Nízka dostupnosť bývania je obrovský problém rozvíjajúcich sa veľkomiest, Bratislavu nevynímajúc. Z európskych hlavných miest je druhá najhoršia. Hlavné mesto si to konečne uvedomilo a začalo vyvíjať stratégie, ako zlepšiť situáciu najmä pre nízkopríjmové a ohrozené skupiny obyvateľstva. Jedným z nástrojov je Mestská nájomná agentúra, ktorá má už jeden rok.
Nové centrum Bratislavy sa postupne stáva jeho novodobým symbolom. Výškové budovy v tejto časti mesta sa líšia architektúrou, tvarmi a do istej miery aj výškami. Napriek tomu mnohé z nich niečo okrem lokality spája – na ich výstavbe sa podieľala spoločnosť PERI, ktorá patrí ku globálnym lídrom v poskytovaní debnení a lešení.
Modernizácia Vajnorskej radiály sa blíži ku koncu. Všetko nasvedčuje tomu, že sa viacmenej podarí splniť subovaný termín a už onedlho bude môcť cestujúca verejnosť využívať kvalitnejšiu trať so spoľahlivejšou prevádzkou. Stále však ide len o provizórne riešenie takmer havarijného stavu dopravnej stavby. Podarilo sa zažehnať hrozbu výluky, skutočne špičkový projekt to ale nie je.
Slovenská metropola ešte pred niekoľkými rokmi nemala žiadne kvalitnejšie skateparky. Priaznivci tohto športu tak boli odkázaní na niektoré verejné priestory, ktoré na tento účel neboli určené. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná. Už o pár dní navyše mesto získa skatepark medzinárodnej úrovne, ktorý by mal vytvárať priestor pre rozvoj športových talentov.
Mariánsky dvor alebo Marienhof je výnimočný funkcionalistický obytný dom na Mariánskej ulici od Josefa Nowotného. Dnes je po obnove, ktorá opäť vyzdvihla jeho kvality aj príťažlivosť. Reagujú na to aj majitelia bytov - jeden z nich sa rozhodli navrhnúť v modernistickom štýle. Ten sa prejavil pri výbere materiálov, mobiliáru aj pri priestorových riešeniach. Výsledkom je bývanie s jedinečnou atmosférou.
Prezidentská zelená pečať je prestížne ocenenie, zamerané na zvýšenie udržateľnosti obnov verejných budov na Slovensku z hľadiska technických a estetických, ako aj prevádzkových a sociálnych kritérií. Po Trenčíne a Starej Ľubovni toto významné ocenenie najnovšie získal aj Bratislavský samosprávny kraj. Prezidentka ho udelila rekonštrukcii kaštieľa v Čunove.
Na citeľnú zmenu vnímania verejného priestoru aj celej lokality niekedy netreba veľa. Rovnaký efekt môžu mať aj relatívne malé a nenáročné zásahy, pokiaľ sú dobre premyslené a urobené na určitej kvalitatívnej úrovni. Príkladom je vznik nového priestranstva v račianskej časti Východné, kde bola upravená predtým nevzhľadná asfaltová plocha.
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie trvá nezriedka veľmi dlho. Niektoré projekty sa v tejto fáze zdržia mesiace či dokonca roky. Multifunkčný komplex Lake Station v Novom Meste od Intrade Asset Managment však zvládol tento proces mimoriadne rýchlo. Išlo o zmenu navrhovanej činnosti, v rámci ktorej má na mieste bývalého brownfieldu vzniknúť mohutný a viditeľný projekt.
Nosný systém verejnej dopravy v Bratislave má byť založený na kombinácii električiek a železnice. Aby boli vlaky funkčnejším spôsobom prepravy, potrebné je vybudovať nové zastávky, kde by bol možný pohodlný prestup na iné druhy MHD, ideálne električky. K tomu majú slúžiť TIOPy, resp. terminály integrovanej osobnej prepravy. Prvý sa blíži k dokončeniu vo Vrakuni.
Pri návrhu rodinných domov postavených v prírodnom prostredí sa architekti takmer vždy snažia jedinečnú atmosféru tohto prostredia preniesť aj do interiéru. V projekte Drevodom na Devíne sa to podarilo vďaka príkladnému návrhu okenných otvorov a vhodne zvolenému materiálovému riešeniu. Výsledkom je rodinný dom, v ktorom ide jedinečný interiérový dizajn ruka v ruke s hodnotnou architektúrou.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac