Author photoKristína Liďáková 21.08.2024 12:05

Zásadná modernizácia pre obľúbenú inštitúciu. Mestská knižnica sa posúva do 21. storočia, organizuje súťaž

Mestská knižnica v Bratislave je významným miestom pre štúdium, vzdelávanie či organizáciu kultúrnych a komunitných aktivít. V súčasnosti sídli na dvoch miestach v historickom centre mesta. Pobočka medzi Kapucínskou a Klariskou by mala v blízkej dobe prejsť výraznou modernizáciou, ktorá bude výsledkom architektonickej súťaže.

Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave

Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave

Bratislavská Mestská knižnica postupne revitalizuje svoje objekty. Cieľom modernizácie je vytvoriť funkčný, atraktívny a moderný priestor, zodpovedajúci súčasným požiadavkám na štúdium. Zámerom je zároveň prispôsobiť interiér tak, aby bol vhodný na celodenné trávenie času v knižnici, nielen za účelom čítania, ale aj ako miesto pre prácu, stretnutia či rozvoj komunít.

Máme ambíciu vybudovať knižnicu, ktorá bude poskytovať ako knižničné, konzultačné, vzdelávacie a spoločenské služby, tak aj priestor na úrovni modernej verejnej inštitúcie 21. storočia, v súlade s našou identitou,“ uvádza inštitúcia. Za týmto účelom vyhlásila architektonickú súťaž na preriešenie jej priestorov na Kapucínskej a Klariskej. 

Kompetícia má nájsť ideálny návrh interiérového riešenia Oddelenia hudobnej a umenovednej literatúry, Úseku literatúry pre deti a mládež, Oddelenia odbornej literatúry a Oddelenia pre nevidiacich a slabozrakých, vrátane priľahlých priestorov pre návštevníkov. Riešené budovy sú prepojené interiérom. Od Kapucínskej sú prístupné z ulice, z Klariskej z nádvoria.

Galéria

  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave
  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave
  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave
  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave
  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave
  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave
  • Zdroj: Mestská knižnica v Bratislave

Areál knižnice okrem predmetných oddelení obsahuje aj knihársku dielňu či Galériu Artotéka, ktorá však nie je súčasťou rekonštrukcie. V roku 2023 prebehla čiastočná obnova, ktorá zabezpečila (pomerne jednoduchý) bezbariérový vstup pre Oddelenie hudobnej a umenovednej literatúry na Kapucínskej. „Rovnako došlo k výmene osvetlenia časti interiéru, rekonštrukcii toaliet, k výmene výťahov prepájajúcich objekty na Klariskej a Kapucínskej ulici,“ uvádza knižnica. Vymenili sa aj podlahové krytiny.

Interiéry Mestskej knižnice síce ponúkajú otvorený priestor pre jej návštevníkov, avšak nezodpovedajú potrebám súčasnej doby. Užívateľ alebo užívateľka podľa inštitúcie nevyužíva knižnicu iba na požičiavanie dokumentov, ale aj na vzdelávanie sa, prácu, pracovné stretnutia či aktívne trávenie voľného času. „Hlavne mládež vyhľadáva priestor, ktorý poskytuje ako súkromie, tak aj možnosť skupinovej práce,“ uzatvára knižnica.

Na to je potrebný účelovo funkčný interiér, o ktorom sa pri obnove priestorov uvažuje v širšom kontexte. Zámerom je vytvoriť návrh, ktorý bude možné realizovať vo viacerých etapách. Vzhľadom na nízky rozpočet (200-tisíc eur vrátane projektovej dokumentácie) knižnica upozorňuje na požiadavku nízkonákladovosti, avšak ohľaduplnej k životnému prostrediu. Zároveň pripomína, že priestory môžu pracovať s rôznou atmosférou podľa ich funkcií, bez potreby unifikácie. 

Účelom revitalizácie je zabezpečiť nielen technické vybavenie, ktoré zjednoduší identifikáciu a zabezpečenie dokumentov knižnice, ale aj zriadiť miestnosti, spĺňajúce nároky na komfortné využívanie služieb vrátane multifunkčných priestorov pre kultúrne aktivity a edukáciu. Obnovené priestory majú byť určené pre podujatia a súčasne aj pre aktívne trávenie voľného času návštevníkmi tak, aby sa skupiny vzájomne nerušili priestorovo ani akusticky.

Zámerom je teda nasledovať súčasný trend obnovy knižníc vytvorením flexibilných samostatných miest určených na nerušenú prácu, štúdium a oddych. „Predmetom zadania súťaže je spracovanie architektonického návrhu modernizácie, najmä interiérového a nábytkového vybavenia s efektívnym využitím celkovej plochy rozdelením na viac (pokojne multifunkčných) zón,“ upresňuje knižnica. Tie by mali obsahovať zónu prvého kontaktu, spoločného štúdia a vzdelávania sa, samostatných mobilných pracovných miest, oddychu, priestoru pre podujatia a pre knižničný fond. 

Rekonštrukcia požaduje aj zachovanie historických prvkov, ako osvetlenia, mosadzných doplnkov a umelecky hodnotnej keramickej mozaiky od Mariána Polonského na prízemí Oddelenia hudobnej a umenovednej literatúry.

Súťaž je rozdelená do dvoch etáp. V prvej uchádzači predložia zloženie svojho tímu a referenčné projekty, ale aj ideový koncept. Podklady treba predložiť do 13. septembra. Následne sa vyberú traja uchádzači, ktorí návrhy bližšie rozpracujú. Vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov druhého kola sa očakáva na konci novembra tohto roku.

Obnova bude financovaná pomocou Fondu na podporu umenia. Dotácia je zameraná na komplexnú modernizáciu knižníc a limituje sa prevažne na interiérové vybavenie. 

 

Budúca knižnica v kúpeľoch Grössling. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Výsledkom súťaže by mal byť priestor, ktorý bude atraktívny nielen pre návštevníkov, ale aj pre zamestnancov knižnice. Okrem estetických a funkčných riešení musí nový návrh zohľadniť aj technické aspekty – od kvalitného osvetlenia a ventilácie až po dostupnosť moderného technického vybavenia, ktoré umožní organizovanie rôznorodých aktivít.

Podobne multifunkčným projektom je v tomto kontexte aj obnova kúpeľov Grössling. Jeden z najočakávanejších zámerov revitalizácie pamiatky v centre Bratislavy totiž zahŕňa nielen relaxačné kúpele, ale aj modernú pobočku Mestskej knižnice, doplnenú o kaviareň a ďalšie funkčné priestory. Jej podoba vzišla taktiež zo súťaže, v ktorej sa presadila talianska kancelária OPPS Architettura. 

Mestská knižnica v Bratislave sa tak chce v najbližších rokoch zmeniť na modernú inštitúciu, ktorá bude plniť viacero funkcií. Smeruje k vytvoreniu priestoru, ktorý bude prístupný, pohodlný a inšpirujúci pre každého. Dosiahne tak úroveň, zodpovedajúca potrebám a očakávaniam 21. storočia. Tie robia z knižníc nielen miesto na čítanie, ale aj jeden z kľúčových bodov pre rozoj komunitných vzťahov. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube