Author photoAdrian Gubčo 21.04.2021 17:00

Hlavné mesto upraví priestor pred Novou tržnicou

Predpolie Novej tržnice na Trnavskom mýte patrí k najnehostinnejším verejným priestranstvám v Bratislave. Takmer nič na tom nezmenila ani nedávna revitalizácia, kedy bola celá plocha masívne preasfaltovaná. Čoskoro by sa to však malo zmeniť. Hlavné mesto SR Bratislava tu totiž plánuje vysadiť stromy a lokalitu zveľadiť.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / MIB

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / MIB

Predmetný priestor je nástupným priestorom do Novej tržnice, ktorá vznikla v rokoch 1978-1981 na Trnavskom mýte ako náhrada za Starú tržnicu. Tá bola vtedy využívaná televíziou. Nová tržnica mala zároveň nadviazať na tradíciu Centrálneho trhoviska, zrušeného v súvislosti s výstavbou Istropolisu. V jej okolí vznikli rozsiahle priestory, súvisiace so zásobovaním, ale predovšetkým s blízkosťou dôležitých zastávok verejnej dopravy.

Porevolučné obdobie však prinieslo nánosy vizuálneho smogu a degradáciu verejného priestoru. Schátraná Nová tržnica a jej okolie dnes patrí k najmenej obľúbeným priestranstvám v Bratislave – ako to naznačuje aj pocitová mapa, ktorú vypracovalo Hlavné mesto v rokoch 2018-2019. Rok predtým síce prebehla rekonštrukcia podchodu na Trnavskom mýte, spojená s úpravou plochy pred vstupom do podchodu pri tržnici, táto úprava však priniesla rozpačité reakcie. Verejnosti sa totiž nepozdávalo masívne vyasfaltovanie plochy a len veľmi obmedzená výsadba novej zelene.

Asfaltovanie bolo vysvetlené prítomnosťou sietí v podzemí a nemožnosťou vysadiť nové stromy. V roku 2018 sa ale vedenie mesta zmenilo a nové obsadenie Magistrátu sa netajilo svojim dôrazom na zvýšenie kvality verejného priestoru. V tomto smere založilo na začiatku roka 2019 Metropolitný inštitút Bratislavy a nedávno predstavilo iniciatívu Živé miesta, v rámci ktorej chce zrevitalizovať menšie, dlhodobo prehliadané a zanedbané miesta. Hoci sa nedá o ploche pred Novou tržnicou povedať, že by bola prehliadaná, na skvalitnenie je ako stvorená.

Ako mesto konštatuje, stav sietí pred tržnicou bol opätovne preskúmaný a z neho vyplynulo, že tu výsadbe stromov nič nebráni. Preto sa Magistrát v spolupráci s MIBom rozhodol plochu upraviť. Vysadená by tu mala byť pätica platanov, ktoré navyše budú už pomerne veľké – obvod kmeňa bude 80-100 cm a výška 12 metrov, takže majú okamžite poskytovať tieň. Zasadené budú v tzv. prekoreňovacích bunkách, čo má zaručiť ich uchytenie aj v náročnom prostredí. Platan sa zároveň považuje za ideálny mestský strom kvôli svojej odolnosti aj kráse. Úprava bude doplnená vydláždením kruhu okolo stromov a doplnením lavičiek.

Mesto avizuje, že prípravné práce sa spustia už v priebehu budúceho týždňa, na čo začiatkom mája nadviaže výsadba stromov. Celá intervencia by mala byť dokončená do konca mája. Na bratislavské pomery expresne rýchlo by tak malo dôjsť k zobytneniu tohto verejného priestoru.

Lepšiemu zhodnoteniu zásahu by pomohlo zverejnenie koordinačnej situácie, ktorú Hlavné mesto ani MIB neposkytli. Z vizualizácie sa nedá úplne zodpovedne posúdiť, ako projekt nadviaže na existujúcu výsadbu (lebo to vyzerá na jej zánik), rovnako ani dopad na architektonické vyznenie Novej tržnice, kde sa asi pôvodne predpokladalo mierne odlišné riešenie zelene. Na druhej strane, nemožno poprieť, že sa priestor prakticky okamžite zlepší a využitie veľkých stromov je (u verejnej správy) dosiaľ zriedkavý a veľmi chvályhodný prístup.

 

Mohutná asfaltová plocha pri výstupe z podchodu, fotografia zo 16.8.2018

 

Zásah by mohol zároveň dobre nadviazať na aktivity okolo Novej tržnice, smerujúce k jej postupne obnove. Zvlášť po vzniku nákupných centier už táto nebola schopná konkurovať, čo vyústilo v jej úpadok. Aj ona bola zasiahnutá záplavou reklamného smogu, čo v spojení s chátraním viedlo k degradácii pôvodnej zaujímavej architektúry budovy. Architekt Ivan Matušík ju poňal ako kontajner v duchu strojovej estetiky.

V posledných mesiacoch sa však karta obracia a zanikať začínajú niektoré bilboardy či pútače, odstránené boli niektoré „prílepky“ a upravujú sa priľahlé plochy. V dohľadnej dobe by sa mala natrieť strecha a do tržnice vstúpiť noví nájomníci, ktorí ju budú skôr zveľaďovať ako devastovať. Cieľom je postupnými krokmi tržnicu premeniť na atraktívne miesto pre nákupy a celkovo ju zmodernizovať. Za iniciatívou stojí miestny podnik verejnoprospešných prác v mestskej časti Nové Mesto, ktorý je správcom budovy.

Celková obnova tohto priestranstva a možno v určitej fáze aj generálna rekonštrukcia tržnice a okolia by mohla byť ďalším krokom v postupnej premene Trnavského mýta. Problematická časť Bratislavy, čo je dané nielen obrovskou dopravnou záťažou, ale aj celkovo zlým stavom a koncentráciou sociopatogénnych javov, by sa mohla v budúcnosti stať jedným z jej subcentier. Dopravný a polohový význam sa v budúcnosti ešte viac posilní. Dnes nevyužívaná železničná stanica Filiálka sa totiž v strednodobom horizonte určite prebuduje na dôležitý dopravný uzol.

Okrem dopravných projektov sa pripravujú aj veľké komerčné schémy. Najvýznamnejším je pripravovaný masívny redevelopment Domu odborov Istropolis, ktorý chce developer Immocap premeniť na Nový Istropolis. Jeho súčasťou bude kultúrno-kongresové centrum, kancelárie, bývanie a kongresový hotel. Zámer vyvoláva kontroverzie, keďže projekt predpokladá asanáciu starého komplexu, dokončeného v rovnakej dobe ako tržnica. O budúcnosti zámeru sa rozhoduje v týchto mesiacoch.

Za predpokladu kvalitného riešenia všetkých týchto zámerov bude Trnavské mýto omnoho významnejším, ale zároveň úplne iným miestom. Na dobrej celkovej úrovni verejného priestoru bude záležať oveľa viac. Nepôjde totiž len o križovatku na okraji centra mesta, ale o jednu z hlavných brán do Bratislavy s vysokou koncentráciou významných spoločenských a komerčných súborov. Či bude jeho súčasťou aj Nová tržnica, bude závisieť od toho, ako sa ju podarí oživiť a preniesť do súčasnosti.

Ak už totiž má zaniknúť Istropolis, bola by škoda, keby rovnaký osud čakal aj ďalšieho reprezentanta našej povojnovej architektúry. V tejto chvíli to totiž nie je úplne vylúčené. Cielená revitalizácia okolitého verejného priestoru, a to aj menšími zásahmi, je preto správny úvodný krok.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / MIB
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / MIB

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube