Mariánsky dvor alebo Marienhof je výnimočný funkcionalistický obytný dom na Mariánskej ulici od Josefa Nowotného. Dnes je po obnove, ktorá opäť vyzdvihla jeho kvality aj príťažlivosť. Reagujú na to aj majitelia bytov - jeden z nich sa rozhodli navrhnúť v modernistickom štýle. Ten sa prejavil pri výbere materiálov, mobiliáru aj pri priestorových riešeniach. Výsledkom je bývanie s jedinečnou atmosférou.
Architektonický ateliér NOIZ vznikol v roku 2015 na základe skúseností a úspešnej spolupráce architektov a dlhoročných priateľov. Ich portfólio obsahuje predovšetkým projekty rodinných domov a návrhy interiérov rôzneho charakteru.
V roku 2022 ateliér so svojim projektom rodinného domu Na rade získal prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR. Pri vyhlasovaní víťazného diela v kategórii Rodinné domy odborná porota vyzdvihla, že ide „o dôsledne a kultivovane spracovaný projekt, s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Premyslené a príjemné bývanie vo všetkých aspektoch."
V rovnakom roku bola dokončená aj pozoruhodná realizácia projektu Vila Tulum, ktorá sa nachádza ďaleko za hranicami Slovenska, konkrétne v Mexiku. Konštrukcia objektu, výber použitých materiálov a celkové riešenie interiéru boli navrhnuté s ohľadom na vysokú vlhkosť a veľa slnka, ktoré sú pre oblasť typické. Výsledkom je jedinečné bývanie, ktoré prihliada na komfort majiteľa a danosti miesta.
Z interiérov, ktoré vznikli pod taktovkou architektov z NOIZ, za zmienku stojí napríklad pražský projekt Byt pod Vyšehradom či nedávno dokončený bratislavský projekt Byt Mariánska. V oboch prípadoch ide o rekonštrukciu. Prvá spomínaná realizácia sa vyznačuje predovšetkým použitím výrazných farieb. V prípade projektu na Mariánskej ulici zas v interiéri cítiť najmä špecifický genius loci modernistického (alebo funkcionalistického) bytového domu Marienhof, v ktorom sa bytová jednotka nachádza.
Marienhof bol dokončený v roku 1934. V slovenskom prostredí je ojedinelým príkladom mestského bloku so súvislým parterom, ktorý sa vo vyšších podlažiach mení na čiastočne otvorenú obytnú časť. Za jednu z hlavných výziev v tomto prípade architekti považovali vytvorenie dôstojného interiéru, adekvátneho kvalite objektu, v ktorom sa nachádza. „Od začiatku sme sa snažili vytvoriť interiér, aký si kvalita bytového domu zaslúži. Materiálová schéma a určitá elegancia priestoru išla ruka v ruke so zadaním od klienta,” popisuje Andrej Šabo z ateliéru NOIZ.
Riešená bytová jednotka na Mariánskej ulici patrí staršiemu páru. Významnou súčasťou tohto projektu bola mierna zmena dispozičného riešenia. Pred získaním finálnej dispozície architekti s klientom konzultovali niekoľko možných riešení. „Základom procesu našej tvorby je vždy hľadanie správneho pôdorysného riešenia - dispozičnej schémy. Výber riešenia je dialóg medzi nami a klientom, kde zvažujeme výhody a nevýhody každého riešenia, ako aj technickú a finančnú náročnosť a prínosy,” popisuje architekt.
V rámci rekonštrukcie bolo odstránených a pridaných len niekoľko priečok, konkrétne v spálni, izbe a kúpeľni. Po novom architekti zmenili tiež polohu niektorých miestností. Pôvodnú detskú izbu nahradili kuchyňou. Vďaka tomuto kroku dnes kuchyňa a obývacia izba spolu tvoria funkčne prepojený priestor.
V spálni pribudla priečka, ktorá dovolila vzniknúť menšiemu šatníku. Vstup do kúpeľne z oboch izieb ostal aj naďalej zachovaný. Odstránená bola tiež menšia komora vo vstupnej hale. Architekti ju po novom pripojili k hosťovskej izbe. „Príležitosť pozrieť sa na dispozíciu priestoru pohľadom architekta prináša možnosť vytvoriť riešenie šité na mieru konkrétnemu klientovi a jeho aktuálnym potrebám. Je pre nás podstatné, aby priestor fungoval čo najlepšie, samotný dizajn považujeme za sekundárny,” tvrdí Šabo.
Podľa jeho vlastných slov bolo cieľom návrhu vytvoriť jednoduchý, elegantný, jasne členený interiér, ktorý sa nesnaží zaujať, skôr vytvára harmonický celok s objektom. Významnú časť priestoru preto zaberá nábytok vyrobený na mieru. V kuchyni je to okrem kuchynskej linky tiež úložný priestor, ktorý plynulo prechádza až do obývacej izby vo forme otvorenej knižnice. Súčasťou tejto zostavy je aj TV stena a pracovný stolík.
Nábytok navrhnutý na mieru sa nachádza aj v šatníku, prislúchajúcom k spálni, v kúpeľni, v hosťovskej izbe či vo vstupnej hale. Z materiálov v obytných miestnostiach dominuje predovšetkým tmavé drevo, doplnené o neutrálne farby textílií a prevažne svetlý mobiliár. „Akcentom je solitérne riešená kuchyňa vínovej farby s výraznou kamennou štruktúrou, ktorá v sebe skrýva pomerne sofistikované funkčné riešenia,” popisuje architekt.
V kúpeľni prevažuje biela farba, ktorú architekti zvolili pri výbere maloformátového obkladu, keramickej dlažby s terazzo vzorom aj pri výbere sanity. V duchu modernistického dizajnu vybrali tiež chrómovú kúpeľňovú armatúru. „Materiálová schéma interiéru je ako aj v iných našich projektoch postavená v prvom rade na požiadavke na ich kvalitu a trvácnosť,” uzatvára Andrej Šabo.
Nie je úplne bežné, aby nové interiéry v takej miere ctili odkaz budovy, v ktorom sa nachádzajú. V tomto prípade sa to ale podarilo - architekti aj klient vytvorili bývanie, ktoré je síce súčasné, zároveň ale jasne pripomína, kde sa nachádza. Výnimočný Marienhof takto získal síce privátny, no atraktívny prvok v podobe unikátneho a neopakovateľného bytu.
(NOIZ architekti, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac