Nový Majerhof sa pred niekoľkými rokmi javil ako najsľubnejší development vo Vrakuni. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) bol zahájený v roku 2021. Nedopadol však podľa očakávaní. Nedávno sme informovali o tom, že zámer bol vzatý späť. Developer Malý Dunaj Development teraz odhaľuje upravený zámer.
V okolí železničných staníc sa nezriedka nachádzajú staršie objekty, ktoré sú dnes očividne prázdne a nevyužívané. Správca objektov bojuje s ich udržiavaním, pričom by mohlo ísť o atraktívne priestory pre prácu či trávenie času. Príklady sa nachádzajú na celom svete.
Najväčšie detské ihrisko v Bratislave treba hľadať v Ružinove, v susedstve vodnej plochy Štrkovec. Už desaťročia si udržuje popularitu, čo je dané nielen prítomnosťou preliezok a hier pre deti, ale aj športovísk a gastronomických zariadení. Po rokoch sa však začína prejavovať zastaranosť, čo je podnetom pre komplexnú rekonštrukciu.
Bratislava sa niekedy označuje ako chudobné mesto bohatých ľudí. Z vonkajšieho pohľadu sa zdá, že sa slovenskej metropole darí rýchlo rozvíjať prostredie a zvyšovať kvalitu života. Pohľad do každoročného rozpočtu však ukazuje, že realita je smutnejšia – a navyše sa to ani nezlepšuje, skôr naopak. Dokazuje to aj aktuálne zverejnený návrh mestského rozpočtu na rok 2024.
Konkurencia medzi bratislavskými nákupnými centrami sa prejavuje vo viacerých podobách. Okrem expanzií či nových značiek sa investori snažia zaujať aj dizajnom a architektúrou. Rozhodne to platí v prípade centra Aupark. Rozširujúci sa komplex odhalil vonkajšiu podobu extenzie, ktorou chce potvrdiť svoje zelené ambície.
Banská Bystrica je príťažlivé mesto, niektoré významné verejné priestory sú však výrazne zanedbané. Príkladom je Námestie slobodby, ktoré leží v blízkosti slávneho pamätníka a múzea Slovenského národného povstania (SNP). V najbližších rokoch by sa to ale mohlo zmeniť, pričom môže ísť o mimoriadne atraktívnu a kvalitnú premenu.
Neogotický kaštieľ v Rusovciach spolu s priľahlým čeľadníkom a parkom patrí k najkrajším bratislavským pamiatkam. Zároveň však ide aj o jednu z tých najviac zanedbaných. Z pýchy mesta sa stal obraz necitlivosti a zlého vzťahu k historickému dedičstvu, nakoľko sa už aj tak nekonečné čakanie na rekonštrukciu opäť naťahuje.
Bratislava sa blíži k výstavbe nového projektu nákupného areálu. Spoločnosť GLP, spojená predovšetkým s výstavbou priemyselných a logistických zón, plánuje rozostavať veľký projekt v areáli uvažovaného developmentu Pharos. Podľa investora vznikne súbor objektov s vysokou úrovňou udržateľnosti, ktorý kvalitatívne predstihne obdobné komerčné lokality.
Klimatická kríza je vnímaná ako jedna z najzávažnejších výziev súčasnosti aj budúcnosti. Prezidentská zelená pečať je iniciatíva, ktorá chce motivovať úrady, organizácie, inštitúcie či súkromný sektor, aby prevzali štandardy zelenej inštitúcie. Samotná Kancelária prezidenta Slovenskej republiky pritom ide príkladom.
Niektoré budovy sa v minulosti postavili v provizórnom stave s očakávaním, že neskôr, po získaní dostatku prostriedkov, sa plne dobudujú. Toto čakanie však niekedy trvá desaťročia. K takýmto budovám patrí Saleziánsky kostol sv. Dona Bosca v Trnávke, ktorý mal byť pôvodne omnoho mohutnejšou stavbou. K jej dokončeniu však dôjde až v najbližších rokoch.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac