Územné plánovanie aj povoľovanie a realizácia výstavby na Slovensku by mala v budúcnosti vyzerať inak ako dnes. Vďaka digitálnemu obrazu štátu – alebo jeho digitálnej dvojičke – by mali mať plánovači a projektanti k dispozícii obrovské množstvo dát, čo prispeje ku kratším procesom a jednoduchšej príprave. Za tvorbou digitálnej dvojičky stojí Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE).
Zachovaná kachľová pec, interiérové dvere, dubové parkety či minimum stavebných zásahov do pôvodnej dispozície. To všetko prispelo k zachovaniu jedinečného charakteru bytu, ktorý spája historickú architektúru so súčasnou.
Ulica Mlynské nivy východne od Košickej má zatiaľ ďaleko od atraktívnej mestskej triedy. Už o niekoľko rokov ale bude všetko inak. V jej susedstve rastie jeden projekt za druhým, ktoré jej dodávajú veľkomestský ráz. Paletu atraktívnych realizácií má najnovšie doplniť vežiak Millhaus, prvý rezidenčný projekt spoločnosti Immocap.
Hoci sa v posledných rokoch developerský trh sprofesionalizoval, ešte stále sa občas objavia netypickí investori. Príkladom je pripravovaný zámer v Novom Meste, ktorý prichádza s rozšírením ponuky bývania a občianskej vybavenosti. V areáli na križovatke ulíc Klatovská a Rožňavská sa pripravuje výstavba polyfunkčného objektu a showroomu, naviazaného na neďaleký autobazár.
Opustené priemyselné areály alebo objekty sú súčasťou nejedného slovenského mesta. To, ako ich možno znovu zapojiť do života, ukazuje nedávno ukončená krajinársko-architektonická súťaž z Trnavy. Predložené návrhy vyzdvihujú jedinečnú architektúru bývalého depa a dávajú mu atraktívnu súčasnú náplň, oslovujúcu predovšetkým mladú generáciu obyvateľov a obyvateliek mesta.
Bratislava dostala v priebehu dnešného dňa ďalší zrevitalizovaný verejný priestor. Sprístupnená bola uzavretá časť parku na Račianskom mýte, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou, zameranou na skvalitnenie vodozádržných opatrení. Súčasťou projektu však bolo aj celkové skvalitnenie verejného priestoru, ktorý pravidelne navštevuje množstvo ľudí z okolia.
V Bratislave vzniká viacero rezidenčných projektov vyššieho štandardu. Investori sa tak pokúšajú vymedziť voči konkurencii. Už dávno pritom nezáleží len na lokalite – rovnako dôležitá je architektúra, technologické vybavenie či ekológia projektu, čo má umožniť obyvateľom žiť na vysokej úrovni bez negatívneho dosahu na životné prostredie. Vynikať má v tomto smere obytný súbor Viladomy Jurská.
Rekonštrukcie a modernizácie slovenských nemocníc by mali byť vnímané skôr pozitívne. Ich stav je štandardne žalostný a pacienti aj zamestnanci sú nútení pohybovať sa v zastaraných zariadeniach, ktoré nemajú nič spoločné s vyspleou európskou krajinou, za akú sa Slovensko vydáva. Zámer modernizácie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) však skomplikovali pripomienky verejnosti.
Koniec leta priniesol v Bratislave jeden z najzásadnejších krokov v rozvoji cyklistickej infraštruktúry za posledné roky. Na Rázusovom a Vajanského nábreží boli zrušené vonkajšie pruhy v rámci miestnej širokej, štvorprúdovej komunikácie, a nahradené boli veľkorysými cyklopruhmi. Časť verejnosti tento krok privítala ako prvý zásadný príklad boja proti automobilizmu, časť motoristov sa naopak búri.
Keď sa diskutuje o riešeniach pre lepšiu verejnú dopravu, spravidla sa hovorí o veľkých, náročných projektoch, ktorých príprava výstavba trvá roky a stoje obrovské peniaze. V skutočnosti je však potrebné prinášať kvalitu aj v detailoch - hoci už len pri dizajne zastávok, ich prepájaní s inými dopravnými módmi alebo nadväznosťou jednotlivých spojov. Po príklady rozumného prístupu netreba chodiť ďaleko.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac