Do Bratislavy sa vracia možnosť získať družstevný byt. Developer YIT Slovakia takýmto spôsobom reaguje na zhoršenú dostupnosť hypoték a vlastného bývania. Družstevné bývanie v Nuppu by pritom mohlo byť len začiatkom.
Nuppu (vo fínštine púčik) sa nachádza na pomedzí dvoch ružinovských štvrtí - Prievozu a Mlynských Nív. Oficiálne patrí do katastrálneho územia Nivy. Developerský projekt vzniká na mieste bývalého areálu ČSAD, do prostredia ale vstupuje nekonfliktne. Mierkou neprekračuje panelové domy na západnom okraji Prievozu.
Obytný komplex pozostáva z bytových domov v riadkovej zástavbe, ktoré obklopujú centrálny park. Pôvodný projekt Bergamon od portugalskej skupiny Mota-Engil pôvodne sľuboval viacúčelovú koncepciu. V roku 2015 bol zámer akvizovaný spoločnosťou YIT Slovakia, ktorá základnú koncepciu zachovala a o rok neskôr začala s výstavbou. Každá etapa je pomenovaná po názvoch kvetov vo fínčine.
Okrem objektov Lilja, Tulppaani a Ruusu pri Mlynských nivách pribudli postupne Jasmiini, Hyasintti, Orkidea, Hortensia, Thuja a Juniperus. Posledné dokončené etapy sú Nuppu Asteri a Magnolia 1, ktoré boli odovzdané minulý rok. Magnolia 2 bola oficiálne skolaudovaná už pred časom, a Magnolia 3 je čerstvo po kolaudácii.
Etapy Magnolia 1-3 nie sú súčasťou hlavnej časti projektu v blízkosti lineárneho parku, nachádzajú sa v južnej časti Nuppu pri diaľnici D1. Práve tu nastala zmena, keďže pôvodne mala byť Magnolia kancelárskym objektom. Neskôr sa hovorilo o nájomnom bývaní v prospech mestskej časti. Teraz nastáva ďalší posun.
Magnolia 3 totiž bude poskytovať družstevné bývanie. Celkovo má 95 bytových jednotiek, do družstevného bývania by sa mala dostať približne tretina, teda 30 až 35 bytov. Apartmány, ktoré sú pripravené na okamžité nasťahovanie, sú dostupné aj s čiastočným vnútorným vybavením.
V rámci projektu je pre obyvateľov k dispozícii materská škola, potraviny či balíkobox. „Naším cieľom je poskytnúť obyvateľom na mieste všetko, čo potrebujú. NUPPU Magnolia 3 preto ponúka aj spoločnú klubovňu, práčovňu či bicykliareň. Súčasťou štandardu je aj zariadenie vrátane kuchynskej linky so spotrebičmi, vstavaných skríň či svietidiel. Aj toto je spôsob, akým chceme našim klientom uľahčiť cestu k ich bývaniu a obmedziť ich starosti na minimum,“ vysvetľuje Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov v YIT Slovakia.
Družstevné bývanie v NUPPU Magnolii 3 by malo byť pre YIT Slovakia iba začiatkom. „Na základe záujmu plánujeme v budúcnosti tento typ financovania rozšíriť aj na ďalšie naše projekty. Aj v tomto prípade budeme promptne reagovať na záujem našich klientov,“ tvrdí Dovala.
YIT Slovakia sa k tomu to kroku odhodlala aj na základe turbulentnej ekonomickej situácie. Vysoká inflácia a úrokové sadzby spolu s prísnymi podmienkami Národnej banky Slovenska prispeli k najnižšej dostupnosti bývania na Slovensku za posledných 15 rokov.
Kým v Európe rastie záujem o družstevné bývanie, na Slovensku je často spájané s minulosťou a vnímané do istej miery negatívne. V Česku pritom žije v družstevných bytoch približne 10% obyvateľov a vo Viedni toto číslo dokonca dosahuje až 45%.
Hlavnou výhodou družstevného bývania je skutočnosť, že ho záujemca získa jednoduchšie ako hypotéku v banke. „Veríme, že družstevné bývanie v súčasnej dobe náročného prístupu k financovaniu uľahčí cestu k vlastnému bývaniu pre mnohé skupiny ľudí, pre ktoré sú podmienky klasických hypoték nedostupné či nevýhodné. Je to tiež dobrý spôsob investície pre tých, ktorí chcú využiť svoje zvyšné finančné zdroje, ale na ďalšiu hypotéku by sa už príjmovo či vekovo kvalifikovať nemohli,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.
Táto príležitosť je vhodná najmä pre slobodných ľudí a mladé rodiny, zamestnancov z oblasti služieb, podnikateľov, živnostníkov či seniorov. V prípade záujmu podpíše žiadateľ o družstevný byt rezervačnú zmluvu a podá prihlášku na členstvo v družstve.
Po jej schválení uhradí minimálne 20% z celkovej ceny vybraného bytu a stane sa tak členom družstva. Zvyšnú cenu bytu bude splácať vo forme mesačných platieb, štandardne v období 35 rokov, s možnosťou skoršieho splatenia.
Po uhradení celej sumy má právo nadobudnúť byt do osobného vlastníctva. Okrem vlastného užívania môže člen družstva počas celého obdobia byt prenajímať alebo ho predať. Družstevný byt sa tiež stáva predmetom dedenia. Počíta sa aj s možnosťou skoršieho odkúpenia bytu do osobného vlastníctva.
Developer tvrdí, že postup registrácie žiadosti o družstevný byt podobný ako pri záujme o kúpu. Keďže Nuppu by nemalo byť jedinou lokalitou, kde bude dostupné družstevné bývanie, môžu sa registrovať aj záujemcovia, ktorí by chceli takéto bývanie v budúcnosti.
Získanie takéhoto bývania by malo byť menej náročné ako splniť podmienky pre získanie hypotéky. Bonita záujemcov však bude preverovaná aj v tomto prípade. Úver na financovanie si berie družstvo a mesačné platby členov družstva budú pokrývať úver, poplatky za správu a zálohové platby. Cena bytu je fixná počas určitej garantovanej doby, čo znamená, že nájom sa nezvyšuje. Teoreticky je možné, že sa v budúcnosti aj zníži, čo však závisí od vývoja ekonomickej situácie.
Aby sa predišlo možným špekuláciám, tento typ bývania bude dostupný iba fyzickým osobám, pričom každá bude môcť získať iba jeden byt v jednom družstve. YIT Slovakia bude pri rozbehu družstva jeho súčasťou. Dlhodobo to však nemá v pláne a v budúcnosti ho chce prenechať správcovskej spoločnosti.
Pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave podporí najväčšia slovenská banka, Slovenská sporiteľňa. „Inšpirovali sme sa aj dlhoročnými skúsenosťami Českej spořitelny, ktorá patrí k významným bankám podporujúcim nové družstevné bývanie v novostavbách. Ich dlhoročné skúsenosti by sme chceli preniesť na Slovensko a poskytnúť ďalšiu možnosť bývania pre ľudí, obzvlášť v dnešných časoch výrazne sťaženej dostupnosti bývania,“ vysvetľuje Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, zodpovedný za firemné bankovníctvo.
Bytové družstvo uzavrie s bankou zmluvu o financovaní, avšak záujemca o družstevný byt do vzťahu s bankou nevstupuje. Uhradí iba 20% kúpnej ceny bytu spolu s rezervačným poplatkom a základným členským vkladom, na základe čoho sa stane členom družstva.
Družstevné bývanie považuje Hovančák za výhodné hlavne pre mladé rodiny. Dôvodom je práve to, že banka neposudzuje príjem majiteľa družstevného podielu, ale družstvo ako celok, ktoré spláca jeden spoločný úver. „Chceli sme podporiť družstevné bývanie na Slovensku práve preto, že v ňom vidíme spoločenský prínos pre komunitu. Z pohľadu biznisu je pre nás stabilnou investíciou,“ dodáva.
YIT Slovakia považuje Slovenská sporiteľňa za skúseného developera aj v oblasti nájomného bývania práve z Česka, ale napríklad aj z Fínska. „Sme veľmi radi, že sme mohli na pilotnom projekte bytového družstva spolupracovať práve s YIT Slovakia,“ konštatuje N. Hovančák.
Bratislava teda získava novú a relatívne dostupnejšiu alternatívu k hypotékam. Ak sa pilotný projekt osvedčí, YIT s najväčšou pravdepodobnosťou nebude jediné, ktoré ponúkne družstevné byty. Rezidenčný trh v metropole sa tak môže rozšíriť o nový produkt, ktorý prispeje k zmierneniu súčasnej kritickej situácie v oblasti dostupnosti bývanie. Miera jeho neriešenia má citeľný negatívny dopad na kvalitu života v hlavnom meste.
Fotografie z 25.4.2024. Pozrite si výstavbu Nuppu vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac