Bratislava sa blíži k výstavbe nového projektu nákupného areálu. Spoločnosť GLP, spojená predovšetkým s výstavbou priemyselných a logistických zón, plánuje rozostavať veľký projekt v areáli uvažovaného developmentu Pharos. Podľa investora vznikne súbor objektov s vysokou úrovňou udržateľnosti, ktorý kvalitatívne predstihne obdobné komerčné lokality.
Obchodná zóna GLP má vzniknúť v v rámci komplexu Pharos, teda v priestore medzi diaľnicou D1 a areálom bratislavského letiska naproti nákupnému centru Avion a IKEA. Nad prestavbou územia na komerčnú lokalitu sa uvažovalo dlhodobo. Ambiciózne plány počítali s kombináciou retailových big-boxov, kancelárskych budov, športovej haly, zábavného centra či hotelov. Vízia sa však nenaplnila.
Po vybudovaní niekoľkých big-boxov sa pôvodní investori z projektu stiahli. Pozemky prebral GLP, medzinárodný developer logistických a skladových priestorov. Pôvodná koncepcia Pharosu sa s príchodom nového hráča transformovala - pribudnúť majú logistické haly a retail s celkovou výmerou 130-tisíc metrov štvorcových. Táto zmena vychádza aj z upravených požiadaviek a dopytu na trhu.
Projekt je dnes v pokročilom štádiu povoľovania. Okrem kladného stanoviska EIA a záväzného stanoviska Hlavného mesta nedávno GLP obdržalo aj rozhodnutie o umiestnení stavby. So zámerom tak vstúpilo do stavebného konania, ktoré by mohlo trvať niekoľko mesiacov.
Developer tak otvorene tvrdí, že sa v roku 2024 začne výstavba. Obchodná zóna GLP Bratislava bude pozostávať z piatich jednopodlažných, nízkoenergetických a podľa investora ekologických budov, ktoré budú využívať obnoviteľné zdroje energie. „Chceme ukázať, že obchodné a priemyselné zóny môžu dobre slúžiť svojim užívateľom a zároveň byť šetrné k životnému prostrediu s minimálnym negatívnym vplyvom na okolie,“ definuje víziu Jan Palek, riaditeľ spoločnosti GLP pre Slovensko a Českú republiku.
Pozornosť bola venovaná architektúre, ktorá bola zverená v tomto smere skúsenej kancelárii A3 Architekti. „Navrhli sme preto areál tak, aby harmonicky zapadol do okolitého prostredia a spĺňal požadované regulačné normy. S výstavbou podobných komerčných zón s využitím moderných technológií a inovácií máme značné skúsenosti. Tento model výstavby s úspechom uplatňujeme v celom stredoeurópskom regióne,“ hovorí Palek.
Z navrhovanej pätice hál bude trojica slúžiť logistike a dve retailu. „Časť komplexu je určená na predajné showroomy a už prebiehajú rokovania s viacerými záujemcami. Ďalšie budovy v komplexe môžu slúžiť na technologický vývoj a výskum alebo na robotickú logistiku,“ naznačuje J. Palek.
Objekty majú byť včlenené do bezbariérového, parkovo upraveného prostredia so zeleňou. Okrem toho majú disponovať viacerými inovatívnymi prvkami. „Elektrickú energiu budú vyrábať strešné fotovoltické panely, teplo zabezpečia tepelné čerpadlá, dažďová voda bude slúžiť ako úžitková voda. V budove bude inteligentný systém merania a zberu údajov na monitorovanie spotreby tepla a prevádzky zariadení. Cieľom je výrazne znížiť prevádzkové náklady a zároveň uľahčiť údržbu,“ uzatvára Jan Palek.
Plánom GLP je vytvoriť prepojenie medzi podnikaním a verejnými službami. Ak sa podarí výstavbu naozaj rozbehnúť v priebehu budúceho roka, zóna by mohla byť daná do prevádzky v priebehu roka 2025.
Napriek slovám o „prelomovom“ projekte ide o klasický komplex nízkych skladov a retailových boxov, ktorý zásadne nevybočuje zo súčasného rámca spôsobu budovania retailových, priemyselných a skladových zón. Firmy a investori volia daný model, pretože je najjednoduchší a najlacnejší. Architektonické stvárnenie radikálnymi zmenami neprechádza.
Pozitívom aspoň je, že si developeri v dobre drahých energií uvedomujú, že vybudovať plošne obrovské objekty s nevyužitými strechami je zbytočným mrhaním. Preto sa už v nových zámeroch objavujú na strechách fotovoltické panely a zachytáva sa aj zrážková voda, ktorá sa dá ďalej využiť. Naostatok, klienti sú čoraz citlivejší na ekologické riešenia, čo stavebníkov núti zavádzať zmeny, a to dokonca aj pri takomto type výstavby.
Pôvodný bratislavský projekt Pharos, pomenovaný po ostrovčeku v Alexandrii, kde stál jeden zo starovekých divov sveta, mal byť atraktívnou časťou Bratislavy. Skutočnosť bude omnoho menej ambiciózna.
Obchodná zóna GLP bude súčasťou postupnej urbanizácie okolia letiska, ktoré bude čiastočne obstavané halami a retailovými objektami. V iných lokalitách sa zas objavujú kancelárske a rezidenčné projekty. Nebude dlho trvať a bratislavské letisko bude s mestom spojené úplne celistvou zástavbou. Z pohľadu jeho rozvoja nejde o najšťastnejšie riešenie.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre