Author photoAdrian Gubčo 30.11.2023 16:08

Dopravné projekty, verejné priestory a vyššie dane. Bratislava predstavuje návrh rozpočtu na budúci rok

Bratislava sa niekedy označuje ako chudobné mesto bohatých ľudí. Z vonkajšieho pohľadu sa zdá, že sa slovenskej metropole darí rýchlo rozvíjať prostredie a zvyšovať kvalitu života. Pohľad do každoročného rozpočtu však ukazuje, že realita je smutnejšia – a navyše sa to ani nezlepšuje, skôr naopak. Dokazuje to aj aktuálne zverejnený návrh mestského rozpočtu na rok 2024.

Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Mesto Bratislava plánuje v roku 2024 hospodáriť s rozpočtom viac ako 601,79 milióna eur. Avizuje tiež zvyšovanie niektorých daní a poplatkov. Vyplýva to z návrhu mestského rozpočtu, ktorý zverejnil bratislavský magistrát na svojom webe. Verejnosť ho môže aktuálne pripomienkovať. Rozhodovať bude o ňom mestské zastupiteľstvo 14. decembra.

„Rozpočet má snahu pokračovať v začatých projektoch a napredovať v prioritách mesta napriek zhoršujúcej sa prognóze vývoja verejných financií,“ skonštatovalo mesto v návrhu s tým, že prioritami zostávajú projekty v oblasti dopravy a verejnej infraštruktúry, verejných priestorov, životného prostredia a údržby. Pozornosť je tiež venovaná oblasti sociálnej spravodlivosti, kultúry i športovej infraštruktúry.

V oblasti dopravy počíta s dokončením výstavby druhej etapy električkovej trate v Petržalke, modernizáciou viacerých trolejbusových trás či ďalšou obnovou vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava. Očakáva zvýšený príjem z parkovacej politiky, zapájanie nových zón i optimalizáciu už spustených. Opätovne avizuje výstavbu parkovísk, cyklistických trás i rekonštrukciu ciest.

V oblasti životného prostredia a verejných priestorov chce pokračovať v štandardnej údržbe zelene, ako aj jej pasporte, arboristických orezov v Sade Janka Kráľa či drobnej revitalizácii verejných priestorov a stromoradí. V pláne má tiež skvalitnenie zimnej a letnej údržby ciest a chodníkov vo vlastnej réžii a v spolupráci s bratislavskými mestskými časťami.

V oblasti sociálnej spravodlivosti a dostupného bývania chce pokračovať v príprave projektových dokumentácií na ďalšie nájomné bytové domy. V sociálnej oblasti sľubuje pokračovať v pomoci ľuďom bez domova a vylúčeným komunitám.

Magistrát zároveň pripomína, že posledné roky čelilo mesto rôznym negatívnym vplyvom na príjmovej strane rozpočtu (pandémia, vojna, inflácia), pričom rok 2024 nebude v tomto iný. Stav verejných financií na Slovensku nie je podľa neho v najlepšej kondícii a je otázne, aké kroky vykoná vláda. Príjmov mesta sa dotkne tiež šetrenie. Napriek tomu je cieľom mesta pokračovať v plánovaných rozvojových projektoch, časť z nich má byť financovaná úvermi.

Mesto avizuje, že musí pristúpiť k navýšeniu niektorých daní a poplatkov. „Pri dani z nehnuteľností je plánovaný nárast v priemere o 35 percent pre domy a byty a pri poplatkoch za odpad je plánovaný nárast o 30 percent. Je to nevyhnutný krok, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb,“ spresnilo.

V budúcom roku počíta hlavné mesto s dlhovým zaťažením na úrovni 48,58 percenta, pričom túto hranicu neplánuje prekročiť. Čerpanie nových úverových zdrojov je rozpočtované vo výške 55 miliónov eur. Mesto zároveň deklaruje vyvinúť maximálne úsilie na to, aby aj v ďalších dvoch rokoch udržalo svoju zadlženosť pod hranicou 50 percent.

V súvislosti s komerčnými úvermi mesto spomína, že v roku 2024 dôjde k splatnosti úveru poskytnutého jednou z bánk vo výške 70 miliónov eur. Vzhľadom na finančné možnosti mesta bude tento úver refinancovaný prostredníctvom iného úveru.

 

V priebehu budúceho roka pravdepodobne veľa cyklotrás nevznikne, nanajvýš vo forme zmeny dopravného značenia. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Finančná situácia mesta nie je priaznivá. Posledná verzia rozpočtu z roku 2023 pracovala so 640 miliónmi eur, takže namiesto rastu (aj v dôsledku zvýšenej inflácie) sa objem peňazí znižuje. Treba zároveň pripomenúť, že nebyť eurofondov, naviazaných na niektoré investičné projekty, vyzeral by objem peňazí, s ktorými Bratislava pracuje, ešte trúchlivejšie.

Výsledkom je neschopnosť mesta realizovať väčší počet dôležitých projektov. Vďaka externému financovaniu sa síce buduje trať v Petržalke, modernizuje Vajnorská radiála alebo opravuje vozovňa v Krasňanoch, v oblastiach, ktoré Európska únia nepodporuje, sa však hromadí investičný dlh. Ten sa skôr či neskôr prejaví v kvalite života súčasných aj budúcich generácií obyvateľov a obyvateliek Bratislavy.

Príkladov nie je málo. Kvôli nedostatku prostriedkov sa očividne ani v priebehu budúceho roka nezačne rekonštrukcia Námestia SNP. Pravdepodobne sa nespustí výstavba žiadneho nového nájomného bytového domu a očakávať nemožno ani vznik nových cestných prepojení, ktoré mesto dlhodobo potrebuje – napríklad Severnej tangenty alebo predĺženia Tomášikovej či Bojnickej. V mnohých prípadoch bude mesto závislé na spolupráci s developermi.

Je naivné predpokladať, že sa mesto dostane zo zlej finančnej situácie len úspornými opatreniami v podobe redukcie personálu. Jediným reálnym riešením je zmena financovania Bratislavy, ktorá by priniesla dramaticky vyšší rozpočet – aspoň dvojnásobný, nerátajúc eurofondy. To by boli peniaze, ktoré by umožňovali znižovať investičný aj finančný dlh a vytvárali priestor pre zvyšovanie kvality prostredia aj života.

Kľúčové rozhodnutia sú v rukách vlády. Tá však dosiaľ nedala najavo, že by sa v tomto smere chystala hlavnému mestu pomôcť – práve naopak, podivný návrh poslancov vládnej strany na zmenu Zákona o pozemných komunikáciách naznačuje, že sa kompetencie lokálnych samospráv majú ešte viac znížiť.

Na označení Bratislavy sa tak na budúci rok pravdepodobne veľa nezmení. Mesto sa bude vo viacerých smeroch posúvať. Ani zďaleka však nebude rozvoj v súlade s potenciálom, ktorý slovenská metropola má.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube