Rok 2023 bol pre slovenskú metropolu v mnohých ohľadoch prelomový. Dokončených bolo viacero významných developmentov, ktoré pozdvihli kvalitu života a zmenili obraz mesta. Stavebný rozvoj bude pokračovať aj v priebehu tohto roka. Vybrali sme preto 10 projektov, ktoré sa dobudujú v tomto roku a podľa nás v najväčšej miere prispejú k ďalšiemu zvýšeniu úrovne Bratislavy.
Južná časť Dúbravky je vďaka kombinácii zelene a električkovej trate atraktívnym miestom pre rozvoj bývania. Ráta s tým aj spoločnosť Devecorp, ktorá rozvíja projekt Zelené Záluhy. Už pred časom bola dobudovaná bytovka, ktorá dnes čaká na príchod obyvateľov. Tým sa však rozvoj lokality nekončí, nakoľko bola v roku 2022 predstavená druhá etapa.
Od roku 2009 sa na Kollárovom námestí rieši otázka výstavba podzemnej garáže. Investor v spolupráci s Hlavným mestom očakával, že vďaka podpore Magistrátu nebude mať s povoľovaním problémy. Napokon však trvalo takmer poldruha dekády, kým sa mu konečne otvorila možnosť pre realizáciu zámeru, ktorý má okrem parkovania priniesť aj revitalizáciu verejného priestoru.
Stratégia rozvoja verejného prístavu Bratislava (fáza II) je strategický dokument, ktorý prechádza od roku 2018 posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA). Jeho hlavným cieľom je stanovenie rozvojového rámca pre verejný prístav Bratislava. Rozhodnutie Okresného úradu je už známe.
Vznik novej cyklotrasy na Rázusovom a Vajanského nábreží je už mesiace jednou z kľúčových bratislavských tém. Pretvorenie vonkajších cestných pruhov na široké pruhy pre cyklistov dráždi časť verejnosti, ktorá to považuje za neúmerný ústupok cyklistom. Nanešťastie, diskusia sa začína vzďaľovať podstate a stáva sa skôr politickým bojiskom.
Pri architektúre, orientovanej na detského návštevníka či zákazníka, skončia investori nezriedka pri infantilných riešeniach, ktoré nemajú nič spoločné s kvalitou a snahou o estetickú úroveň či výchovu. Žiarivou výnimkou je v tomto ohľade predajňa detského oblečenia, ktorej majiteľka si na pomoc s návrhom interiéru prizvala architektov. Výsledkom je harmonicky pôsobiaci priestor, dokazujúci, ako môžu malé predajne disponovať originálnym dizajnom.
Nový stavebný zákon (alebo Zákon o výstavbe a Zákon o územnom plánovaní), ktorý mal vstúpiť do platnosti 1. apríla 2024, má svojich prívržencov aj kritikov. S nástupom novej vlády sa začali ozývať hlasy, ktoré hovorili o odložení účinnosti dlho očakávanej a pripravovanej legislatívy. Podľa posledných informácií sa platnosť časti novej legislatívy bude skutočne odsúvať.
Podľa analýzy spoločnosti CBRE boli investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku počas uplynulého roka ovplyvnené viacerými faktormi. Napriek výraznému medziročnému poklesu investícií sa preinvestovali stovky miliónov eur. Najväčší podiel na nich mali slovenskí a českí investori.
Ako prieluky sa označujú nezastavané parcely v radovej zástavbe, ktoré vznikli spravila po zbúraní pôvodných domov, príp. sa ich nepodarilo nikdy vyplniť. Využitie týchto priestorov je dnes pre mestá veľkou výzvou, keďže ide o ideálne miesto pre výstavbu a zároveň obohatenie mestských lokalít. Kvalitne zastavané prieluky môžu pozdvihnúť celé okolie.
Zaha Hadid Architects patrí k najvýznamnejším a najvplyvnejším architektonickým kanceláriám sveta. Štúdio, za ktorého vznikom stála fenomenálna architektka Zaha Hadid, sa podieľalo na mnohých ikonických projektoch, pričom realizáciu má aj v Bratislave. Presadiť sa v ňom podarilo aj Slovenke Lenke Petrákovej, ktorá je súčasťou obrovského tímu expertov z celého sveta.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac