Author photoAdrian Gubčo 22.05.2024 19:30

Jedno zo skrytých mien za bratislavským downtownom. Na budovaní významných projektov sa podieľa svetová firma

Nové centrum Bratislavy sa postupne stáva jeho novodobým symbolom. Výškové budovy v tejto časti mesta sa líšia architektúrou, tvarmi a do istej miery aj výškami. Napriek tomu mnohé z nich niečo okrem lokality spája – na ich výstavbe sa podieľala spoločnosť PERI, ktorá patrí ku globálnym lídrom v poskytovaní debnení a lešení.

Eurovea Tower a konateľ spoločnosti PERI Slovensko Radoslav Kopka. Zdroj: PERI

Eurovea Tower a konateľ spoločnosti PERI Slovensko Radoslav Kopka. Zdroj: PERI

Formujú tvár downtownu

Južná časť bratislavskej štvrte Nivy, nazývaná aj bratislavský downtown, je do veľkej miery unikát. V priebehu posledných rokov tu vyrástlo množstvo výškových budov a ďalšie sa stavajú alebo plánujú. Keď sa urbanizácia lokality dokončí, tvorená bude desiatkami veží, v ktorých budú žiť alebo pracovať tisíce, resp. desaťtisíce ľudí. Taká koncentrácia výškových stavieb nie je v regióne strednej Európy bežná.

Vznik danej podoby nového centra slovenskej metropoly bol umožnený súbehom viacerých faktorov. Prirodzene, za kľúčové možno označiť historické, ekonomické a urbanistické. Bratislava sa po osamostatnení začala prudko rozvíjať, k čomu dopomohol relatívne priaznivý ekonomický vývoj a vysoká kúpyschopnosť. Investori využili prítomnosť nevyužívaných priemyselných areálov v blízkosti centra, kde Územný plán umožňoval vznik veží. Po roku 2013 začali rásť prvé rezidenčné dominanty.

Ibaže len to by nestačilo, aby sa postavili takéto stavby. Investori a stavebníci museli mať k dispozícii aj kvalitnú dodávateľskú sieť, ktorá by vedela pracovať s náročnými stavbami vrátane výškových. Pri práci vo výškach sa totiž menia podmienky a mnohé tradičné postupy nefungujú alebo by boli nebezpečné. Preto bolo potrebné siahnuť po špecialistoch.

Galéria

  • Zdroj: PERI
  • Zdroj: PERI
  • Zdroj: PERI
  • Zdroj: PERI

Jednou z takýchto spoločností je PERI. Pôvodom nemecká rodinná firma sa už od roku 1969 podieľa na realizácii stavebných projektov poskytovaním debnenia a lešenia. Pre výstavbu moderných stavieb sú tak produkty PERI esenciálne. Dnes už globálna značka má navyše v tomto smere expertízu a skúsenosti, vďaka ktorej sa podieľa na mnohých významných, náročných a komplexných projektoch vo svete aj na Slovensku.

Prirodzene sa tak objavila aj na viacerých realizáciách v downtowne. „V novej rozvíjajúcej sa modernej časti bolo PERI súčasťou niekoľkých významných stavieb: Sky Park, Eurovea Tower, Metropolis, Klingerka, Twin City, Autobusová stanica, The Mill,“ vyratúva Radoslav Kopka, konateľ PERI pre Slovensko. „Všetky tieto projekty sa vyznačujú svojou výnimočnosťou, zameraním na rýchlu, efektívnu a bezpečnú výstavbu, a z toho vyplývajúce aj veľké množstvá navrhnutých riešení a dodaného materiálu v správnom čase.“

Špecifické v tomto boli výškové budovy, ktorých výstavbu v Bratislave sťažuje fakt, že metropola je mimoriadne veterná. „Pri výškových budovách je dôležité vytvoriť bezpečné pracovné podmienky pre práce vo výškach a ochrániť priestory pod výstavbou proti pádu predmetov, na čo slúži veterný samošplhavý štít,“ popisuje Kopka. „Šplhavé zostavy veterného štítu sú po celý čas bezpečne spojené s konštrukciou pomocou šplhavej papuče, čo umožňuje bezpečné a rýchle šplhanie aj vo veterných podmienkach.“

Náročná je aj práca s lešením, firma má však v tomto smere overené postupy. „V prípade použitia lešenia hrá významnú úlohu pri postupnom dokončovaní fasády a skorších terénnych úpravách aj postupná demontáž lešenia v spodných častiach postavených priamo na teréne alebo na garážach,“ upozorňuje R. Kopka.

„Aby to bolo umožnené, tak navrhujeme lešenie na niekoľko etáp, pričom dolná časť lešenia môže byť postavená vyššie uvedeným spôsobom a druhá prípadne ďalšie etapy sa stavajú na podpernej konštrukcii z konzol skonštruovaných zo systému VARIOKIT (rôzne prvky oceľových nosníkov, závor a vzpier), ktoré sú kotvené do nosnej konštrukcie budovy,“ konkretizuje.

Vďaka šírke ponúkaných služieb môže PERI povedať, že je významným hráčom v procese budovania nového centra Bratislavy. Podľa konateľa pre Slovensko možno dokonca konštatovať, že boli pri väčšine všetkých projektov v downtowne. Práca na veľkom množstve developmentov si vyžiadala množstvo rozličných prístupov k riešeniu zložitých zadaní.

 

Výstavba projektu Zwirn Offices je pre PERI špeciálna vďaka použitým technológiám. Zdroj: PERI

 

Najväčšie stavenisko v Európe aj prvý mrakodrap

Hoci má spoločnosť bohaté skúsenosti a množstvo referencií, predsa len je každá stavba výzvou – o to viac, pokiaľ je daný projekt v niečom výnimočný, čo platí o mnohých realizáciách v downtowne. Konateľ si medzi nimi ťažko vyberá, ktorá bola najnáročnejšia, keďže špecifická bola každá z nich.

Rozhodne výnimočnou bola výstavba projektu Nivy, ktorý kombinuje podzemnú autobusovú stanicu a nákupné centrum. „S prípravami na tento monumentálny projekt začala spoločnosť PERI v roku 2017 vo fáze, keď ešte nebol známy zhotoviteľ, pretože zabezpečiť pre takúto stavbu hlavne podpernú konštrukciu pre stropy so svetlou výškou viac ako 7 metrov a v potrebnom objeme nie je bežná situácia,“ pripomína Radoslav Kopka.

Príprava bola náročná, keďže išlo o obrovský projekt aj v kontexte celého portfólia firmy. „V tej dobe to bolo jedno z najväčších stavenísk v Európe a pre PERI to bola v rámci skupiny stavba s najvyššou hodnotou nájomného materiálu na svete. Náročnosť technického návrhu nepozostávala len z rozsahu, ale aj z rôznorodosti tvaru nosných konštrukcií, čoho dôkazom bol fakt, že na technickom oddelení v PERI pracovali na návrhoch debnenia a lešenia denne súbežne dvaja technici, jeden zo Slovenska a jeden z Česka, viac ako jeden rok,“ popisuje konateľ. Firma mala priamo na stavbe aj člena svojho Service Teamu, ktorý koordinoval prácu na stavbe.

Firma sa podieľala aj na výstavbe najvyššej budovy na Slovensku. „Aj vďaka systémom a produktom PERI sa mohli zrealizovať niektoré náročné konštrukčné detaily prvého slovenského mrakodrapu Eurovea II s výškou 168 metrov a so 47 podlažiami,“ hovorí skúsený stavebník. Na veži bola použitá široká škála produktov, od rámového stenového debnenia TRIO pre vertikálne monolitické konštrukcie, cez stropné nosníkové debnenie MULTIFLEX alebo podpernej konštrukcie PERI UP Flex, po atypické debnenie VARIO GT 24 na obrovské nosné stĺpy. Firma dodala aj veterný štít pre prácu vo výškach.

Pre firmu je však špeciálnym projekt Zwirn Offices. Development „...ponúkol PERI jedinečnú príležitosť predstaviť vysokoúnosnú podpernú konštrukciu ALPHAKIT, ktorá bola po prvýkrát použitá na Slovenskom stavebnom trhu,“ zdôvodňuje Kopka. „ALPHAKIT je systém, ktorý umožňuje rýchlu montáž bez potreby zdvíhacieho zariadenia – hmotnosť najťažšieho oceľového prvku je len 44 kilogramov pri dĺžke 2,62 metrov!“

Spoločnosť sa tak čiastočne podpísala pod väčšinu z najvýznamnejších projektov v novom centre Bratislavy. Bola to práve šírka jej služieb, ktorá oslovila najvýznamnejších miestnych developerov a umožnila realizovať výnimočné architektonické aj stavebné diela. Podľa PERI však rozličné typy debnení či lešení nie sú jedinými atribútmi, ktoré z neho robia podstatného partnera pre kľúčové zámery.

 

 

Špičkový produkt pre zákazníka

PERI je na slovenskom trhu prítomné už od roku 1996. Za svojim úspechom vidí kombináciu viacerých faktorov. „Stali sme sa lídrom vo svojej oblasti vďaka kombinácii špičkových produktov a vynikajúcich pracovníkov, ako aj nadštandardných služieb poskytovaných naším Servisným tímom a technickým oddelením,“ hodnotí R. Kopka.

Vďaka tomu dokáže firma spolupracovať na rozličných typoch stavieb – nielen polyfunkčných, bytových alebo administratívnych budovách. „Naše zapojenie do celého procesu betonáže a ponuka komponentov prispievajú k väčšiemu komfortu a efektívnosti našich zákazníkov. Sme schopní poskytnúť riešenia vo všetkých segmentoch stavebníctva, vrátane pozemných a dopravných stavieb, priemyslu a fasád,“ konštatuje konateľ.

Firma je tak aj vďaka svojej veľkosti schopná ponúknuť klientom komplexnú službu pri výstavbe monolitických konštrukcií. „Okrem dodania najvhodnejších produktov systémového debnenia sme schopní vyrobiť aj atypické formy debnenia pre neobyčajné tvary betónových konštrukcií. Spolu s debnením dodávame aj široký sortiment komponentov do debnenia od dištančných prvkov pre krytie výstuže cez rôzne dilatačné a tesniace systémy až po staticky projektované výstužné prvky,“ vypočítava výhody PERI.

Okrem toho je schopné dodať flexibilné lešenárske systémy, ktoré možno nasadiť aj na náročné projekty.

V čom sa vymedzuje, je podpora expertov priamo v spoločnosti. „Významná zložka našej komplexnosti je tím projektantov, ktorí dokážu vždy navrhnúť najoptimálnejšie riešenie pre danú konštrukciu. V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj náš servisný tím, ktorý poskytuje školenia a rady priamo na stavbách a pomáha tak k efektívnemu nasadeniu a používaniu našich produktov na stavbách,“ uzatvára Radoslav Kopka.

PERI je lídrom nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Podieľalo sa na globálne známych projektoch ako je Bosco Verticale v Miláne, Warsaw Spire vo Varšave, obnove mestského zámku v Berlíne, novom moste cez Bospor v Turecku, moste z Hongkongu do Macaa a Zhuhai v Číne alebo plavebných komorách na expanzii Panamského prieplavu. Za dôveryhodného partnera ho tak považujú aj popredné architektonické štúdiá, investori či vlády.

Na Slovensku je tak etablovaná skutočne svetová firma. Dnes už môže povedať, že sa spolupodieľala na formovaní novej tváre Bratislavy, hoci tento fakt ostáva do istej miery skrytý. Do budúcna je podľa vlastných slov pripravená na ešte väčšie výzvy. Napokon, Bratislava i Slovensko majú dosiaľ nevyužitý potenciál – potrebujú len kvalitných ľudí a spoločnosti, ktoré ho budú vedieť využiť.

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou PERI.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube