Dobrý interiér je renomované bratislavské architektonické štúdio, ktoré sa presadilo svojim jedinečným prístupom k navrhovaniu interiérov. Tím odborníkov sa zameriava na vytváranie harmonických priestorov, v ktorých sa stretáva kvalitný dizajn a estetika s funkčnosťou. Štúdio vo svojich návrhoch ukazuje širokú škálu rozličných spôsobov, ako pristupovať k súčasnému bývaniu a ako premýšľať o priestore, materiáloch a detailoch, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu.
Súčasné interiéry presahujú viacero štýlov a kombinujú mnoho prvkov do spoločného celku. Požiadavky na minimalizmus zostávajú naďalej výrazné, avšak s dôrazom na dojem útulnosti, komfortu a pútavého vizuálu. Očakávania na spojenie čistoty línií so zaujímavými detailmi neraz rieši aj Dobrý interiér.
Podľa Michala Fekete, zakladateľa ateliéru, je ich prístup založený na navrhovaní efektívnych a dizajnovo prepracovaných rezidenčných projektov s dôrazom na kvalitu a nadčasovosť. „V zásade sa snažíme navrhovať interiéry, ktoré vizuálne potešia a zároveň sú praktické na každodenný život. Pre zabezpečenie funkčnosti interiéru je podstatné dodržanie typologických zásad navrhovania,” pripomína.
Samotné pravidlá, ktoré je potrebné rešpektovať pri tvorbe interiéru, zabezpečia, že svietidlá budú rozmiestnené adekvátne, kuchynská linka bude funkčná, okolo nábytku bude dostatok priestoru na pohyb alebo že úložný priestor bude spĺňať nevyhnutné požiadavky na skladovanie.
Väčšina ľudí sa pri zariaďovaní svojho bývania orientuje podľa individuálneho vkusu, často sa tak stáva, že inklinujú ku konkrétnemu štúdiu, ktoré im sedí najviac. Rozdiely v preferenciách klientov pri navrhovaní interiérov sa preto odrážajú najmä v požiadavkách a očakávaniach. „Keďže klienti nás vo väčšine prípadov oslovia na základe nášho portfólia, chcú väčšinou Dobrý Interiér, ktorý reflektuje ich požiadavky a životný štýl. Jednoducho povedané, moderný dizajn s prihliadnutím na funkčnosť,” zhŕňa Fekete.
Vplyv na tvorbu bývania majú aj moderné technológie, ktoré sa v posledných rokoch sa stávajú súčasťou procesu navrhovania. Implementácia smart technológií do projektov je preto bežnou súčasťou ateliéru. „V úvode si vždy preštudujeme technickú dokumentáciu k nehnuteľnosti. V developerských projektoch bytov sa dnes často využíva napríklad stropné chladenie, ktoré nás limituje v dispozícii, ktorá by mala byť navrhnutá tak, aby s ním nebola v konflikte a neznižovala tak jeho účinnosť,” pripomína.
Smart systémy, uľahčujúce chod domácnosti aj každodenné fungovanie, sú zase doménou rodinných domov a samostatných rezidenčných priestorov. „V rodinných domoch je častá požiadavka na inteligentné fungovanie domu, kedy si prostredníctvom aplikácie klient ovláda jednotlivé technológie a spotrebiče,” uvádza Michal. Zásadným bodom pri plánovaní interiéru, či už so smart prvkami alebo nie, je čas. „Ideálne je, ak nás klient osloví pred, respektíve počas procesu výstavby, kedy vieme do projektu ešte vstúpiť a prípadné technológie prispôsobiť nášmu návrhu, nie naopak,” vysvetľuje.
Zdrojom inšpirácií pri tvorbe návrhov je často zahraničie a rôznorodosť kultúr, história alebo aktuálne trendy. Dobrý interiér, podobne ako väčšina architektov a dizajnérov, čerpá z okolitého prostredia a naberá skúsenosti aj zlepšovaním sa. „V rámci ateliéru sa snažíme neustále vzdelávať, obohacovať svoje poznatky a cestovať za inšpiráciou. Často sa zúčastňujeme prehliadok výrob či showroomov rozličných značiek a vždy sa snažíme takúto pracovnú cestu spojiť s návštevou zaujímavých miest či architektúrou. Samozrejme, sledujeme svet interiérového dizajnu, aby sme mali prehľad a boli vždy v obraze,” vymenúva svoje tipy na hľadanie inšpiratívnych interiérov Michal.
Architektúra a interiérový dizajn sa v posledných rokoch vyvinuli aj na Slovensku, čo pre tvorcov interiérov znamená nutnosť prispôsobiť sa. „V posledných rokoch sa slovenská architektúra a s ňou prepojený interiérový design na základe inšpirácie zo zahraničia prinavrátili k čistým tvarom či líniám a kvalitnejším prírodným materiálom, ktoré sú trvácne a nadčasové,” upresňuje zakladateľ Dobrého interiéru.
Vplyv prostredia na psychické a fyzické zdravie sa tak aj v domácom kontexte dostáva do povedomia a klienti ho začínajú vnímať aj pri vlastnom bývaní. Pozitívne dopady na zdravie sú základom biofilického dizajnu, ktorý, podobne ako architekti z Dobrého interiéru, pracuje s prírodnými materiálmi, ako je drevo, kameň či keramika, ale aj organické tapety či textílie.
Prepojenie potreby útočiska, podporujúceho psychickú pohodu s dôrazom na účelnosť interiéru, vníma Michal Fekete aj v zmysle prihliadania na reálne využívanie priestoru všetkými členmi domácnosti. „Z funkčného hľadiska ide o reflektovanie zmeny životného štýlu klientov, a teda častou požiadavkou je napríklad pridanie pracovného miesta do dennej zóny či spálne na pohodlnú prácu z domu, ktorá sa stala bežnejšou počas pandémie,” špecifikuje.
Aj architektúra danej nehnuteľnosti je dôležitá, keďže prepája interiér s exteriérom. „Nakoľko tá nám definuje napríklad dispozíciu či polohu a veľkosť okien, ktoré potom úzko súvisia aj s interiérom. Jednoznačne by sa dalo povedať, že dobrý urbanizmus je základom pre dobrú architektúru a tá zas predpokladom pre kvalitný interiér,” vysvetľuje Fekete.
Zásadným aspektom, ktorý býva zároveň aj najväčšou výzvou pre akúkoľvek tvorivú prácu, je veľakrát rozpočet klienta, čo potvrdzuje aj Michal. Závisí od neho rozsah prác, výber základných materiálov, ako podlahy, úpravy stien a v konečnom dôsledku aj nábytku na mieru či jednotlivých solitérov.
Opakujúce sa trendy v požiadavkách budúcich obyvateľov pri tvorbe obytných priestorov vníma aj tím Dobrého interiéru, avšak ide prevažne o využívanie takých smerov, ktoré, paradoxne, vedú k nadčasovosti. „V súčasnosti pretrváva trend interiérov ladených v jemných neutrálnych odtieňoch s dotykom dreva, ktoré vytvoria útulnú atmosféru domova. Keďže udržateľnosť je dnes aktuálnou témou, klienti sa prikláňajú k nadčasovému dizajnu, ktorý pretrvá roky a neprestane ich baviť po sezóne, preto sa aj v našej tvorbe snažíme vyhýbať dočasným trendom,” objasňuje Michal Fekete.
Dočasné trendy, napriek ich krátkodobému účinku, dokážu dodať interiéru dynamiku a zvýšiť jeho atraktivitu. Nie vždy ich však možno vnímať pozitívne. „Určite záleží od prípadu k prípadu, ale ako dočasne populárne trendy vnímame výrazné farby na väčších kusoch nábytku, nezmyselné kompozície nábytkov a podobne,” upresňuje.
Naopak, nadčasové hodnoty kvalitných interiérov dokážu vytvoriť stabilný základ pre spokojné bývanie v priebehu rokov. Možno ich definovať niekoľkými bodmi: „Jednoznačne kvalita, či už v podobe materiálov alebo remeselného vyhotovenia. Na tom si u nás dosť potrpíme. Taktiež použitie nadčasovej farebnosti a solitérov,” radí Michal Fekete.
Dosah materiálov a textúr na formovanie pocitu z interiéru je pre každý priestor dôležitý. „Materiály sú pri tvorbe interiéru esenciálne. Koniec koncov aj tie súvisia s nadčasovosťou a životnosťou dizajnu. Je to pridaná hodnota interiéru a hovorí sám za seba. Vďaka nim môžeme docieliť rôzne pocity z priestoru ako útulnosť, elegantnosť či nadčasovosť,” vysvetľuje.
Jednu požiadavku však väčšina klientov pri navrhovaní interiéru opakuje. „Neustále sa tiež stretávame s požiadavkou na dostatok úložného priestoru,” dodáva. Pri práci využíva ateliér minimalizmus s výraznými akcentmi, ktorý však vyžaduje vyvážanie medzi jednoduchosťou a svojráznymi dizajnovými prvkami. „Základ našich interiérov tvoria kvalitné podlahy a menej výrazný (neutrálnejší), ale do detailu premyslený nábytok na mieru, na podklade ktorého vyniknú aj extravagantnejšie solitéry. Nájsť súlad medzi minimalizmom a zaujímavými prvkami tak, aby interiér pôsobil harmonicky, je niekedy naozaj alchýmia, ale aj v tom spočíva naša pridaná hodnota architektov, nájsť ten správny pomer a priniesť fascinujúci výsledok,” vysvetľuje Michal.
K projektom, ktoré vyžadujú spojenie funkčnosti s kvalitným vizuálom najmä v menších priestoroch pristupujú architekti z ateliéru Dobrý interiér s prihliadnutím na zachovanie maximálnej optickej vzdušnosti priestoru aj vďaka vhodnému pôdorysu. „Navrhnúť všetko potrebné na malom priestore tak, aby to aj dobre vyzeralo, je častokrát ťažšie, ako mať voľnú ruku a žiadne priestorové mantinely vo väčších projektoch. V takýchto prípadoch je esenciálne najskôr nájsť najefektívnejšie dispozičné riešenie, aby sme priestor využili na maximum,” opisuje postup.
Jedným z významných solitérov, budujúcich atmosféru bývania, je aj umenie. Michal Fekete spolu s tímom Dobrého interiéru kladú dôraz na začlenenie umeleckých predmetov do interiéru, keďže sú tieto oblasti úzko prepojené. „Ku každému návrhu pristupujeme vždy individuálne, aj vzhľadom na jeho lokalitu či históriu, ktorej odkaz zväčša premietneme aj do interiéru. Iný koncept návrhu použijeme pri rekonštrukcii bytu v Starom Meste a iný pri modernej vile pod Slavínom,” dodáva.
Dobrý interiér tak pracuje aj so širším kontextom umenia. „Snažíme sa ho do našich interiérov implementovať v podobe dizajnových akcentov, ako sú napríklad svietidlá či obrazy od rôznych umelcov. V neposlednom rade, radi a často používame lokálnych výrobcov solitérov,” špecifikuje Michal.
Budúcnosť interiérového dizajnu na Slovensku vníma Fekete pozitívne. Slovenská scéna podľa neho dokáže reflektovať aktuálne témy a vzory zo zahraničia v interiéroch aj architektúre viac než adekvátne. „Dovolím si tvrdiť, že v interiérovom dizajne vidím svetlú budúcnosť a perspektívu. Inšpirácia zo zahraničia je pomerne silná a vždy sa k nám dostane prostredníctvom internetu či iných médií,” tvrdí.
„V dnešnej dobe viac a viac ľudí začína vnímať hodnotu a prínos interiérového architekta do kvalitného bývania, čo nás naozaj veľmi teší. Vzdelanie a naše skúseností z tohto prostredia premietnuté do dobrého návrhu klient počas užívania nehnuteľnosti v budúcnosti naozaj ocení," zdôrazňuje dôležitosť profesionality pri plánovaní budúceho bývania.
Ako každý ateliér, aj Dobrý interiér má špecifické postupy alebo techniky, ktoré používa, aby interiéry prispôsobil konkrétnym potrebám a osobnosti klienta, a zároveň zachoval svoju vizuálnu identitu. „Sme presvedčení, že interiér má predovšetkým slúžiť jeho obyvateľovi a spríjemňovať mu bývanie. Pred začatím návrhu si vždy klientov vypočujeme, aby sme mali predstavu o tom, kto bude v danom interiéri bývať a až na základe spoločného stretnutia začneme navrhovať. Klientove požiadavky sa vždy snažíme skĺbiť s naším odborným pohľadom, prípade klienta usmerníme na základe našich skúseností a odbornosti,” zdôrazňuje osobitý prístup k svojim klientom.
V tomto zmysle Michal Fekete považuje každý väčší projekt za najväčšiu výzvu. „Sme presvedčení, že tento prístup je správny (alebo je na našich návrhoch aj vidieť). Táto naša filozofia nás inšpiruje k tomu, aby bol každý interiér jedinečný a kvalitný,” uzatvára.
Štúdio Dobrý interiér sa vyniká dôrazom na spojenie estetiky s funkčnosťou, čo umožňuje vytvoriť priestory, ktoré sú nielen vizuálne atraktívne, ale aj praktické. Architekti a dizajnéri tak kladú dôraz na nadčasovosť, trvácnosť materiálov a dizajnovú pútavosť. Aj vďaka tomu sa môžu pochváliť množstvom realizácií a klientov, siahajúcich práve po ich službách.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac