V Bratislave sa v dohľadnej dobe naštartuje výstavba novej mestskej štvrte. Developer Lucron v spolupráci s investorom Across Group totiž získal rozhodujúce povolenie pre prvú etapu Rakyty, obytného súboru na okraji Devínskej Novej Vsi. Ide len o začiatok mohutného rozvoja, ktorý prinesie vznik zástavby s bývaním a vybavenosťou na mieste súčasných poľnohospodársky využívaných plôch.
Rakyta vznikne východne od súčasného intravilánu Devínskej Novej Vsi. Od väčšiny mestskej časti bude oddelená železničnou traťou, ktorá vymedzuje rodinnú aj sídliskovú zástavbu od dnes nezastavaných polí. Už dlhodobo sa ale plánuje transformácia týchto území, spojená so vznikom nových polyfunkčných zón či predĺženia Eisnerovej.
Projekt od Lucronu je jedným z prvých, ktoré majú priniesť takúto zmenu. V priebehu júna by sa mala začať výstavba šestice bytových domov s 322 bytmi, ktoré vzniknú na ploche 28-tisíc metrov štvorcových. Skúsený developer, známy aj z projektov ako Urban Residence, Vydrica alebo Nesto realizuje obytný súbor v súčinnosti s investičnou skupinou Across Group. V týchto dňoch nadobudlo právoplatnosť stavebné povolenie.
Napriek polohe v pomerne periférnej časti Bratislavy, developer hovorí o vysokej kvalite bývania. „Projekt Rakyta bude poskytovať komunitné bývanie rodinného charakteru v 1- až 4-izbových bytoch v malopodlažných domoch, obklopených množstvom zelene a kvalitnými verejnými priestormi,“ popisuje Matej Privrel, manažér projektu zo spoločnosti Lucron. „Všetky byty sme naprojektovali s premyslenými dispozíciami a vysokou kvalitou štandardu tak, aby sa v nich obyvatelia cítili skutočne doma. K dispozícií sú aj terasové byty a byty s predzáhradkami.“
Lucron zdôrazňuje aj prítomnosť veľkého množstva zelene, pričom už v prvej etape sa bude nachádzať aj vzrastlá zeleň. Vysadiť chce 238 stromov s obvodom kmeňa prevažne 30 cm. Okrem toho pripomína aj prítomnosť „zelených“ riešení. V exteriéri chce taktiež zachytávať dažďovú vodu. Všetky bytové domy majú mať zelené strechy kombinované s fotovoltickými panelmi na ekologický ohrev teplej úžitkovej vody. Stavebník ďalej podotýka, že dôležitým ekologickým riešením bolo vylúčenie plynu ako zdroja tepla, ktoré prinesie v budúcnosti významné zníženie emisií.
Čo sa týka samotného bývania, nové domy – trojica doskových a trojica bodových – bude mať ľudskú mierku nanajvýš piatich podlaží. Vložené budú do parkovo upraveného prostredia, doplneného o herné prvky. Vnútri jednotiek by mal byť pomerne dobrý štandard vybavenia, ku ktorému patrí elektrické podlahové vykurovanie s možnosťou regulácie teploty v každej miestnosti, plastové okná s trojsklom a príprava na vonkajšie tienenie.
V tejto chvíli je v predaji 162 bytov v dvoch doskových domoch. Cena za meter štvorcový sa pohybuje na úrovni okolo 3,5-tisíc eur, čo je výrazne menej ako pri novostavbách bližšie k centru. Najlacnejší jednoizbový byt na treťom podlaží vychádza na 141.750 eur, najdrahší štvorizbový penthouse na 477.750 eur. Dispozične sú rezidencie vyriešené pomerne dobre – viaceré dvojizbové byty majú samostatnú toaletu alebo šatníkovú miestnosť, trojizbové zas technickú miestnosť. K bytu treba prikúpiť ešte parkovacie miesto, ktorých je celkovo 446.
Autormi architektonického návrhu prvej etapy je slovenský ateliér Sadovsky & Architects. Ide o mimoriadne skúsenú kanceláriu, ktorá dokáže v súťažiach obstáť aj voči špičkovým európskym pracoviskám. Rakyta bude mať síce jednoduchú a racionálnu architektúru, s ohľadom na lokalitu a pozicionovanie developmentu je to prirodzené. Dôraz v tomto prípade nemá hrať výraz domov, ale celkový urbanistický koncept, do ktorého bude nové bývanie zasadené.
Lucron nechce zostať len pri jednej etape a šestici domov. Do budúcna má naplánovaný veľkorysý rozvoj, ktorý prinesie vznik celej štvrte s bytovými domami, polyfunkciou, rodinnými domami, verejnými priestranstvami a vybavenosťou. Do štvrte má zachádzať verejná doprava a ohraničovať ju bude v budúcnosti aj električková trať.
Keďže ide o zodpovednú úlohu, developer zorganizoval urbanistickú súťaž, v ktorej sa presadil španielsky ateliér Arenas Basabe Palacios v spolupráci s bratislavskou architektonickou kanceláriou MoroczTacovsky, rakúskymi krajinnými architektami Yewo a ďalšími poprednými slovenskými inžiniermi. Ich návrh uspel ako víťazný v konkurencii tímov z deviatich európskych krajín.
Ako približujú urbanisti, ich ambíciou je, aby mala celá štvrť svoju jasnú a zreteľnú identitu, definovanú prírodnými prvkami, priestorom a atmosférou. „Plánované územie má však značný rozsah, čo nás priviedlo k myšlienke odlíšiť v rámci neho šesť špecifických častí tak, aby každá z nich získala svoju vlastnú, jedinečnú identitu,“ vysvetľuje Luis Palacios Labrador z Arenas Basabe Palacios. „Každá z týchto „mikroštvrtí“ bude definovaná najmä odlišnou charakteristikou krajiny, ktorá zachováva už existujúce prírodné prvky a začleňuje ich do novej mestskej štruktúry.“
Developer plánuje tieto lokality približovať postupne. Rámcovo ale už bola odhalená podoba budúceho centra Rakyty, ktoré vznikne východne od prvej etapy. Budú ho tvoriť dve prepojené námestia s obchodmi, supermarketom, kaviarňami, školou a priestormi pre šport, ako aj zastávkou MHD. Umiestnená tu bude relatívne mohutnejšia zástavba, podľa vizualizácií s maximálne 13 podlažiami.
Podľa architektov tak vznikne viacero tvárí celej Rakyty. „Náš návrh predpokladá vznik zelenej, rozmanitej a živej štvrte, ktorá by sa pre mnohých ľudí mohla stať ideálnym domovom,“ dopĺňajú. „Aj keď sa my sami seba pýtame, ktoré miesto v Rakyte bude podľa nás najlepšie na bývanie, aj v našom ateliéri sa stretneme s množstvom názorov. Myslíme si, že to najlepšie vypovedá o tom, že v Rakyte bude množstvo rozmanitých oblastí s vysokou priestorovou kvalitou.“
Celkový harmonogram výstavby ďalších štvrtí Lucron zatiaľ neprezrádza. Dá sa však predpokladať, že jej budovanie bude trvať minimálne desaťročie.
Rozvoj Rakyty je súčasťou pripravovanej urbanizácie bratislavskej časti Záhorskej nížiny. V najbližších desaťročiach by mali na mieste polí vzniknúť viaceré nové lokality, ktoré sa budú postupne spájať a vytvárať tak súvislé plochy zástavby s potenciálom pre vytvorenie bývania pre desaťtisíce ľudí. Potvrdzuje to aj Územný plán.
Okrem Rakyty sú najvýraznejším developmentom Bory od Penta Real Estate, ktoré sú vo vývoji už dlhšiu dobu. V súčasnosti je dokončená štvorica rezidenčných etáp a v príprave (resp. v povoľovaní) sú štyri ďalšie. Tam sa však developer nezastaví – kľúčovú rezidenčnú časť, Bory Sever, ešte podrobne nepredstavil, pričom práve tam vznikne ťažisko novej zástavby. Už dnes tu pritom žije štvorciferný počet obyvateľov.
Ešte väčším zámerom by mohol byť teoreticky Edel, teda prestavba územia na mieste v minulosti plánovaného projektu CENTROP. Zámer ešte spred krízy v roku 2008 rátal so vznikom územia, kde by žilo 60-tisíc ľudí. Dne je toto číslo pravdepodobne prehnané, nie je ale žiadnym tajomstvom, že vlastník pozemkov, spoločnosť JTRE, by tu rada vybudovala polyfunkčnú lokalitu s prevahou bývania. Ako ale bude vyzerať, zatiaľ nie je známe, pripravuje sa urbanistická štúdia.
V každom prípade, kúsok po kúsku sa odhaľuje budúca tvár celého územia. Otázkou zostáva, či bude rozvoj fragmentovaný, alebo dostane jednotnú víziu, na ktorú jednotlivé projekty nadviažu. Z pohľadu budúcnosti Bratislavy by mohlo ísť o jednu z kľúčových rozvojových osí. Ak bude – ako to je bežné – za vývojom len utekať namiesto toho, aby ho predvídala, prinesie budúcnosť viac problémov ako úžitku.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre