Author photoAdrian Gubčo 28.08.2024 15:55

Z hanby okrasou. V centre Bratislavy pribúdajú rekonštrukcie, úroveň metropoly rastie

V bratislavskom vnútornom meste pribúdajú aj naďalej nové rekonštrukcie historických alebo starších domov. Kým v prípade niektorých ide len o zlepšenie ich stavu, pri iných sa realizuje sfunkčnenie predtým nevyužívaných objektov. Ide o súčasť postupnej obnovy domového fondu v metropole, čo z nej robí príťažlivejšie aj živšie mesto.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Centrum Bratislavy bolo v 90-tych rokoch 20. storočia charakteristické katastrofálnym stavom mnohých domov vrátane vzácnych historických pamiatok. Išlo o dôsledok desaťročí zanedbanej údržby za minulého režimu, keď mnohí obyvatelia stratili vzťah i motiváciu sa o nehnuteľnosti vo výraznejšej miere starať. V posledných desaťročiach však badať vlnu úprav mnohých objektov, nezriedka na veľmi vysokej úrovni.

Za rekonštrukciami dnes stoja združenia vlastníkov bytov, súkromní investori a postupne sa pridáva aj verejný sektor alebo cirkev. Vo vnútornej časti mesta, ktorá okrem Starého Mesta zahŕňa aj časti Nového Mesta či Ružinova, tak ubúda počet zdevastovaných objektov. V poslednom období súvisia aktivity viacerých stavebníkov aj s rastúcou atraktivitou mestského života a prostredia, ktoré je v Bratislave limitované.

Medzi rekonštrukciami sa tak najčastejšie objavujú bytové domy, ale aj kancelárske budovy a v menšej miere verejné stavby. V blízkej budúcnosti by sa mohla rozbehnúť obnova viacerých budov vo vlastníctve štátu a teoreticky aj samosprávy. Vďaka prostriedkom z Plánu obnovy a odolnosti sa totiž pripravuje niekoľko zámerov, ktoré prispejú k aktuálnemu trendu revitalizácie bratislavského domového fondu.  

Galéria

  • Vazovova 8. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Vazovova 8. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Povraznícka 5. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Námestie slobody 27. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Námestie slobody 27. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Námestie 1. mája 14. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Námestie 1. mája 14. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Šancová 32. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Družstevná 3. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Jedným z najvzácnejších objektov, ktoré dostali v nedávnej dobe novú podobu, je budova druhého blumentálskeho kostola na nároží Radlinského a Vazovovej ulice. Nenápadný dvojpodlažný dom z roku 1784 bol pôvodne druhým kostolom na predmestí Blumentál. Išlo o komornú stavbu s barokovým priečelím a vežou. Veľkou prestavbou ale prešiel po roku 1888.

V tom čase bol totiž dokončený omnoho väčší a významnejší nový blumentálsky kostol, zodpovedajúci potrebám rastúceho predmestia. Starý kostolík bol prebudovaný na faru a v jeho susedstve bola zriadená škola. Popri susednej zástavbe pôsobil dom pomerne úboho. Teraz však prešla fasáda obnovou, po ktorej je omnoho atraktívnejším doplnkom frekventovanej lokality.

 

Blumentálska fara. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Po architektonickej stránke veľmi hodnotným súborom objektov sú aj Dôstojnícke a rotmajsterské domy na Anenskej, Povrazníckej a Benediktiho ulici. Ide o súčasť mestského bloku v atraktívnej lokalite v susedstve budovy Slovenského rozhlasu. Vybudované boli v rokoch 1925-1927 a ich autormi sú legendárni architekti Alois Balán a Jiří Grossmann, ktorí sa mimoriadne aktívne podieľali na rozvoji Bratislavy v medzivojnovom období.

Tvorené sú niekoľkými sekciami, ktoré sa postupne obnovujú. V roku 2022 sa opravila časť na Anenskej, aktuálne sa dokončil vchod od Povrazníckej. Išlo o komplexnú rekonštrukciu, ktorá priniesla sanáciu fasády, opravu strechy, výmenu stúpačiek, rekonštrukciu podláh a výmalieb a ďalšie zásahy. Na rekonštrukciu ešte čaká objekt na Benediktiho.

 

Dôstojnícke a rotmajsterské domy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Z medzivojnového obdobia pochádza aj dom na Námestí slobody 27. Dnes tu sídli Úrad na ochranu oznamovateľov. Inštitúcia zorganizovala architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária MAPA architekti. Rekonštrukcia prinesie debarierizáciu, ekologizáciu a celkové zvýšenie úrovne budovy. Obnova je čiastočne financovaná z Fondu obnovy a odolnosti.

V tomto momente sa už odhaľuje dokončená fasáda objektu. Dom pôsobí kultivovanejším dojmom, k atraktívnemu výrazu prispieva kabrincové obloženie prvého nadzemného podlažia. Odkazy na prvorepublikovú architektúru majú byť prítomné aj v interiéri budovy. Celá budova má byť po novom omnoho udržateľnejšia a funkčnejšia.

 

Úrad pre ochranu oznamovateľov. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Medzivojnový pôvod do istej miery zakrýva opravený dom na Námestí 1. mája 14. Objekt mal typický dobový charakter, v 90-rokoch však prešiel výraznou rekonštrukciou, ktorá mu dala do istej miery postmoderný výraz. Dnes sa finišuje s novou rekonštrukciou, ktorá opäť dramaticky zmenila jeho výraz – hoci k lepšiemu.

Podľa verejných informácií je vlastníkom budovy je firma Apollis Residence s.r.o., kde je spoločníkom Dalimír Uhliar, spájaný s podnikateľom Františkom Hodorovským. V budove má vedenú oficiálnu kanceláriu Podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec. Podľa všetkého sa tu bude nachádzať kombinácia kancelárií, retailu a možno aj bývania.

 

Námestie 1. mája 14. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

K vynoveným objektom možno ešte prirátať dom na Šancovej ulici 32. Ide o mohutnejší objekt so štyrmi klasickými podlažiami a jedným podkrovným. Nachádzajú sa tu byty, prístupné z dvorovej pavlače. Vo vyvýšenom suteréne sa nachádzalo železiarstvo a elektro. Budova bola dlhodobo príznačná svojim zanedbaným stavom, ešte zhoršeným graffitmi a neudržiavaným verejným priestorom.

V roku 2023 však vlastníci bytov dostali stavebné povolenie ku komplexnej rekonštrukcii budovy. To zahŕňalo nielen úpravu uličnej či dvorovej fasády, ale aj výmenu rozvodov a technológií. Dnes je dom navonok opravený. Zvýšil tak úroveň extrémne rušnej a pomerne zanedbanej Šancovej ulice. Dobrou správou je, že postupne sa tu revitalizuje rastúci počet objektov.

 

Šancová 32. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Napokon, rekonštrukcie sa realizujú aj v Novom Meste, kde sa lokálne nachádzajú veľké bytové domy z medzivojnového obdobia s veľkomestským charakterom. Rekonštrukciou tak napríklad prechádza mohutný dom na rohu Družstevnej a Kalinčiakovej. Architektúra nesie ešte historizujúce prvky, hoci stavba vznikla v priebehu 20-tych rokov 20. storočia, keď už nastupovali moderné trendy.

V rámci toho istého bloku sa nedávno obnovili aj ďalšie objekty. Postupne tu vzniká zrevitalizovaná zóna, ktorá kombinuje atraktívnu architektúru, kompaktnú blokovú štruktúru a dobrú dostupnosť do centra mesta či k významným športoviskám. Po plánovanej modernizácii Vajnorskej radiály či vzniku Nového Istropolisu tu môže vzniknúť jedna z najpopulárnejších aj najkrajších obytných štvrtí v meste.

 

Družstevná. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bratislavu môže čakať v najbližšej dobe ešte výraznejšia vlna rekonštrukcií starších domov. Investori budú reagovať na rastúci dopyt po bývaní v centre v kombinácii s klesajúcou ponukou novostavieb, pre ktoré už nie je veľa miesta. Verejné inštitúcie sú zas konfrontované so zanedbanou údržbou, ktorú je už potrebné nutne riešiť a uviesť nehnuteľnosti do funkčného stavu.

Očakávaná tak je realizácia ďalších zámerov, ktoré nielen zlepšia kvalitu individuálnych objektov, ale aj zvýšia úroveň mesta ako takú. Pokiaľ sa hovorí o budovách, nemožno povedať, že by Bratislava bola až na výnimky vyslovene zanedbaná. Všeobecným problémom ostáva verejný priestor, čo je ale úplne odlišná téma.

 

Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube