Polyfunkčný komplex Nová Devínska od ITB Development patrí v celomestskom kontexte k stredne veľkým projektom, s ohľadom na mestskú časť však k masívnym. Priniesť má stovky bytov a apartmánov, čo si vyžaduje komplexnejšie posúdenie vplyvov na životné prostredie. To vytvára aj väčší priestor na pripomienky verejnosti.
Drevenice a chatky tvoria neoddeliteľnú súčasť tradičnej slovenskej architektúry a vidieckej krajiny. Ich rekonštrukcie či dokonca výstavba úplne nových objektov tohto typu nemusí nutne narušiť genius loci miesta či samotnej stavby. Dôkazy o tom možno nájsť naprieč celým Slovenskom. Tieto projekty zároveň dokazujú, že kvalitná súčasná architektúra danému prostrediu pristane.
Rezidenčný zámer Smartti od YIT Slovakia, zameraný na dostupnejšie bývanie v prostredí transformačnej časti Petržalky, bol predstavený ešte v roku 2017. V tom čase úspešne prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA). Ďalší dôležitý krok však prišiel až v súčasnosti. Developer v príprave pokročil v čase, keď je dostupnosť bývania horšia ako kedykoľvek predtým a o nové alternatívy je veľký záujem.
ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Kaštieľ v Rusovciach patrí k hodnotným bratislavským pamiatkam, ktoré však dlhodobo chátrajú. Už dlhé roky sa hovorí o rekonštrukcii, ktorú v minulosti brzdili právne spory aj dlho trvajúce obstarávanie zhotoviteľa. Teraz sa ale schyľuje k definitívnemu rozhodnutiu Vlády SR o obnove historického objektu aj jeho bezprostredného okolia.
Bratislava je polmiliónové hlavné mesto, napriek tomu tu chýbajú viaceré významné prvky občianskej vybavenosti. Jedným z nich je aj ucelenejšie zážitkové centrum vedy a techniky alebo planetárium. Oba zámery sa však pripravujú, pričom je predbežne známe aj miesto – umiestnené by mali byť v areáli bratislavskej zoologickej záhrady.
Šancová ulica v centre Bratislavy patrí k najhorším cestám v meste z hľadiska dopravnej záťaže, hluku aj exhalátov. Lokálni obyvatelia a aktivisti sa preto usilujú o realizáciu opatrení, ktoré majú negatívny dopad automobilovej dopravy znížiť. Mesto si však realizáciu viacerých z nich nevie prestaviť.
V lukratívnych okrajových štvrtiach Bratislavy pribúdajú v posledných rokoch viaceré kvalitné rodinné sídla. Investori ustupujú od katalógových riešení a nechávajú si navrhnúť špičkové bývanie na mieru od prestížnych architektov. K popredným pracoviskám patrí kancelária plusminusarchitekti, ktorá pri projekte Rodinný dom M navrhla harmonické spojenie bývania a prírodného prostredia.
Hlavné mesto Slovenska bolo donedávna pomerne zanedbané. Týkalo sa to nielen verejných priestorov, ale aj budov vrátane pamiatok. To sa ale postupne mení, keďže každým rokom pribúdajú v centre zrekonštruované domy. V posledných mesiacoch sa zrealizovalo alebo začalo realizovať niekoľko dlho pripravovaných, ktoré zvyšujú úroveň okolitých štvrtí.
Záujem transformovať zanedbaný objekt v Starom meste je známy už dlhšie. Pôvodnú stavbu by mal nahradiť moderný a atraktívny dom, ktorý obohatí okolie. Projekt z dielne kancelárie Kuklica Smerek Architekti začína s povoľovacím procesom.
Viedeň má mimoriadne ambície v rozvoji udržateľnej dopravy. Rakúske hlavné mesto disponuje rozsiahlym systémom metra, električiek či prímestských vlakov a v poslednom období úspešne skvalitňuje aj cykloinfraštruktúru. V týchto mesiacoch získava podobu projekt trasy na Argentinierstrasse, ktorý preberá vzor z Holandska.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac