Author photoSimona Schreinerová 31.10.2023 11:25

Zásadný zlom pre sľubný projekt. Nový Majerhof sa zasekol, jeho budúcnosť je neistá

Pred niekoľkými rokmi bol odhalený asi najsľubnejší development vo Vrakuni, Nový Majerhof. Do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) vstúpil v roku 2021. O rok neskôr Okresný úrad Bratislava prerušil konanie kvôli vyjadreniu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) k zámeru. Dnes je zrejmé, že pôvodné konanie už ani neobnoví.

Zdroj: Malý Dunaj Development

Zdroj: Malý Dunaj Development

Záujmové územie sa nachádza na východnom okraji Vrakune, v priestore medzi Amarelkovou a Ihličnatou ulicou. Spoločnosť Malý Dunaj Development už pred časom získala plochu, na ktorej sa predtým nachádzala betonáreň. Ide tak prakticky o brownfield, ktorý zo severu hraničí s nábrežím Malého Dunaja, na juhu s existujúcimi rodinnými domami a na západe s voľnými pozemkami, kde sa uvažovalo s rozšírením sídliska zo začiatku tohto storočia.

Nový development mal priniesť úplne inú kvalitu prostredia. Za projektom stojí Martin Kúšik, bývalý partner vo finančnej skupine Penta a jeden z najbohatších Slovákov, ktorý má osobné väzby na toto územie a je aktívny v rámci Vrakune. V minulosti finančne podporil revitalizáciu nábrežia Malého Dunaja a vytvorenie "Vrakunskej promenády".

V tomto prípade sa rozhodol vytvoriť projekt, ktorý by išiel nad rámec toho, čo už v tejto mestskej časti existuje. Cieľom bolo vytvoriť atraktívny aktívny verejný priestor a priblížiť obyvateľov k vodnému toku. Ešte v roku 2018 prebehla architektonická súťaž, v ktorej sa stretli viaceré významné slovenské a české architektonické kancelárie. V konkurencii uspel oceňovaný ateliér Pantograph. 

Galéria

  • Nová promenáda. Zdroj: Malý Dunaj Development
  • Centrálne námestie. Zdroj: Malý Dunaj Development
  • Vnútroblokový park. Zdroj: Malý Dunaj Development
  • Materská škola. Zdroj: Malý Dunaj Development
  • Situácia. Zdroj: Malý Dunaj Development

Investora zaujal koncept, kladúci dôraz na prepojenie s vodným prvkom, ľudskú mierku a význam komunitného života. Pantograph zároveň využil svoju expertízu v oblasti parametrickej architektúry, vytvoril tak štruktúru, ktorá optimálne kombinuje preslnenie, natočenie k svetovým stranám, výhľady alebo prístup k zeleni.

Zámer prešiel viac ako dvojročným vývojom, ktorý významne ovplyvnil jeho podobu. Predovšetkým boli dôležité konzultácie s vodohospodármi, ktoré vylúčili možnosť vykonávania radikálneho zásahu do koryta Malého Dunaja. To následne viedlo k upraveniu pôvodných plánov ohľadom vzhľadu nábrežia a budov umiestnených v tejto oblasti.

Vo výsledku mal vzniknúť polyfunkčný komplex s dominanciou rezidenčného bývania v kombinácii s občianskou vybavenosťou s potrebným počtom parkovacích stojísk. Podľa dokumentácie, predloženej na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, bol súčasťou návrhu aj objekt slúžiaci pre rekreačno-športové účely. Primárnou funkciou sa mala stať posilňovňa a združená miestnosť na športové a spoločenské aktivity (záujmové krúžky pre účely verejnosti).

Koncept polyfunkčného komplexu pozostával z jedenástich samostatných bytových domov, domu s opatrovateľskou službou, štyroch objektov umiestnených rovnomerne po pozemku a občianskej vybavenosti, tvorenej materskou školou, reštauráciou, športovým centrom, kaviarňou a objektom občianskej vybavenosti.

Zámer bol predložený v dvoch variantoch. Vo variante 1 mali štyri zo šiestich pôdorysne väčších bytových domov šesť podlaží a dva sedem podlaží. Dom s opatrovateľskou službou mal mať päť podlaží.  Tým sa znížila hmota troch objektov voči variantu č. 2 o jedno typické podlažie.

Celkovo bolo naplánovaných 277 bytov vo variante 1, resp. 297 vo variante 2. Najmenšie boli 1,5–izbové a najväčšie štvorizbové. V rámci zariadenia opatrovateľskej služby malo žiť zhruba 40 seniorov. Medzi domami by vznikol semiprivátny zelený priestor, do ktorého by boli orientované prízemné byty. Materská škola bola podľa dokumentácie určená pre približne 60 detí.

 

Projekt mal priniesť vznik promenády, verejných priestorov aj vybavenosti. Zdroj: Malý Dunaj Development

 

Komplikácie ambiciózneho zámeru sa začali objavovať po tom, ako boli k nemu doručené stanoviská. Magistrát považoval umiestňovanie novej výstavby pre bývanie v bezprostrednej blízkosti čistiarne odpadových vôd (ČOV), resp. na hranici jej pásma hygienickej ochrany (PHO), za nevhodné riešenie. Navrhovanú činnosť požadoval ďalej posudzovať, teda predložiť tzv. veľkú EIA.

Pre projekt bolo zrejme osudným práve pásmo PHO, teda blízkosť čistiarne odpadových vôd. Vo svojom vyjadrení k zámeru BVS uviedla, že prvé rozhodnutie o PHO z roku 1988 v rozsahu 750 až 1.000 metrov od ČOV bolo v priebehu rokov zmenšované až na 100 metrov.

S úpravami pritom BVS nemala súhlasiť, nakoľko technologickými procesmi pri čistení odpadových vôd prichádza k znečisteniu ovzdušia aj k zhoršeniu kvality bývania. Podľa BVS tieto obavy potvrdili aj obyvatelia, ktorí dnes bývajú v pôvodnom PHO. Celkom očakávane tak požadovala, rovnako ako Magistrát, ďalšie posudzovanie.

Svoje stanovisko neskôr doplnila o vyjadrenie, že Nový Majerhof by teoreticky mohol byť realizovateľný na základe rozhodnutia mestskej časti Vrakuňa, ktorým bolo upravené PHO ústrednej ČOV. BVS však v stanovisku upozorňuje, že rozhodnutie bude predmetom právnych krokov zo strany BVS. Podľa inštitúcie totiž samospráva nepostupovala v súlade s platnou legislatívou. Cieľom týchto krokov má byť zrušenie rozhodnutia mestskej časti.

Daná situácia má celkom logicky zásadný vplyv aj na plánovanú obytnú výstavbu. BVS navyše zdôrazňuje, že neplánuje v blízkej budúcnosti realizovať opatrenia, ktoré by eliminovali zápach z ČOV. Zo strany spoločnosti BVS bol zároveň podaný podnet na uskutočnenie dozoru prokuratúry. Týkať sa mal spomínaného rozhodnutia a jemu predchádzajúceho územného konania, na základe ktorého podala okresná prokurátorka protest voči rozhodnutiu.

Prokurátorka požaduje rozhodnutie MČ Vrakuňa o pásmach hygienickej ochrany zrušiť. Protest okresnej prokurátorky môže mať zásadný vplyv na budúce určenie pásiem. Ak dôjde k zrušeniu rozhodnutia, polyfunkčný komplex Nový Majerhof sa nebude dať realizovať, keďže by sa nachádzal v PHO ČOV Vrakuňa. V apríli 2022 preto Okresný úrad Bratislava konanie, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie, prerušil.

Aktuálne sa konanie na žiadosť investora zastavilo a zámer vzal späť. Aký bude ďalší osud developmentu, zatiaľ nie je známe. Podľa informácií YIM.BA prechádza projekt výrazným redizajnom, pričom z neho mali vystúpiť aj pôvodní architekti. Aká bude situácia s PHO, je však nateraz otázne. Späťvzatie zámeru môže naznačovať, že prejde aj väčšími zmenami a môže sa opätovne pokúsiť prejsť procesom EIA.

V každom prípade, vidina projektu, ktorý je na vrakunské pomery výnimočný a pomerne kvalitný aj v celomestskom kontexte, sa vzďaľuje. S akou podobou príde, je otázne. Niet však pochýb o tom, že pôvodne navrhovaný súbor by bol výrazným obohatením lokality, pričom by do prostredia vniesol sebavedomú architektúru. Nanešťastie, ako to mnohokrát býva, ostane len na papieri. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube