zoradiť: podľa dátumu
O revitalizácii Jakubovho námestia v Starom Meste sa diskutuje už niekoľko rokov. V budúcom roku by malo prísť k obnove detského ihriska, ktoré slúži už dve dekády. Návrh vznikol na základe prvej fázy participácie, v rámci ktorej sa v dotazníkovom prieskume vyjadrilo 330 rodičov.
Výstavba samostatných nových cyklotrás v Bratislave v súčasnosti viazne. Pokiaľ sa neráta cyklotrasa popri električkovej trati v Petržalke, v tomto roku má pribudnúť len úsek vo Vrakuni a v Sade Janka Kráľa. Nejde navyše o bezproblémový postup. Magistrát, ktorý za vznikom trasy v najvýznamnejšom mestskom parku stojí, totiž ohrozuje túto vzácnu kultúrnu pamiatku.
Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vyhlásil ešte v roku 2021 súťaž na štyri lávky pre peších cez Chorvátske rameno v Petržalke. Zámer súvisí so vznikom predĺženia električkovej trate, pretože lávky by mali okrem iného zlepšiť prístup k zastávkam. Ich realizácia je naviazaná na dobudovanie druhej etapy Petržalskej radiály, ktoré sa nezadržateľne blíži.
Športová vybavenosť v dobrej dostupnosti rezidenčných štvrtí sa významne podieľa na zvyšovaní kvality života. Niektoré bratislavské štvrte boli z tohto pohľadu v minulosti dobre vybavené. Týkalo sa to aj sídliska Pokrok v Novom Meste, kým nebola kvôli zlému stavu asanovaná miestna športová hala. Teraz však Hlavné mesto oznámilo, že začína stavať nový objekt.
Zochova ulica v Starom Meste má dlhú a bohatú históriu. Okolie Zochovej a priľahlého úseku Staromestskej dnes patrí k významným uzlom verejnej dopravy. Keďže sa nachádza blízko historického centra, ide o atraktívnu lokalitu aj z pohľadu developerov.
Kvalita verejného priestoru je aktuálne v Bratislave kľúčovou témou. Po desaťročiach zanedbávania sa začala samospráva intenzívne venovať revitalizácii viacerých plôch. Aktívne pritom nie je len Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy, ale aj mestské časti. Hneď v niekoľkých sa dokončili alebo sa pripravujú nové zásahy.
Mestská časť Dúbravka je tvorená zachovanou pôvodnou zástavbou aj modernistickým sídliskom. Vďaka tomu má zelený charakter a viacero verejných priestorov vrátane parkov. Mnohé z nich však svoj plný potenciál zatiaľ nenapĺňajú. Samospráva to chce zmeniť a pripravuje väčšie množstvo projektov.
Keď sa hovorí o verejnom priestore, mnoho ľudí si ako prvé predstaví parky či námestia. Najvýznamnejším verejným priestorom sú však ulice, ktoré zaberajú ďaleko väčšiu plochu a odohráva sa na nich podstatná časť mestského života. Bratislavské ulice sú však dlhodobo zanedbávané. Začína sa to meniť aspoň v niektorých lokalitách, kde sa aplikuje nový prístup k tvorbe priestranstiev.
V poslednú septembrovú sobotu sa Bellovou ulicou namiesto áut niesol detský smiech. Čo bolo ešte prednedávnom parkoviskom a cestou pre autá, sa na jeden deň premenilo na priestor pre hry, športové aktivity a susedské rozhovory. Podujatie Ulica na hranie, organizované Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), nie je len zábavou pre deti. Predstavuje koncept, založený na oživení ulíc mesta prostredníctvom odhalenia ich potenciálu a zapojenia komunít do života lokaltiy.
ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ. Program Živé miesta je ambcióznou víziou transformácie desiatok menších či väčších verejných priestranstiev po celom meste. Už pred niekoľkými rokmi ho spoločne predstavili Magistrát spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy. Za tú dobu už bola časť konkrétnych projektov zrealizovaná, iné na realizáciu len čakajú. Ktoré pribudnú najbližšie?
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac