Viaceré slovenské i bratislavské knižnice prešli v posledných rokoch výraznými zlepšeniami. Nové rekonštrukcie, pripravované so skúsenými architektmi či priamo po súťažiach priniesli zlepšenie ich stavu a prispôsobenie súčasným požiadavkám. Zvýšiť svoju úroveň chce aj Mestská knižnica v Bratislave, ktorá vyhodnotila kompetíciu na obnovu pobočky na Kapucínskej.
Mestská knižnica v Bratislave vyhlásila koncom augusta 2024 dvojetapovú projektovú architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získať návrh na modernizáciu interiérov tejto inštitúcie. Predmetom súťaže boli priestory Mestskej knižnice v Bratislave, nachádzajúce sa na adresách Kapucínska 1, Kapucínska 3 a Klariská 16 v historickom centre hlavného mesta. Celková riešená plocha, podľa súťažného zadania, predstavuje približne 1 tisíc metrov štvorcových.
Predmetom návrhu interiérového riešenia boli priestory Oddelenia hudobnej a umenovednej literatúry, Úsek literatúry pre deti a mládež, Oddelenie odbornej literatúry, Oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých, ako aj priľahlé priestory pre návštevníkov. Naopak, súťažné tímy nemali riešiť priestory suterénov, administratívne a služobné časti ani priestory Galérie Artotéka.
Podľa vyhlasovateľa „aktuálny stav ponúka otvorený priestor pre návštevníkov knižnice, avšak len čiastočne berie do úvahy potreby súčasného používateľa, ktorý má záujem využívať knižnicu nielen na požičiavanie dokumentov, ale tiež na vzdelávanie, prácu, pracovné stretnutia a aktívne trávenie voľného času.“
Predstavené návrhy mali riešiť predovšetkým zónu prvého kontaktu a funkčný mobiliár. Zároveň sa očakávali také riešenia, ktoré by mohli slúžiť ako architektonický manuál, respektíve vízia, realizovateľná postupne v priebehu rokov s cieľom dosiahnuť jednotnosť všetkých priestorov. Súťažné kolektívy mali zároveň prihliadať na nízkonákladovosť a ohľaduplnosť návrhu voči životnému prostrediu.
V prvej etape uchádzači predložili portfólio svojich referenčných projektov a ideový koncept riešenia súťažného zadania. V druhej etape prvé tri najlepšie hodnotené tímy vypracovali komplexné architektonické návrhy. Odborná porota do druhého kola posunula tímy ROAR architekti, YOUNG.S architekti a architekti The Anh Dang s Luciou Višváderovou.
Súťažné zadanie podľa poroty najlepšie splnila posledná menovaná dvojica. „Komisia ocenila najpresnejšie definované súčasné požiadavky, silu v reálnych súvislostiach, citlivé vnímanie knižnice a rozloženie jej priestorov, úctu a pokoru k nájdenému, ako aj reflektovanie umiestnenia,“ dočítame sa v hodnotení. Porota ďalej vyzdvihla kvalitnú prácu s átriom, prispôsobenie reálnej kapacity knižného fondu a jeho vhodné umiestnenie.
„Majú správne vnímanie logického rozloženia jednotlivých pracovísk a plánovania presunu počas rekonštrukcie. Pôvodné prvky vedia citlivo dopĺňať novými, pričom nenarúšajú ich charakter. Návrh maximálne reflektuje reálny stav a potreby knižnice,“ dodala komisia v hodnotení.
Ako približuje víťazný kolektív na svojom súťažnom paneli, ich hlavným cieľom bolo efektívne preusporiadanie oddelení tak, aby vznikli prehľadnejšie a funkčnejšie celky s dôrazom na pohodlie a komfort. Po novom sa bude na druhom podzemnom podlaží nachádzať kaviareň. O podlažie vyššie bude umiestnená klubovňa, oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých a odborná literatúra.
Prvé nadzemné podlažie bude vyhradené pre zasadačku/študovňu, odbornú literatúru so študovňou, hudobnú a umenovednú literatúru, detské oddelenie a oddelenie literatúry pre mládež. Najvyššie podlažie bude venované detskému oddeleniu so študovňou a oddeleniu literatúry pre mládež so študovňou.
Nemenej podstatnou súčasťou návrhu bol aj redizajn regálov a knižných pultov, ktoré boli navrhnuté v rôznych farebných aj funkčných variáciách. „Nové regály a knižné pulty budú prispôsobené potrebám knižného fondu a umožnia flexibilné využívanie priestoru,“ uvádza víťazný tím na svojom súťažnom paneli. „Súčasťou návrhu sú aj potrebné stavebné úpravy, ako výmena podlahových krytín a zlepšenie interiérových prvkov.“
Proces modernizácie interiérov Mestskej knižnice v Bratislave architekti rozdelili do štyroch etáp. V prvej etape prejde rekonštrukciou oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých, vstupné priestory a oddelenie literatúry pre mládež na prvom a druhom nadzemnom podlaží. Etapizovaná modernizácia podľa víťazného tímu zabezpečí plynulý priebeh rekonštrukcie a postupné zlepšovanie prostredia knižnice.
Pri návrhu od kolektívu ROAR architekti odborná porota ocenila zjednotenie vertikálnych a horizontálnych rovín a presun niektorých priestorov. Pozitívne vnímala aj znovupoužitie starších prvkov. Pri návrhu od YOUNG.S architekti zas porota vyzdvihla riešenie vstupných priestorov a výbornú prácu s vizuálnou identitou.
(SKA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac