Author photoSimona Schreinerová 12.06.2024 14:41

Dostupné bývanie podľa inovatívneho konceptu: Smartti od YIT Slovakia konečne ožíva, premení petržalský brownfield

Rezidenčný zámer Smartti od YIT Slovakia, zameraný na dostupnejšie bývanie v prostredí transformačnej časti Petržalky, bol predstavený ešte v roku 2017. V tom čase úspešne prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA). Ďalší dôležitý krok však prišiel až v súčasnosti. Developer v príprave pokročil v čase, keď je dostupnosť bývania horšia ako kedykoľvek predtým a o nové alternatívy je veľký záujem.

Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art

Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art

Koncept dostupného bývania

Developer YIT Slovakia už dlhšie plánuje výstavbu rezidenčného projektu Smartti v transformačnej časti Petržalky na Úderníckej ulici v susedstve Evanjelického lýcea. Tento zámer bol navrhnutý tak, aby ponúkal dostupné bývanie pre študentov, mladé rodiny a seniorov, ktorí ocenia dobrú dostupnosť služieb a nezávislosť od automobilu.

Koncept Smartti prezentovalo YIT ešte v roku 2016 a dostať sa mal aj do Bratislavy. V roku 2017 prešiel zámer procesom EIA, v nasledujúcom roku boli zverejnené aj vizualizácie projektu. Niekoľko rokov sa nezverejnili žiadne novinky, to sa však v uplynulých dňoch zmenilo. Petržalka vydala rozhodnutie o umiestnení stavby, čo znamená významný posun k realizácii developmentu.

Projekt zahŕňa dva bytové objekty s označením A a B a hotely C a D. Bytové domy budú umiestnené rovnobežne s hmotou Evanjelického lýcea. Objekt A je navrhnutý ako päťpodlažný, zatiaľ čo objekt B má mať štyri nadzemné podlažia (NP) kvôli presvetleniu učební na prízemí lýcea. Väčšina bytov v rezidenčných objektoch A a B má mať optimálne presvetlenie z južnej, východnej alebo západnej strany. Len jeden priestor v objekte B bude určený na krátkodobé ubytovanie. Na prízemí oboch objektov budú obchodné priestory s bezbariérovým prístupom, pivničné kobky a kočikáreň.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art
  • Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art
  • Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art
  • Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art
  • Zdroj: YIT Slovakia / EIA

Typické podlažie bude prístupné výťahom a schodiskom, pričom na každom podlaží je navrhovaných šesť malometrážnych bytov. V objekte A sa navrhuje 24 bytových jednotiek a v bytovom dome B má byť 17 bytov. Hlavné vstupy do objektov A, B a C sú navrhované zo spoločného verejného priestoru s lineárnou pešou komunikáciou.

Hotel C má byť päťpodlažný objekt a dlhší objekt hotela D má navrhovaných šesť NP. Orientovaný bude pozdĺž východnej strany pozemku. Vstup do objektu D bude situovaný vo vnútrobloku medzi objektmi. V hoteloch bude raňajkáreň, administratívne a spoločenské priestory, ako aj konferenčné miestnosti.

Celý projekt je navrhnutý ako jedna budova s podzemnými garážami pre všetky objekty, s jedným vjazdom z Úderníckej ulice. Podzemné parkovanie bude stavebne rozdelené na parkovanie pre bytové domy a hotely. Medzi objektami A, B, C a Evanjelickým lýceom je plánované povrchové parkovanie pre 45 vozidiel, prístupné z areálovej komunikácie. V podzemnej garáži vznikne 69 parkovacích miest.

Architektúru projektu spracovala kancelária Ateliér Art, za ktorou stojí architekt Ľubomír Boháč. Z Petržalky sú známe jeho realizácie v okolí Gercenovej ulice, ktoré si v čase výstavby vyslúžili ocenenie odbornej verejnosti. Výraz jednotlivých budov je relatívne minimalistický, no príjemný a odkazujúci na industriálny charakter lokality.

Novšie vizualizácie zatiaľ dostupné nie sú. Zostáva otázne, či projekt po rokoch prešiel redizajnom alebo si zachová pôvodne navrhovanú podobu.

 

Zdroj: YIT Slovakia / Ateliér Art

 

Pokračovanie družstevného bývania v Bratislave?

Pokiaľ sa bude developer držať konceptu Smartti, ktorý YIT pred rokmi predstavilo, mohlo by ísť o formu dostupného bývania. Dizajn bytov Smartti má vychádzať zo štandardného dimenzovania. Byty však nemajú priečky, ale priestor rozdeľujú skrinky a posuvné dvere, čím sa poskytuje viac úložného priestoru aj flexibility.

Skrinky a posuvné dvere je možné pridať alebo odstrániť podľa meniacich sa životných okolností klienta. Povrchy sú v koncepte Smartti obložené vymeniteľnými nábytkovými doskami, čo umožňuje obyvateľovi zmeniť štýl a výzdobu bytu bez rozsiahlej rekonštrukcie. Zároveň by malo ísť o cenovo dostupné bývanie. Navyše je pravdepodobné, že aspoň časť bytov bude družstevných.

Len nedávno YIT Slovakia ohlásilo návrat družstevného bývania. Prvé takéto byty sú dostupné v ružinovskom Nuppu. Bytový dom Magnolia 3 bude z celkovo 95 bytových jednotiek ponúkať približne tretinu ako družstevné byty. Apartmány, ktoré sú pripravené na okamžité nasťahovanie, sú dostupné aj s čiastočným vnútorným vybavením.

Tento typ bývania v Nuppu by mal byť pre YIT Slovakia iba začiatkom. „Na základe záujmu plánujeme v budúcnosti tento typ financovania rozšíriť aj na ďalšie naše projekty. Aj v tomto prípade budeme promptne reagovať na záujem našich klientov,“ tvrdil v apríli tohto roka Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov v YIT Slovakia.

Developer sa k tomuto kroku odhodlal aj na základe turbulentnej ekonomickej situácie. Vysoká inflácia a úrokové sadzby spolu s prísnymi podmienkami Národnej banky Slovenska prispeli k najnižšej dostupnosti bývania na Slovensku za posledných 15 rokov.

 

Prvé družstevné byty ponúka YIT Slovakia v Nuppu. Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA

 

Kým v Európe rastie záujem o družstevné bývanie, na Slovensku je často spájané s minulosťou a vnímané do istej miery negatívne. V Česku pritom žije v družstevných bytoch približne 10% obyvateľov a vo Viedni toto číslo dokonca dosahuje až 45%.

Po schválení žiadosti o družstevný byt uhradí klient minimálne 20% z jeho celkovej ceny a stane sa členom družstva. Zvyšnú cenu bytu bude splácať vo forme mesačných platieb, štandardne v období 35 rokov, s možnosťou skoršieho splatenia.

Po uhradení celej sumy má právo nadobudnúť byt do osobného vlastníctva. Okrem vlastného užívania môže člen družstva počas celého obdobia byt prenajímať alebo ho predať. Družstevný byt sa tiež stáva predmetom dedenia. Počíta sa aj s možnosťou skoršieho odkúpenia bytu do osobného vlastníctva.

Smartti na Úderníckej by sa mohol zaradiť k cenovo dostupnejším projektom. Pokiaľ by sa časť bytov využila aj na družstevné bývanie, vlastné bývanie by mali šancu získať aj ľudia, ktorí nedosiahli na hypotéku alebo si ju vziať nechcú. V rozvíjajúcej sa časti Petržalky neďaleko plánovanej Novej Matadorky by si takýto projekt určite našiel si svojich klientov.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube