Vajanského nábrežie má spomedzi celkovo deviatich bratislavských nábreží dominantné postavenie. Pokrýva najsúvislejší úsek staromestskej zástavby, spoluvytvárajúcej charakteristický vizuál Bratislavy, propagovaný aj smerom do zahraničia. Celkový vzhľad a kvalita tohto turisticky exponovaného priestoru sú pre renomé hlavného mesta SR osobitne dôležité, doslova kľúčové.
Je povzbudzujúce, že okrem materiálového a vizuálneho zjednotenia Starého Mesta na nábrežnej promenáde nahradením betónovej zámkovej dlažby novou žulovou dlažbou sa k slovu postupne dostáva aj starostlivosť o architektonické dedičstvo. Pozoruhodné je nielen v kontexte Bratislavy. K jeho najvýznamnejším skvostom patrí už 92 rokov bytový dom Kotva – od medzivojnových čias neodmysliteľná súčasť tradičnej línie bratislavského nábrežia.
Bytový dom Kotva na Vajanského nábreží 9 postavili podľa návrhu architekta Friedricha (Bedřicha) Brettschneidera v roku 1930 pre slovenské riaditeľstvo viedenskej Všeobecnej poisťovacej akciovej spoločnosti Anker (Kotva). Funkcia poisťovne však mala byť len kratšou epizódou. „V čase Druhej svetovej vojny budovu obsadila nacistická NSDAP, v oknách viali vlajky s hákovým krížom. V roku 1944, keď Spojenci bombardovali bratislavskú rafinériu Apollo, zásah nedostalo len múzeum, ale aj tento dom,“ približuje históriu Kotvy Zdenko Miko z občianskeho združenia Amres, ktoré s prípravou obnovy pomáhalo.
Mohutná rožná budova s úzkymi oknami a atmosférou Prvej československej republiky, kde sa pôvodne nachádzali kancelárie filiálky a byty, upúta pozornosť svojou výzdobou. „Nárožie ukončené hranolovitou nadstavbou zdobí emblém poisťovne s kotvou (s letopočtom 1858, čo je rok založenia poisťovne – pozn. redakcie) a dvojica oceľových žrdí s rovnakým motívom. Inak je stavba pomerne tradičná, s malými okennými otvormi a výraznými horizontálnymi pásmi na fasáde. Za zmienku stoja dlhé priebežné balkóny s moderným rúrkovým zábradlím,“ opisuje špecifické prvky Kotvy Register architektúry od Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV.
O rekonštrukcii zanedbanej budovy niekdajšej poisťovne a dnešného bytového domu, kde sa zvažovala kompletná obnova fasády aj strechy, sa hovorí už dlhšie. Ako sme informovali pred tromi rokmi, zámer sa dostal až do fázy stavebného povolenia už v roku 2018. Uplynul ďalší rok a stavebné konanie sa vrátilo na začiatok. Až teraz môžeme s istotou skonštatovať, že päťposchodový funkcionalistický bytový dom sa po desaťročiach pomalého chátrania dočkal svojej rekonštrukcie a jej zdarného ukončenia.
Podľa úradnej tabule stavebného úradu mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, úrad povoľuje užívanie stavby. Ako navyše informoval Matej Števove, hovorca mestskej časti, pri príležitosti tretieho výročia založenia Fondu architekta Weinwurma (FAW) udelila jeho správna rada cenu Projekt roka 2022 za obnovu bytového domu Palác Kotva na Vajanského nábreží.
Pozitívny na rekonštrukcii Kotvy je nielen jej presvedčivý výsledok, ale aj spôsob, ako sa k nemu dospelo. Nebola to výlučne mestská časť, kto prejavil iniciatívu a priložil ruku k dielu. „Z FAW sme získali najvyššiu možnú sumu, tritisíc eur. Ďalšie financie sme mali našetrené vo fonde opráv, brali sme si aj úver,“ priblížila obyvateľka bytového domu a jedna z iniciátorov rekonštrukcie Iva Hložková proces obnovy, ktorá trvala zhruba rok. Ako doplnila, v pláne majú ešte vymeniť výťahy a vyčistiť mramorovú podlahu vo vstupnej hale.
Rekonštrukcia bytového domu Kotva predstavuje významný krok k estetickému dotvoreniu a skultivovaniu nábrežnej komunikácie. Treba už len veriť, že nevzhľadná, približne 50-ročná prieluka, od ktorej bytovku delí len starší 6-podlažný dom legendárnych, dnes už však nefunkčných kúpeľov Grössling, bude v dohľadnom čase minulosťou. Pokračovať treba nielen v procese sceľovania nekompaktného centra architektúrou mestotvorných novostavieb, ale rovnako v rekonštrukciách okolitých objektov na tzv. Dunajskom predmestí – v zóne medzi historickým jadrom a riekou, ktoré patria k zlatému fondu bratislavskej architektúry.
FAW, pomenovaný po medzivojnovom bratislavskom architektovi Weinwurmovi, vznikol v deň jeho 115. narodenín – 30. augusta 2019. Prostredníctvom tohto neinvestičného fondu podporuje miestna samospráva projekty z oblasti kultúry, vzdelávania, sociálnych služieb či inovácií verejného priestoru. Cieľom bolo podľa jej hovorcu zriadiť platformu pre donorov na transparentnú podporu projektov zveľadenia verejného priestoru v centrálnej mestskej časti. Ako Števove vysvetlil, peniazmi vloženými do FAW samospráva financuje projekty, ktoré by pre prísne rozpočtové pravidlá sama realizovať nemohla.
Pre úplnosť pripomeňme, že okrem ceny Projekt roka udeľuje správna rada FAW každoročne ešte ďalšie dve zaujímavé ceny. Donorom roka 2022 sa stala spoločnosť AZC Services a cenu Počin roka 2022 získala spoločnosť PamArch za spoluprácu na realizácii svetelnej inštalácie svetelnej koruny od sochára Ľuba Mikleho na lešení Michalskej veže, ktorá sa rekonštruuje.
Fotografie z 11.10.2022 a 2.1.2022. Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac