Polyfunkčný komplex Nová Devínska od ITB Development patrí v celomestskom kontexte k stredne veľkým projektom, s ohľadom na mestskú časť však k masívnym. Priniesť má stovky bytov a apartmánov, čo si vyžaduje komplexnejšie posúdenie vplyvov na životné prostredie. To vytvára aj väčší priestor na pripomienky verejnosti.
Polyfunkčný komplex by mal vzniknúť na pozemkoch juhovýchodne od Ulice Jána Jonáša. Tieto plochy boli doposiaľ nezastavané a prakticky nevyužívané kvôli vlastníckym pomerom. Dnes ale pozemky vlastnia dve developerské spoločnosti, ktoré pripravujú rozsiahle investičné projekty. Jednou z nich je ITB Development.
ITB Development je významným hráčom na bratislavskom realitnom trhu. Na konte má niekoľko úspešných projektov v iných mestských častiach. Najväčšou schémou je polyfunkčný komplex Čerešne City v Dúbravke, kde developer vytvára novú štvrť s bývaním, občianskou vybavenosťou a verejnými priestormi. Projekt v Devínskej Novej Vsi, známy ako Nová Devínska (pôvodne Slnečný vrch II), je však masívnejší ako individuálne etapy Čerešní.
Nová Devínska začala s procesom EIA v máji minulého roka. Vzhľadom na jej rozsah bolo už na začiatku jasné, že prejde kompletným procesom posúdenia, teda zisťovacím konaním aj povinným hodnotením.
Pred niekoľkými dňami bola zverejnená správa o hodnotení, ktorá je podrobnejšia ako zámer a obsahuje aj viacero odborných štúdií, vrátane hodnotenia vplyvov na verejné zdravie, dopravno-kapacitného posúdenia, akustickej či rozptylovej štúdie. V súčasnosti má projekt vydané súhlasné záväzné stanovisko Hlavného mesta, čím sa potvrdil jeho súlad s aktuálnym znením Územného plánu.
Nová Devínska bude priamo napojená na Ulicu Jána Jonáša a bude zahŕňať prevažne rezidenčné funkcie, doplnené o občiansku vybavenosť a administratívne priestory. Koncept projektu zahŕňa dve hlavné časti – primárne rezidenčnú časť s terasovými domami v šiestich blokoch (A-F) a garni hotel v objekte G, ktorý bude situovaný v západnej časti zóny.
Bytovky budú mať sedem až osem nadzemných podlaží (NP), pričom vyššie podlažia budú ustupovať, čo umožní lepšie výhľady na Devínsku Kobylu a Kamzík. Celkovo tu vznikne 468 bytov, z toho 310 jedno- až dvojizbových, 148 trojizbových a 10 štvorizbových. Okrem toho je plánovaných 116 apartmánov, 11 komerčných prevádzok s predajnou plochou 515 m² a materská škola v objekte G. Administratívne priestory budú mať takmer 2.500 m².
Projekt si vyžiada aj výstavbu veľkého počtu parkovacích miest – v podzemných garážach bude 665 miest, na povrchu 202, celkovo 867, čo prekračuje normu požadujúcu 787 miest. Súčasťou projektu bude aj cykloinfraštruktúra, vrátane cyklotrasy pozdĺž Ulice Jána Jonáša a vnútorných cyklociest s parkovaním pre bicykle. Developer sa snaží maximalizovať plochy bez áut v podobe prístupov do garáží a povrchových parkovísk riešených z obvodovej komunikácie. Voľné plochy budú upravené ako pobytové zóny.
Architektúru projektu má na starosti kancelária Architekti Šebo Lichý. Hlavným prvkom bude centrálna promenáda a veľké podjazdy s vykonzolovanými terasovými podlažiami. Okrem klasických balkónov budú byty disponovať aj veľkými oknami s francúzskymi balkónmi.
Realizácia zámeru sa očakáva v rokoch 2026-2029, pričom odhadované náklady dosahujú 55 miliónov eur. Developer chce dosiahnuť aj zmenu Územného plánu, čo ho viedlo k vypracovaniu urbanistickej štúdie. Z garni hotela by sa malo stať plnohodnotné bývanie.
Minulý rok bol predložený zámer, ku ktorému sa mohli vyjadriť dotknuté inštitúcie aj verejnosť. Niekoľko občanov využilo túto možnosť a poslalo pripomienky na Ministerstvo životného prostredia.
Skupina občanov Devínskej Novej Vsi nesúhlasí s navrhovaným polyfunkčným komplexom. Žiadajú maximálnu výšku troch podlaží, aby sa zachoval charakter okolitých domov, a obávajú sa zhoršenia dopravnej situácie, hluku a prašnosti. Navrhujú posunúť výjazd z areálu a znížiť intenzitu dopravy.
Investor tvrdí, že výška a podlažnosť sú v súlade s Územným plánom Bratislavy a nezhoršia preslnenie susedných bytov. V prípade pripomienok k doprave odkazuje na dopravno-kapacitné posúdenie a tvrdí, že navrhované riešenie rešpektuje požiadavky Magistrátu a zohľadňuje projekt Slnečný vrch. Navrhuje rozšírenie Ulice Jána Jonáša a modernizáciu vozového parku MHD na elektrobusy.
Obyvatelia sa obávajú znečistenia ovzdušia a zhoršenia kvality života. Žiadajú zachovať a vysadiť novú zeleň, hoci rozptylová a akustická štúdia nepreukázali nadlimitné zaťaženie. Projekt zahŕňa rozsiahle sadové úpravy a hodnotenie vplyvov na verejné zdravie, ktoré nepreukázalo negatívne vplyvy.
Jeden občan upozorňuje na nesprávne zakreslený odvodňovací kanál, ktorý môže pri dažďoch zaplaviť plochy severne od Ulice Jána Jonáša, a na problémy s podzemnou vodou pri Záhradnej ulici. Investor uvádza, že stavebná činnosť zahrnie prečistenie a revitalizáciu melioračného kanála, pričom správca kanála súhlasil s pripomienkami. Kapacita retenčno-vsakovacích systémov má byť dostatočná.
Obyvatelia sa tiež obávajú hluku z podujatí v hotelovej reštaurácii a z navrhovaného športoviska, čo akustická štúdia nezohľadňuje. V dopravno-kapacitnom posúdení chýbajú výpočty pre niektoré ulice a pre dopravnú špičku pri trojzmennej prevádzke závodu VW Slovakia. Investor sa však bráni tým, že odborné posudky sú spracované v zmysle platných noriem a metodík.
K zámeru sa vyjadrila aj mestská časť (MČ) Devínska Nová Ves, ktorá žiadala vypracovať nový variant s menším objemom intenzity zástavby. Výšku stavby chcela MČ ohraničiť maximálne na šesť nadzemných podlaží (NP) pre objekty zo strany existujúcej zástavby rodinných domov. Kým zníženie zástavby nie je v pláne, viacerým požiadavkám developer vyhovel.
Medzi úpravy, ktoré developer plánuje, patria prvky modrozelenej infraštruktúry, výsadba vzrastlej zelene v súbehu s Ulicou Jána Jonáša a vybudovanie novej segregovanej obojsmernej cyklistickej komunikácie na tejto ulici.
MČ žiadala aj riešenie otázok základnej a strednej školy, avšak zámer počíta len s umiestnením materskej škôlky na prízemí objektu G. Developer uvádza, že Územný generel školstva navrhuje v blízkosti riešeného územia vybudovanie základnej školy, ktorá bude v dostupnosti 500 metrov od projektu.
Pripomienky samosprávy ani dotknutých inštitúcií nenaznačujú, že by malo realizácii Novej Devínskej niečo brániť. Rozvoj lokality posilňuje aj plánovaný zámer Slnečný vrch I na susedných pozemkoch. Podobne ako Nová Devínska, aj tento projekt zahŕňa rozsiahly polyfunkčný komplex s bytovými domami, obchodmi, službami, kanceláriami, administratívnymi priestormi a reštauráciami. Rozsiahly areál sa bude budovať po etapách.
Architektonické riešenie navrhli architekti z kancelárie R.A.U. Jednotlivé objekty budú mať jednoduchý a funkčný dizajn, zodpovedajúci lokalite a cieľovej skupine klientov. Dôraz bude kladený na verejné priestory s dostatkom zelene, upokojenými ulicami a centrálnym námestím so službami.
K realizácii sa blíži aj projekt Rakyta od Lucronu. Developer len nedávno predstavil okrem dávnejšie odhalených domov aj základnú schému celej budúcej relatívne rozsiahlej štvrte. Jej podobu hľadal v architektonickej súťaži. V neposlednom rade, Penta Real Estate pokračuje vo výstavbe Borov, kde sa bude nachádzať aj súkromné školské zariadenie FELIX.
Devínska Nová Ves je na prahu rozsiahlej transformácie. V najbližších rokoch sa očakáva výrazný rozvoj, ktorý premení súčasnú poľnohospodársku krajinu na mestské štvrte s rezidenčnými a polyfunkčnými komplexmi, doplnenými o upravené verejné priestory. V praxi to prinesie tisíce nových obyvateľov a vytvorí základy pre lepšie spojenie Devínskej Novej Vsi so zvyškom Bratislavy.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac