťom ponúka priestor na objavovanie a rozvoj. Okrem unikátnych herných prvkov architekti pri návrhu detského parku pracovali tiež s prírodnými prvkami a moduláciou terénu. Renovácia zámerne uprednostňuje otvorenú hru pomocou bližšie neurčených predmetov, ktoré môžu používateľom slúžiť rôznymi spôsobmi.

Uprostred New Yorku zas pod taktovkou známeho architektonického štúdia BKSK vzniklo ihrisko s názvom The Battery Playscape. Herné prvky sú v rámci tohto verejného priestoru rozmiestnené a navrhnuté tak, že môžu slúžiť nielen na hru, ale aj na oddych či šport. V projekte sa vo veľkej miere pracuje tiež s prírodnými elementmi. „Projekt hmatateľne demonštruje, ako môžu postupy udržateľného dizajnu ponúknuť bohatý zážitok,“ opisujú projekt jeho autori.

 

The Battery Park. Autorka: Sahar Coston-Hardy | ESTO

 

Za zmienku stojí aj projekt s názvom The Recycled Playground, ktorý sa nachádza v holandskom Rotterdame. Hlavné hracie prvky tu boli navrhnuté zo zrecyklovanej veternej turbíny. Jednotlivé komponenty nemajú bližšie špecifikovaný účel, a vďaka sérii otvorov a prepojení tak deťom nechávajú možnosť naplno rozvinúť svoju kreativitu.

Obzvlášť výnimočné sú projekty, ktoré vznikli v rámci rôznych participatívnych programov. Deti a mládež totiž dostali priestor na to, aby premenili nevyužívané verejné priestory na herné a oddychové plochy podľa svojej vlastnej predstavivosti. Takýmto spôsobom vznikol napríklad projekt 12 Season Park v Paríži alebo herný dvor na strednej škole Herberta Hoovera v Berlíne.

 

Nový Park Leopoldov. Autor: Ján Kekeli

 

Aj napriek tomu, že na Slovensku stále prevláda trend typizovaných detských ihrísk, niekoľko žiarivých príkladov tohto druhu sa tu predsa len nájde. V roku 2016 bola napríklad v Leopoldove vyhlásená architektonická súťaž, ktorej cieľom bola premena starého cintorína na verejné priestranstvo. Víťazný projekt pochádzal z pera kolektívu Klára Zahradníčková, Jakub Kopec a Tomáš Džadoň. K úspechu bezpochyby prispel aj fakt, že súťažný kolektív sa skladal z troch profesionálov, ktorých práca sa pri projekte Nový park výborne dopĺňala – architekta, krajinného architekta a výtvarníka.

Nový park v Leopoldove v roku 2019 získal cenu CE ZA AR v kategórii Exteriér. Súčasťou verejného priestoru je v tomto prípade aj autorský mobiliár, ktorý svojím zhotovením nadviazal na detské ihriská, ktoré sa v druhej polovici minulého storočia stavali na značnej časti nášho územia. Ich autormi boli renomovaní sochári či výtvarníci.

V tomto roku bolo úspešne zrekonštruované aj ikonické detské ihrisko Hexagon v Banskej Bystrici. Ako napovedá samotný názov, ihrisko sa skladá z prefabrikovaných dielov v tvare hexagónu, ktoré boli v priestore zložené do rôznych kompozícií, vďaka čomu vytvorili rôznorodé herné prvky. „Detské ihrisko Hexagon bolo vytvorené najmä ako dizajnérsky koncept, preto je okrem obnovy veľmi dôležité, aby sa zachovala jeho podoba ako celok s rozmiestnením jednotlivých objektov a ich špecifickej kompozície,“ uviedla Darina Arce, autorka znaleckého posudku, vypracovaného pred rekonštrukciou.

 

Hoplandia. Autor: Tomáš Manina

 

Zo štandardu sa vymyká aj detské ihrisko v projekte Hoplandia v Banskej Štiavnici. Architekti zo štúdia RMAA sa v návrhu vyhli prvoplánovým herným prvkom. Namiesto toho pracujú s moduláciou terénu, svojskou farebnosťou a prvkami, ktoré bližšie nešpecifikujú herný účel, čo podporuje detskú predstavivosť. 

Detského ihriska, ktoré sa vymyká bežnému prístupu k návrhu verejného priestoru pre deti, sa možno dočkajú aj Bratislavčania. Mestská časť Ružinov v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) pripravuje architektonickú súťaž na komplexnú rekonštrukciu najväčšieho ihriska v Bratislave – Areálu hier Radosť. Cieľom súťaže je navrhnúť jeho rekonštrukciu tak, aby vznikol jeden z najmodernejších a najekologickejších areálov pre rodiny s deťmi. Do plánov obnovy areálu zapojí mestská časť aj obyvateľov.

 

(Landezine, Archdaily, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube