Nízka dostupnosť bývania je obrovský problém rozvíjajúcich sa veľkomiest, Bratislavu nevynímajúc. Z európskych hlavných miest je druhá najhoršia. Hlavné mesto si to konečne uvedomilo a začalo vyvíjať stratégie, ako zlepšiť situáciu najmä pre nízkopríjmové a ohrozené skupiny obyvateľstva. Jedným z nástrojov je Mestská nájomná agentúra, ktorá má už jeden rok.
Bratislava je v dostupnosti bývania jedným z najhorších hlavných miest v Európskej únii. Podľa počtu platov, za ktoré si možno kúpiť štandardný trojizbový byt, je situácia problematickejšia už len v Amsterdame. Ten však čelí tlaku v dôsledku masívneho cestovného ruchu, gentrifikácie a celkovej popularity. O slovenskej metropole tak možno pomerne bezpečne hovoriť, že je z tohto hľadiska najhorším hlavným mestom.
Samospráva si to začala uvedomovať len v posledných rokoch, hoci varovania odborníkov zaznievali už predtým. V roku 2021 bola prijatá Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030, ktorá stanovuje základné spôsoby, ako zvyšovať dostupnosť bývania pre ohrozené skupiny obyvateľstva. Hlavným spôsobom je rozširovanie bytového fondu mesta, ktoré dnes nemá k dispozícii ani tisíc bytov. Jedným z cieľov však bolo aj zriadenie sociálnej nájomnej agentúry.
Táto agentúra – nazývaná Mestská nájomná agentúra (MNA) – je dnes realitou už viac ako rok. Bratislava je zatiaľ jedinou slovenskou samosprávou, ktorá takúto agentúru má a podľa slov predstaviteľov mesta je dnes už jej prevádzka otestovaná a úspešne funguje. Po roku má prvé výsledky, viacero významných partnerov a otvára sa verejnosti.
Detaily priblížilo mesto počas dnešnej tlačovej konferencie. „Som veľmi rád, že sme sa pred časom – najmä vďaka veľkej iniciatíve námestníčky Lenky Antalovej Plavuchovej – pustili do založenia Mestskej nájomnej agentúry,“ prezradil primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Vďaka Mestskej nájomnej agentúre našlo v zatiaľ 13 bytoch strechu nad hlavou už 39 ľudí vrátane 17 detí a ja verím, že príbehov, v ktorých deti môžu po prvý raz prežívať pocit skutočného domova v pekných priestoroch aj so svojimi rodičmi, bude len pribúdať.“
MNA je zameraná na ľudí, ktorí sú z rozličných príčin diskriminovaní na trhu bývania a zároveň nemajú dosť prostriedkov, aby získali vlastný byt. Ide napríklad o mnohopočetné rodiny, ľudí z menšín alebo ľudí v náročných životných situáciách. Jej cieľom je sprostredkovať prenájom súkromného bytu takýmto osobám. „MNA funguje ako prostredník medzi majiteľmi bytov a podnájomníkmi,“ zhŕňa koordinátorka Mestskej nájomnej agentúry Laura Kovácsová.
Funguje pritom ako štandardná nájomná agentúra. „Naším cieľom je, aby sa celý proces zaobišiel bez komplikácií, a aby vznikalo majiteľom bytov čo najmenej práce s ich prenájmom. Zároveň spolupracujeme s rodinami, ktorým sa z rôznych dôvodov nedarí nájsť si adekvátne bývanie na realitnom trhu,“ popisuje Kovácová. „Takýmto spôsobom vytvárame službu, vďaka ktorej majú majitelia istotu prenájmu garantovanú spoľahlivým partnerom v podobe mesta. A na druhej strane zabezpečíme domov rodine s deťmi, ktoré by inak mohli prežiť detstvo v nevyhovujúcom bývaní.“
Veľmi dôležitou súčasťou MNA je aj pomoc podnájomníkom vo forme sociálnej pomoci v spolupráci s tímom sociálnej podpory v bývaní zo Sekcie sociálnych vecí na Magistráte. Sociálne pracovníčky pravidelne navštevujú domácnosti a poskytujú im potrebnú podporu. Klientmi MNA sú dnes hlavne rodiny s nižším príjmom alebo matky samoživiteľky, pre ktoré sú ceny za podnájom v Bratislave privysoké napriek tomu, že pracujú.
Čo sa týka bytov, 12 z nich poskytli organizácie a jeden fyzická osoba. Kľúčovými partnermi sú Slovenská sporiteľňa a Kooperativa, vďaka pomoci ktorých bolo možné spustiť a aj udržať služby MNA. „Sme hrdí, že môžeme byť partnerom Mestskej nájomnej agentúry od jej zrodu a prispievať tak rodinám v Bratislave k naplneniu snov o vlastnom domove. Spolupráca našej už 4 roky pôsobiacej spoločnosti Dostupný Domov j.s.a. s MNA bola preto úplne prirodzeným rozvinutím našej práce,“ hovorí Barbara Henterová z Nadácie Slovenskej sporiteľne.
Slovenská sporiteľňa počas pilotnej fázy poskytla Mestskej nájomnej agentúre 10 bytov. Navyše už druhý rok v prípade potreby čiastočne prispieva na nájomné, aby bolo dostupné aj pre klientov v ťažkých situáciách. Nadácia Slovenskej sporiteľne zase pokrýva časť personálnych nákladov na sociálnych pracovníkov.
Kooperativa zas od začiatku spolupráce poskytla prostriedky vo výške približne 80-tisíc eur. „Nami poskytované prostriedky sú používané najmä na pravidelné dorovnávanie nájomného, štartovací príspevok pri nasťahovaní, a tiež na vykrytie mimoriadnych výdavkov, ktoré by mohli rodiny dostať do finančnej tiesne a ohroziť tým ich možnosť platiť nájomné,“ uviedol Vladimír Bakeš, predseda správnej rady Nadácie Kooperativa a zároveň predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Kooperativa
Magistrát približuje, že doterajšia pomoc znamenala pre rodiny mimoriadne zlepšenie života. Vidí tak obrovský zmysel v ďalšom rozvoji MNA. Z tohto dôvodu sa po jeho úspešnom otestovaní mesto teraz obracia na majiteľov bytov v Bratislave, ktorí by poskytli svoje byty pre agentúru. „Naša služba nepomáha len podnájomníkom, ale aj prenajímateľom samotným,“ pripomína Kovácsová. „MNA ich odbremení od mnohých starostí, ktoré sú spojené s prenajímaním bytu. Ak to poviem zjednodušene, nemusia v podstate nič riešiť, lebo o všetko sa stará MNA.“
Mesto sa zaväzuje, že všetky platby budú chodiť načas, bude riešiť údržbu a zasiahne aj v prípade susedských nezhôd (hoci k tomu zatiaľ podľa Magistrátu nedošlo). Byty sa vráta v rovnako dobrom stave v akom boli prevzaté. Čo sa týka ubytovaných ľudí, mesto zdôrazňuje, že ide o pracujúcich občanov, ktorí však majú nižší príjem – nejde tak o ľudí zo sociálne vylúčeného prostredia, pri ktorých je vyššie riziko znehodnotenia priestorov.
Magistrát preto dúfa, že vlastníci nehnuteľností, ktorým neprekáža, že príjem z nehnuteľnosti nebude na trhovej úrovni (dobrým štandardom je podľa mesta o 20-30% nižší), budú mať záujem sa takto podieľať na tejto sociálnej službe. Presný plán počtu bytov, ktoré chce takto získať, Hlavné mesto nemá. Riaditeľ Sekcie sociálnych vecí na Magistráte Sergej Kára však naznačuje, že do konca desaťročia by bolo ideálne, keby bola takýchto bytov aspoň stovka.
Čo sa týka iných ohrozených skupín, v tomto smere sú rozvíjané iné projekty. Bratislava má dnes dva byty k dispozícii pre okamžité a dočasné použitie pre ľudí, ktorí sa ocitli v akútnej bytovej núdzi. Spustený bol aj program housing first pre ľudí, ktorí boli bez domova a bývanie je kľúčovým prostriedkom k ich opätovnému sa zaradeniu do spoločnosti. V neposlednom rade je to aj výstavba nájomných bytov.
Lenka Antalová Plavuchová zhŕňa, že v tomto smere sú dobré správy. „Aj v tejto súvislosti môžem s hrdosťou povedať, že minulý týždeň sme ukončili hrubú stavbu na našej prvej nájomnej bytovke na Muchovom námestí, kde pribudne 103 bytov,“ oznámila. Vo vysokom stupni povoľovania je aj bytový súbor na Terchovskej v Ružinove a zisk územného rozhodnutia sa v dohľadnej očakáva na Žitavskej vo Vrakuni. Rekonštrukcia internátu v Elektrovode v Záhorskej Bystrici sa ukazuje ako komplikovanejšia.
Okrem toho je v príprave projekt na Bazovej a architektonická súťaž na veľký komplex na Sosnovej a Šustekovej v Petržalke. Jej vyhlásenie sa očakáva niekedy ku koncu tohto, resp. na začiatku budúceho roka.
Mesto chce ďalej rekonštruovať nevyužité nehnuteľnosti a získavať nové byty od developerov výmenou za zmenu Územného plánu. Niekoľko desiatok bytov by tak malo vzniknúť v dôsledku nedávneho schválenia Zmien a doplnkov 08, ktoré otvorili cestu k výstavbe tritisíc nových rezidencií. Developeri zatiaľ byty do MNA neposkytujú.
Hoci jednotlivé kroky Magistrátu sú dobrou správou a prinášajú aspoň určité úspechy, v celkovom kontexte ide skôr o drobné víťazstvá. Podľa rozličných odhadov žije v Bratislave 4-5-tisíc ľudí bez domova, ďalšie (desať)tisíce môžu byť stratou domova ohrozené, pokiaľ by prišli o príjem. Bohužiaľ, bytový fond mesta je nedostatočný, aby bol schopný poskytovať istotu bývania pre ohrozené skupiny a naozaj výrazne zamedziť bezdomovectvu.
Nejde však len o problém nízkopríjmnových skupín. Vlastné bývanie je čoraz vzdialenejšou métou aj pre strednú triedu, ktorá je nútená dávať veľkú časť disponibilného príjmu na podnájom, prípadne musí hľadať dostupnejšie bývanie mimo Bratislavy. To prináša nový súbor problémov, ktoré verejný sektor stojí ďalšie peniaze.
Nanešťastie, koľko ľudí je ohrozených a aká je skutočná potreba dostupného bývania, známe nie je. Magistrát takéto dáta nemá, čo pripúšťa aj Sergej Kára alebo Lenka Antalová Plavuchová. S ohľadom na rozličné nepriame štatistiky sa ale dá usudzovať, že ide o obrovské kvantá ľudí. Nejde o unikátnu situáciu v Európe, na druhej strane je ale Bratislava (a Slovensko) výnimočná v tom, ako málo má prostriedkov na to, aby tieto problémy riešila.
Dobre to ilustruje fakt, že len vďaka podpore súkromných partnerov sa podarilo zafinancovať personálne náklady na sociálnych pracovníkov. Tí by pritom mali byť štandardnou súčasťou nielen takých služieb ako je MNA, ale aj štandardného nájomného bývania pre nízkopríjmové alebo znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Doteraz však bolo mesto schopné riešiť nanajvýš krízovú intervenciu a na zvyšok aktivít využiť pomoc mimovládnych organizácií.
Dostupnejšie bývanie v Bratislave je tak zatiaľ ilúziou, ktorej realizácií bráni obrovské množstvo prekážok. Kým developeri musia bojovať so zle nastavenými územnými plánmi, veľmi prísnymi stavebnými normami a dlhými povoľovacími procesmi, mesto zápolí s nedostatkom prostriedkov či slabou štátnou podporou a napokon bežní ľudia s neúmerne dlhými lehotami na pridelenie bytu, nefunkčnou štátnou sociálnou politikou a neprístupnými príspevkami na bývanie (čo je prípad len troch krajín OECD).
Ide o zásadný problém pri zvyšovaní kvality života. Na Slovensku aj v metropole si začína získavať pozornosť - ani zďaleka však nie takú, akú by si zaslúžil. Dostupnosť bývania je napokon jednou z najvýznamnejších tém pre väčšinu veľkých svetových metropol.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre